Fiber-branchen samlet: Sådan vinder vi kunderne

London: Flere danske fiberselskaber er lige nu i London for at udveksle ideer til, hvordan fiber-sagen kan fremmes. Dansk Energi kommer med nyt forslag.

Artikel top billede

Læs også:

Danskere i bøn til fiberselskaber: Vi vil have fiber

London: Skulle man tro, at det står virkelig grelt til med fiberudrulningen i det danske kongerige, får man et andet indtryk, hvis man lytter til talerne på den fiberkonference, der lige nu finder sted i en messehal i det østlige London.

Blandt pindemadder, paneldebatter og Powerpoint-præsentationer lyder gang på gang den melding, at Skandinavien, dog i særdeleshed Sverige, ligger i toppen, når det gælder den europæiske fiber-udrulning.

Den melding når ud til repræsentanterne fra Waoo, Syd Energi, Seas-NVE og Østjysk Energi, der foruden Dansk Energi vandrer rundt mellem stande og foredrag som deltagere i den årlige fiberkonference arrangeret af FTTH Council Europe, en interesseorganisation, der kæmper for fiberteknologiens udbredelse i Europa.

Glæder sig til ny markedsføring

Konsulent Christian Berg fra Dansk Energi fandt i går vej til talerstolen for at dele ud af de danske erfaringer, når det gælder markedsføring af bredbåndshastigheder.

Som tidligere beskrevet træder den 1. marts en ny markedsføringslov i kraft, der skal gøre op med de mere kreative måder at markedsføre bredbåndshastigheder på.

Noget, som længe har været en torn i øjet på fiberbranchen, idet teleselskabernes "op til"-hastigheder har gjort det sværere for forbrugerne at få øje på fiberteknologiens fordele.

"Vi er meget spændte på at se effekten af den nye aftale," sagde han og tilføjede, at EU Kommissionen kigger på det danske tiltag med stor interesse.

Dansk Energi kommer med nyt forslag

Han foreslog desuden, at EU Kommissionen bør kaste et blik på markedet for energimærkning af hvidevarer for at sikre endnu mere transparens.

"I dag er det svært at finde et køleskab uden et energimærke, og vi har foreslået EU Kommissionen at kigge på markedet for energideklarationer. For hvorfor ikke lave samme type deklaration, når det gælder bredbåndshastigheder?" lød det fra Christian Berg.

En anden af de danske deltagere i konferencen i går var Lisbeth Valther, direktør for Next Step Citizen, et projekt der sidste år blev søsat af fiberselskabet Syd Energi med formålet at identificere ydelser, inden for eksempel telemedicin, som kan gøre fiberteknologien endnu mere attraktiv.

Hun deltog i en workshop, hvor hun delte erfaringer i forhold til ydelser på fibernettet.

"Noget af det overraskende er, at selv om de fire nordiske lande bliver regnet for at være længst fremme med fiberudrulningen, så er der store forskelle landene imellem. 

I modsætning til i Danmark ejer kommunerne fibernettet i Sverige, og det giver nogle helt andre muligheder, når kommunen ejer et åbent netværk. Det er også interessant, at fiberudrulningen bliver set som en kommunal opgave," lyder det fra Lisbeth Valther.

Konferencen er den tiende af sin slags og slutter senere i dag.

Læs også:

Danskere i bøn til fiberselskaber: Vi vil have fiber

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics