Fiber-branchen samlet: Sådan vinder vi kunderne

London: Flere danske fiberselskaber er lige nu i London for at udveksle ideer til, hvordan fiber-sagen kan fremmes. Dansk Energi kommer med nyt forslag.

Artikel top billede

Læs også:

Danskere i bøn til fiberselskaber: Vi vil have fiber

London: Skulle man tro, at det står virkelig grelt til med fiberudrulningen i det danske kongerige, får man et andet indtryk, hvis man lytter til talerne på den fiberkonference, der lige nu finder sted i en messehal i det østlige London.

Blandt pindemadder, paneldebatter og Powerpoint-præsentationer lyder gang på gang den melding, at Skandinavien, dog i særdeleshed Sverige, ligger i toppen, når det gælder den europæiske fiber-udrulning.

Den melding når ud til repræsentanterne fra Waoo, Syd Energi, Seas-NVE og Østjysk Energi, der foruden Dansk Energi vandrer rundt mellem stande og foredrag som deltagere i den årlige fiberkonference arrangeret af FTTH Council Europe, en interesseorganisation, der kæmper for fiberteknologiens udbredelse i Europa.

Glæder sig til ny markedsføring

Konsulent Christian Berg fra Dansk Energi fandt i går vej til talerstolen for at dele ud af de danske erfaringer, når det gælder markedsføring af bredbåndshastigheder.

Som tidligere beskrevet træder den 1. marts en ny markedsføringslov i kraft, der skal gøre op med de mere kreative måder at markedsføre bredbåndshastigheder på.

Noget, som længe har været en torn i øjet på fiberbranchen, idet teleselskabernes "op til"-hastigheder har gjort det sværere for forbrugerne at få øje på fiberteknologiens fordele.

"Vi er meget spændte på at se effekten af den nye aftale," sagde han og tilføjede, at EU Kommissionen kigger på det danske tiltag med stor interesse.

Dansk Energi kommer med nyt forslag

Han foreslog desuden, at EU Kommissionen bør kaste et blik på markedet for energimærkning af hvidevarer for at sikre endnu mere transparens.

"I dag er det svært at finde et køleskab uden et energimærke, og vi har foreslået EU Kommissionen at kigge på markedet for energideklarationer. For hvorfor ikke lave samme type deklaration, når det gælder bredbåndshastigheder?" lød det fra Christian Berg.

En anden af de danske deltagere i konferencen i går var Lisbeth Valther, direktør for Next Step Citizen, et projekt der sidste år blev søsat af fiberselskabet Syd Energi med formålet at identificere ydelser, inden for eksempel telemedicin, som kan gøre fiberteknologien endnu mere attraktiv.

Hun deltog i en workshop, hvor hun delte erfaringer i forhold til ydelser på fibernettet.

"Noget af det overraskende er, at selv om de fire nordiske lande bliver regnet for at være længst fremme med fiberudrulningen, så er der store forskelle landene imellem. 

I modsætning til i Danmark ejer kommunerne fibernettet i Sverige, og det giver nogle helt andre muligheder, når kommunen ejer et åbent netværk. Det er også interessant, at fiberudrulningen bliver set som en kommunal opgave," lyder det fra Lisbeth Valther.

Konferencen er den tiende af sin slags og slutter senere i dag.

Læs også:

Danskere i bøn til fiberselskaber: Vi vil have fiber

Annonce

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Region Sjælland

KMD A/S

Project Manager

Nordjylland

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S