Google får økonomisk lussing for netværks-snuseri

Google har indsamlet ulovlige oplysninger om private netværk og personlige data.

Artikel top billede

Læs også:

Google Street View skyder lovligt videre

Google Street View straffet med bøde på én dollar

Syv millioner dollar, svarende til 40 millioner danske kroner, er pålydende på et girokort, som Google nu får tilsendt af de amerikanske myndigheder. 

Det er nemlig det beløb, som søgevirksomheden har modtaget i bødeforlæg i et opgør med 30 amerikanske delstater, fortæller Reuters nyhedsbureau.

Begrundelsen for bøden er en hændelse, der strækker sig tilbage til 2010, hvor Googles biler indsamlede data til korttjenesten Street View. 

I samme moment aflyttede bilerne nemlig kodeord og anden personlig kommunikation fra hjemmenetværk på Street View-bilernes færden.

Firmaet har forsvaret sig med, at episoderne ikke var tiltænkte, men baseret på en misforståelse. Google har ikke ønsket at kommentere bøden overfor Reuters. 

Dansk næse

Indsamlingen af panoramabillederne har stået på i mange lande, herunder Danmark, hvor det kun blev til en næse.

Datatilsynets årsberetning fra 2010 har meddelte Datatilsynet, "at dette (dataindsamlingen, red.) efter tilsynets opfattelse er uacceptabelt og meget beklageligt."

Og desuden står der:

"at Google straks slettede alle de omhandlede data ved brug af effektive midler på en sådan måde, at oplysningerne ikke kan genskabes."

Tager vi en anelse længere mod nord, er der afsagt en kendelse mod Googles Street View-indsamlinger, der minder om den amerikanske dom. 

I august 2012 måtte søgemaskinen nemlig punge op med 250.000 kroner for den samme forseelse i Norge

Google havde i den forbindelse lovet at slette de fejlindsamlede data, men det gjorde firmaet ikke, og derfor gik det norske datatilsyn ind i sagen, der endte med en bøde.

I 2011 gav franskmændene også Google en bøde på 750.000 kroner for ulovligt at have aflyttet private trådløse net.

Læs også:
Google Street View skyder lovligt videre

Google Street View straffet med bøde på én dollar

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Digitaliseringsstyrelsen

Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

Københavnsområdet

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS