Surface Pro igen udsolgt: Microsoft kan ikke følge med

For anden gang på kort tid melder Microsoft alt udsolgt af Surface Pro. Se her, hvad der går galt.

Artikel top billede

Læs også:

Her er dommen over Microsofts nye Surface Pro.

Så svær bliver Surface Pro at reparere.

Microsoft har for anden gang på blot et par uger meldt alt udsolgt på det amerikanske marked, når det gælder selskabets tablet-computer Surface Pro 128 GB.

"Alt udsolgt"-beskeden ('Out of stock') blev smækket på Microsofts online-butik kun en uges tid efter, at selskabet meddelte, at det ville begynde at tage imod ordrer på Surface Pro 128 GB.

Det skete nemlig 15 februar, hvor Microsoft dog samtidig meddelte, at systemet ville afvise at tage imod nye ordrer, når lagrene var tømt, indtil nye eksemplarer af tablet-computeren igen er på lager.

Alt udsolgt

Microsoft begyndte at sælge Surface Pro 128 GB på det amerikanske marked i begyndelsen af februar, men måtte melde alt udsolgt i løbet af få timer.

Det faldt ikke i god jord hos kunderne, der skældte grundigt ud på selskabet.

For godt en uge siden åbnede Microsoft så igen for ordrer på tablet-computeren med besked om, at alle ordrer ville blive ekspederet, så tablet-computeren ville være kunderne i hænde inden 1. marts.

Normalt vil en producent skubbe den garanterede leveringsdato frem i tiden, hvis lagrene tømmes hurtigere end forventet.

Derfor vækker det en vis undren, at Microsoft har valgt helt at blokere for nye ordrer - en strategi, der giver utilfredse kunder, der måske endda vælger at købe en anden maskine.

Analytiker Ezra Gottheil fra analyseselskabet Technology Business Research siger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, IDG News Service, at Microsoft i alvorlig grad har undervurderet efterspørgslen efter Surface Pro.

Han mener, at årsagen er, at Microsoft slet ikke har planlagt produktionen til at være i stor skala.

"Surface var oprindeligt beregnet til at være en inspirationskilde til OEM'erne, som skulle anvendes til at øge interessen for Windows 8 og til at inspirere OEM'erne til at udvikle bedre løsninger," siger han.

Læs også:

Her er dommen over Microsofts nye Surface Pro.

Så svær bliver Surface Pro at reparere.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job