Fagforbund: SAS skærer alle danske it-folk væk

260 danske it-arbejdspladser tilknyttet flyselskabet SAS ser ud til forsvinde, oplyser fagforening. "Trist," lyder det fra SAS.

Artikel top billede

I sidste uge aflevere flyselskabets SAS et regnskab med et stort millionunderskud, og nu ser det ud til, at 260 it-folk enten bliver fyret eller flyttet til Sverige.

"Prosa ser med stor alvor på udviklingen i SAS. Som det ser ud i øjeblikket, vil der i løbet af foråret ske en reduktion af it-medarbejdere, som har med SAS at gøre, fra 260 til cirka 60, og de tilbageblevne placeres i Stockholm," forklarer formand Niels Bertelsen fra Prosa til Computerworld.

Samtidig ser det ud til, at en stribe folk vil blive virksomhedsoverdraget i forbindelse med de øvelser, selskabet udfører for at komme på fode igen.

"Dem, der ikke følger med til Stockholm, bliver formentlig virksomhedsoverdraget, og hvordan det kommer til at foregå, ved vi endnu ikke."

"Vi er selvfølgelig bekymret for, om omlægningen af SAS' it-strategi vil koste arbejdspladser for vores medlemmer," oplyser Niels Bertelsen videre.

"Vi ved heller ikke, hvor opgaverne lander henne, men vi følger nøje med i udviklingen," forklarer han.

Ny kontrakt skal (gen)tegnes

Af regnskabet kan man læse kortfattede tekst under "IT restructuring"

"A procurement of IT services is under way and expected to be
completed during the spring of 2013."

Tidligere har været spekulationer fremme om, hvorvidt CSC vil skulle fortsætte med at være storleverandør til selskabet.

SAS: "Trist"
Hos SAS offentliggør man "ikke detaljer omkring personalereduktion i de tre lande eller på afdelingsniveau" forklarer pressechef Trine Kromann-Mikkelsen fra SAS til Computerworld.

"Samlet skal omkring 1000 medarbejdere desværre forlade SAS i forbindelse med strategiplanen 4Excellence Next Generation," forklarer hun videre i en mail.

It-organisationen skal gennem en større omstrukturering med en helt ny organisationsform, som også kommer til at betyde, at der sker afskedigelser i Danmark, bekræfter hun.

"Det er trist at skulle sige farvel til dygtige medarbejdere, som i denne svære situation udviser en ekstrem loyalitet over for SAS," lyder det fra pressechefen, som reaktion på Prosas udmelding.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S