Java-opdatering kan skabe netbank-bøvl for Mac-brugere

Apple har udsendt opdateringer til Java, efter nye sårbarheder er fundet.

Artikel top billede

Læs også:

Apple trykker på knappen: Mac brugere kan igen komme på netbank

Derfor kunne danske Mac-brugere ikke komme på netbank

Apple har udsendt to opdateringer til Java.

Det drejer sig om to nye opdateringer af Java SE 6 til version 1.6.0_43, der retter sig mod henholdsvis Snow Leopard, Lion og Mountain Lion.

"Denne opdatering afinstallerer det Apple-leverede Java applet plug-in fra alle webbrowsere. For at bruge applets på en webside, skal du klikke på området med "manglende plug-in" for at downloade den seneste version af Oracles Java applet plug-in," kan man læse om den ene opdatering.

Apple skriver om den anden opdatering:

"Java til Mac OS X 10.6 Update 14 leverer forbedret sikkerhed, stabilitet og kompabilitet ved at opdatere Java SE 6 til 1.6.0_43."

"På systemer, der ikke allerede har installeret Java til Mac OS X 10.6 update 9 eller senere vil denne opdatering konfigurere webbrowsere til ikke automatisk at køre Java applets."

Kan genaktiveres

Apple skriver samtidig, at Java kan genaktiveres ved at klikke på "inaktive plugins."

Opdateringen fra Apple kommer efter, at Oracle tidligere på ugen lappede kritiske 0-dagssårbarheder i Java, der blandt bruges til NemID-login.

De nye rettelser bringer Java op i version 7 update 17 og version 6 update 43.

I sidste måned blev danske Mac-brugere ramt af problemer med at logge på deres netbank, fordi Apple valgte at deaktivere Java 7.

Læs også:

Apple trykker på knappen: Mac brugere kan igen komme på netbank

Derfor kunne danske Mac-brugere ikke komme på netbank

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen