Surface Pro igen udsolgt: Microsoft kan ikke følge med

For anden gang på kort tid melder Microsoft alt udsolgt af Surface Pro. Se her, hvad der går galt.

Artikel top billede

Læs også:

Her er dommen over Microsofts nye Surface Pro.

Så svær bliver Surface Pro at reparere.

Microsoft har for anden gang på blot et par uger meldt alt udsolgt på det amerikanske marked, når det gælder selskabets tablet-computer Surface Pro 128 GB.

"Alt udsolgt"-beskeden ('Out of stock') blev smækket på Microsofts online-butik kun en uges tid efter, at selskabet meddelte, at det ville begynde at tage imod ordrer på Surface Pro 128 GB.

Det skete nemlig 15 februar, hvor Microsoft dog samtidig meddelte, at systemet ville afvise at tage imod nye ordrer, når lagrene var tømt, indtil nye eksemplarer af tablet-computeren igen er på lager.

Alt udsolgt

Microsoft begyndte at sælge Surface Pro 128 GB på det amerikanske marked i begyndelsen af februar, men måtte melde alt udsolgt i løbet af få timer.

Det faldt ikke i god jord hos kunderne, der skældte grundigt ud på selskabet.

For godt en uge siden åbnede Microsoft så igen for ordrer på tablet-computeren med besked om, at alle ordrer ville blive ekspederet, så tablet-computeren ville være kunderne i hænde inden 1. marts.

Normalt vil en producent skubbe den garanterede leveringsdato frem i tiden, hvis lagrene tømmes hurtigere end forventet.

Derfor vækker det en vis undren, at Microsoft har valgt helt at blokere for nye ordrer - en strategi, der giver utilfredse kunder, der måske endda vælger at købe en anden maskine.

Analytiker Ezra Gottheil fra analyseselskabet Technology Business Research siger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, IDG News Service, at Microsoft i alvorlig grad har undervurderet efterspørgslen efter Surface Pro.

Han mener, at årsagen er, at Microsoft slet ikke har planlagt produktionen til at være i stor skala.

"Surface var oprindeligt beregnet til at være en inspirationskilde til OEM'erne, som skulle anvendes til at øge interessen for Windows 8 og til at inspirere OEM'erne til at udvikle bedre løsninger," siger han.

Læs også:

Her er dommen over Microsofts nye Surface Pro.

Så svær bliver Surface Pro at reparere.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S