Ny ejer tilbyder danske it-ansatte ejerskab af firmaet

750 danske ansatte har fået ny ejer og opfordres til at købe sig ind i selskabet. "Det er en væsentlig del af vores værdigrundlag," lyder det fra den nye ejer, kæmpekoncernen CGI.

Artikel top billede

I 2012 blev firmaet Logica købt af den internationale koncern CGI, hvilket nu får betydning for de omkring 750 danske ansatte.

De skal nemlig til at være medejere af selskabet, fremgår det af det netop aflagt regnskab.

"CGI har som en væsentlig del af sit værdigrundlag, at alle medarbejdere løbende opfordres til, på favorable vilkår, at blive aktionærer og dermed ejere af CGI", står der i regnskabet.

Faktisk er den største gruppe enkelte aktionærer i CGI, der på verdensplan har 71.000 ansatte, selskabets medarbejdere, oplyses det.

Martin Petersen, der er administrerende direktør hos CGI Danmark bekræfter over for Computerworld, at medarbejdere får mulighed for at købe sig ind i selskabet.

"For 14 dage siden var jeg rundt på vores kontorer og informere medarbejderne om muligheden," fortæller han.

Det blev ifølge direktøren godt modtaget, og købene for dem, der siger ja tak, vil blive effektureret i næste kvartal, oplyser han.

"Jeg vil blive meget overrasket, hvis der ikke er stor tilslutning til det," siger direktøren.

Han peger dog på, at selvom vilkårene er favorable, skal den enkelte have pengene til at købe aktierne.

Unavngivet tabsgivende projekt

I øvrigt offentliggør selskabet lidt utraditionelt "medarbejdernøgletal".

Her fremgår det, at antallet af ledere hos CGI Danmark udgør 9,6 procent, gennemsnitsalderen er 45,2 år, og den gennemsnitlige anciennitet er 8 år.

Ligesom mændene udgør 74 procent af arbejdsstyrken i selskabet.

Det oplyses i øvrigt i regnskabet, at tabene fra et unavngivet "større projekt" i sidste regnskab ved en fejl blev vurderet for lavt.

"Effekten af denne fejl betyder, at hensættelsen til tabsgivende kontrakter pr. 31. december 2011 forøges med t. kr. 32.524."

Martin Petersen ønsker ikke at løfte sløret for, hvilket projekt der er tale om.

Endelig er selskabets regnskabstal ikke umiddelbart sammenlignelige med sidste år, da regnskabsperioden ikke er den samme.

Læses lige nu

    Annonce

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Team Lead for Support

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S