Fiberbranchen vil have fingre i regeringens vækstkroner

Fiberbranchen øjner muligheden for at få fingre i en del af midlerne i regeringens netop fremlagte vækstpakke.

Artikel top billede

Læs også:
Fyn melder rent ud: Vi vil have fiber

Første møde om vækst: Fiber skal redde Danmark

Danskere i bøn til fiberselskaber: Vi vil have fiber

Dansk Energi kigger interesseret på den såkaldte Konkurrenceevnepakke, der netop er fremlagt af regeringen.

Helt konkret er det puljen på fire milliarder kroner, der skal kanaliseres ud til boligrenovering i den almene boligsektor, som fiberbranchens interesseorganisation har i kikkerten.

"Vi vil opfordre regeringen til at indtænke og øremærke midler til etablering af højhastighedsforbindelser i forbindelse med renovering af almennyttige boliger," siger Mikael Bomholt Nielsen, der er konsulent i Dansk Energi til Computerworld.

Dansk Energi ser dermed gerne, at høj hastighed på bredbåndet indtænkes på lige fod med gulve og tapet.

Midlerne i regeringens vækstplan indeholder i alt initiativer for 10 milliarder kroner.

Vi agerer på markedsvilkår

Selvom Dansk Energi ønsker at få del i statsmidlerne, mener virksomheden ikke, at det vil få betydning for den nuværende markedsbaserede markedsmodel.

Hvis I får del af puljen af renoveringsmidler, så er det jo statskroner I modtager, så kan man vel ikke tale om markedsvilkår?

"Alle aktører kan jo byde ind på de opgaver, der stilles, om det er offentlige midler eller ej, så foregår det stadig på konkurrencevilkår. Det væsentlige er, at man opfylder de krav der stilles," siger Mikael Bomholt Nielsen og forstætter:

"Når boligerne skal males, så får malerne midler fra samme pulje. Her taler man ikke om, at malerbranchen ikke foregår på markedsbaserede vilkår."

Dansk Energi mener samtidig, at midlerne i konkurrenceevnepakken skal bruges til at løfte borgernes adgang til digitale tjenester.

"Det er oplagt, at man ikke kun fokuserer på køkkener og gulve, når man bruger mange milliarder kroner på at lave omfattende renoveringer. Digital fremtidssikring af de almennyttige boliger bør være et centralt element i pakken."

Fibernetværk er fremtidssikring

Dansk Energi:
Hvad kan I tilbyde, som de almene boligbyggerier ikke allerede har adgang til i dag gennem andre tjenester?

"Fibernet er den klart bedste og hurtigste bredbåndsforbindelse du kan få, det kan du se via erhvervsstyrelsens kortlægning,"

"Fibernettet kan tilbyde andre ting, end de andre bredbåndsteknologier kan, og vi kan da også se, at fiberkunderne har helt andre og meget mere avancerede digitale vaner end andre danskere." mener Mikael Bomholt Nielsen.

Dansk Energi fremhæver samtidig, at renoveringsmidlerne kan være med til at opretholde regeringens ambitioner om, at alle danskerne skal have adgang til 100 Mbit inden år 2020.

"Vi mener, at vil være håbløst, hvis man investerer i en teknologi som ikke er fremtidssikker." afslutter Mikael Bomholt Nielsen

Læs også:
Fyn melder rent ud: Vi vil have fiber

Første møde om vækst: Fiber skal redde Danmark

Danskere i bøn til fiberselskaber: Vi vil have fiber

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job