Java-opdatering kan skabe netbank-bøvl for Mac-brugere

Apple har udsendt opdateringer til Java, efter nye sårbarheder er fundet.

Artikel top billede

Læs også:

Apple trykker på knappen: Mac brugere kan igen komme på netbank

Derfor kunne danske Mac-brugere ikke komme på netbank

Apple har udsendt to opdateringer til Java.

Det drejer sig om to nye opdateringer af Java SE 6 til version 1.6.0_43, der retter sig mod henholdsvis Snow Leopard, Lion og Mountain Lion.

"Denne opdatering afinstallerer det Apple-leverede Java applet plug-in fra alle webbrowsere. For at bruge applets på en webside, skal du klikke på området med "manglende plug-in" for at downloade den seneste version af Oracles Java applet plug-in," kan man læse om den ene opdatering.

Apple skriver om den anden opdatering:

"Java til Mac OS X 10.6 Update 14 leverer forbedret sikkerhed, stabilitet og kompabilitet ved at opdatere Java SE 6 til 1.6.0_43."

"På systemer, der ikke allerede har installeret Java til Mac OS X 10.6 update 9 eller senere vil denne opdatering konfigurere webbrowsere til ikke automatisk at køre Java applets."

Kan genaktiveres

Apple skriver samtidig, at Java kan genaktiveres ved at klikke på "inaktive plugins."

Opdateringen fra Apple kommer efter, at Oracle tidligere på ugen lappede kritiske 0-dagssårbarheder i Java, der blandt bruges til NemID-login.

De nye rettelser bringer Java op i version 7 update 17 og version 6 update 43.

I sidste måned blev danske Mac-brugere ramt af problemer med at logge på deres netbank, fordi Apple valgte at deaktivere Java 7.

Læs også:

Apple trykker på knappen: Mac brugere kan igen komme på netbank

Derfor kunne danske Mac-brugere ikke komme på netbank

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse