Fagforbund: SAS skærer alle danske it-folk væk

260 danske it-arbejdspladser tilknyttet flyselskabet SAS ser ud til forsvinde, oplyser fagforening. "Trist," lyder det fra SAS.

Artikel top billede

I sidste uge aflevere flyselskabets SAS et regnskab med et stort millionunderskud, og nu ser det ud til, at 260 it-folk enten bliver fyret eller flyttet til Sverige.

"Prosa ser med stor alvor på udviklingen i SAS. Som det ser ud i øjeblikket, vil der i løbet af foråret ske en reduktion af it-medarbejdere, som har med SAS at gøre, fra 260 til cirka 60, og de tilbageblevne placeres i Stockholm," forklarer formand Niels Bertelsen fra Prosa til Computerworld.

Samtidig ser det ud til, at en stribe folk vil blive virksomhedsoverdraget i forbindelse med de øvelser, selskabet udfører for at komme på fode igen.

"Dem, der ikke følger med til Stockholm, bliver formentlig virksomhedsoverdraget, og hvordan det kommer til at foregå, ved vi endnu ikke."

"Vi er selvfølgelig bekymret for, om omlægningen af SAS' it-strategi vil koste arbejdspladser for vores medlemmer," oplyser Niels Bertelsen videre.

"Vi ved heller ikke, hvor opgaverne lander henne, men vi følger nøje med i udviklingen," forklarer han.

Ny kontrakt skal (gen)tegnes

Af regnskabet kan man læse kortfattede tekst under "IT restructuring"

"A procurement of IT services is under way and expected to be
completed during the spring of 2013."

Tidligere har været spekulationer fremme om, hvorvidt CSC vil skulle fortsætte med at være storleverandør til selskabet.

SAS: "Trist"
Hos SAS offentliggør man "ikke detaljer omkring personalereduktion i de tre lande eller på afdelingsniveau" forklarer pressechef Trine Kromann-Mikkelsen fra SAS til Computerworld.

"Samlet skal omkring 1000 medarbejdere desværre forlade SAS i forbindelse med strategiplanen 4Excellence Next Generation," forklarer hun videre i en mail.

It-organisationen skal gennem en større omstrukturering med en helt ny organisationsform, som også kommer til at betyde, at der sker afskedigelser i Danmark, bekræfter hun.

"Det er trist at skulle sige farvel til dygtige medarbejdere, som i denne svære situation udviser en ekstrem loyalitet over for SAS," lyder det fra pressechefen, som reaktion på Prosas udmelding.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S