Google får økonomisk lussing for netværks-snuseri

Google har indsamlet ulovlige oplysninger om private netværk og personlige data.

Artikel top billede

Læs også:

Google Street View skyder lovligt videre

Google Street View straffet med bøde på én dollar

Syv millioner dollar, svarende til 40 millioner danske kroner, er pålydende på et girokort, som Google nu får tilsendt af de amerikanske myndigheder. 

Det er nemlig det beløb, som søgevirksomheden har modtaget i bødeforlæg i et opgør med 30 amerikanske delstater, fortæller Reuters nyhedsbureau.

Begrundelsen for bøden er en hændelse, der strækker sig tilbage til 2010, hvor Googles biler indsamlede data til korttjenesten Street View. 

I samme moment aflyttede bilerne nemlig kodeord og anden personlig kommunikation fra hjemmenetværk på Street View-bilernes færden.

Firmaet har forsvaret sig med, at episoderne ikke var tiltænkte, men baseret på en misforståelse. Google har ikke ønsket at kommentere bøden overfor Reuters. 

Dansk næse

Indsamlingen af panoramabillederne har stået på i mange lande, herunder Danmark, hvor det kun blev til en næse.

Datatilsynets årsberetning fra 2010 har meddelte Datatilsynet, "at dette (dataindsamlingen, red.) efter tilsynets opfattelse er uacceptabelt og meget beklageligt."

Og desuden står der:

"at Google straks slettede alle de omhandlede data ved brug af effektive midler på en sådan måde, at oplysningerne ikke kan genskabes."

Tager vi en anelse længere mod nord, er der afsagt en kendelse mod Googles Street View-indsamlinger, der minder om den amerikanske dom. 

I august 2012 måtte søgemaskinen nemlig punge op med 250.000 kroner for den samme forseelse i Norge

Google havde i den forbindelse lovet at slette de fejlindsamlede data, men det gjorde firmaet ikke, og derfor gik det norske datatilsyn ind i sagen, der endte med en bøde.

I 2011 gav franskmændene også Google en bøde på 750.000 kroner for ulovligt at have aflyttet private trådløse net.

Læs også:
Google Street View skyder lovligt videre

Google Street View straffet med bøde på én dollar

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S