Kritik hagler ned over EU-forslag mod net-porno

Nyt initiativ fra Europaparlamentet kan få alvorlige konsekvenser for din frie færden på nettet og føre til forbud mod porno, men er det en god idé?

Artikel top billede

EU-parlamentet skal tirsdag stemme om en ny resolution, der i sidste instans kan føre til et forbud af porno samt øget kontrol af internettet. 

Selve grundlaget for resolutionen, der indeholder 69 paragraffer, er dog mindre kontroversielt - det handler om at fjerne stereotypiske forestillinger og fjerne uligheder mellem mænd og kvinder.  

Men særligt en paragraf, nemlig 17'eren, siger at alle former for porno skal forbydes på medier.

Men hvad er inkluderet i alle former for porno? og hvad forstås med medier?

Det er hele sagens kerne, hvilket du kan læse mere om her.

Dansk Folkeparti blander sig

Ifølge kilder i EU-Parlamentet har det allerede fået mindst 500 kritiske standard-mails til at flyde over i medlemmernes mailboks. 

Et eksempel på standard-mailen kan du se her.

Det har nu også fået en dansk EU-parlamentariker til at komme på banen. 

I forbindelse med nyheden om den nye resolution skriver Morten Messerschmidt på sin Facebook-side: 

"Forudser et ramaskrig af de større, når EU-parlamentet på tirsdag stemmer om et forbud mod porno i medierne...".  

Resolutionen vil i første omgang ikke føre til nogen lov, men er kun et initiativ fra det udvalg, der har siddet med ligestilling.

Kan nå at få indflydelse

Den seneste tids kritik, sure mails og parlamentarikere, der ytrer sig negativt, kan i sidste ende godt nå at få indflydelse, inden den bliver sendt til afstemning på tirsdag. 

Det lyder også fra kilder, at flere medlemmer har tænkt sig at stemme nej til en ellers umiddelbar fornuftig resolution ved mindre, der forekommer ændringer. 

Indtil videre står det hen i det uvisse, om den upræcise paragraf bevidst har været formuleret vagt, eller om det skyldes et forsøg på at få resolutionen til at dække så bredt som muligt. 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS