Kritik hagler ned over EU-forslag mod net-porno

Nyt initiativ fra Europaparlamentet kan få alvorlige konsekvenser for din frie færden på nettet og føre til forbud mod porno, men er det en god idé?

Artikel top billede

EU-parlamentet skal tirsdag stemme om en ny resolution, der i sidste instans kan føre til et forbud af porno samt øget kontrol af internettet. 

Selve grundlaget for resolutionen, der indeholder 69 paragraffer, er dog mindre kontroversielt - det handler om at fjerne stereotypiske forestillinger og fjerne uligheder mellem mænd og kvinder.  

Men særligt en paragraf, nemlig 17'eren, siger at alle former for porno skal forbydes på medier.

Men hvad er inkluderet i alle former for porno? og hvad forstås med medier?

Det er hele sagens kerne, hvilket du kan læse mere om her.

Dansk Folkeparti blander sig

Ifølge kilder i EU-Parlamentet har det allerede fået mindst 500 kritiske standard-mails til at flyde over i medlemmernes mailboks. 

Et eksempel på standard-mailen kan du se her.

Det har nu også fået en dansk EU-parlamentariker til at komme på banen. 

I forbindelse med nyheden om den nye resolution skriver Morten Messerschmidt på sin Facebook-side: 

"Forudser et ramaskrig af de større, når EU-parlamentet på tirsdag stemmer om et forbud mod porno i medierne...".  

Resolutionen vil i første omgang ikke føre til nogen lov, men er kun et initiativ fra det udvalg, der har siddet med ligestilling.

Kan nå at få indflydelse

Den seneste tids kritik, sure mails og parlamentarikere, der ytrer sig negativt, kan i sidste ende godt nå at få indflydelse, inden den bliver sendt til afstemning på tirsdag. 

Det lyder også fra kilder, at flere medlemmer har tænkt sig at stemme nej til en ellers umiddelbar fornuftig resolution ved mindre, der forekommer ændringer. 

Indtil videre står det hen i det uvisse, om den upræcise paragraf bevidst har været formuleret vagt, eller om det skyldes et forsøg på at få resolutionen til at dække så bredt som muligt. 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S