Kommuner på bar bund med NemID: Kan ikke få data

Landets kommuner mangler et overblik over, hvordan det går med udbredelsen af NemID. Indtil videre har NemID-data sandsynligvis været fejlbehæftede.

Artikel top billede

Kommunerne har i længere tid ikke kunnet se, hvordan det går med deres indsats for at få udbredt NemID til borgerne.

Mere konkret drejer det sig om, at kommunerne ikke kan få adgang til udbredelses-data af NemID i specifikke postnumre.

Derfor har de enkelte kommuner og deres projektledere ikke et præcist billede over, hvilke tiltag på eksempelvis lokalmesser der virker, når flere danskere skal have et NemID papkort i hånden til hjælp af eksempelvis aflæsning og indlevering af årsopgørelser.

"Vi ved, at indsatsen med medbetjening virker, men kommunerne har behov for at vide præcis hvilke tiltag, der virker bedst. Derfor er vi meget interesserede i at få fat på data om NemID-udbredelsen i specifikke postnumre," forklarer chefkonsulent Charlotte Munksgaard hos KL til Computerworld.

Udover den manglende indsigt i kommunernes kampagnetiltag til udbredelse af NemID, kan KL heller ikke få et samlet overblik over, hvor mange borgere i de enkelte postnumre, der i dag allerede har og gør brug af NemID.

"Ligesom kommunerne har data over opkald til virksomhederne og deres tabte opkald, så vil vi også gerne have indsigt i, hvordan NemID er udbredt på landsplan," forklarer Charlotte Munksgaard.

Ad hoc med fejl

DanID-selskabet Nets bekræfter over for Computerworld, at der har været problemer med at hive statistikkerne frem.

Problemerne skyldes ifølge kommunikationskonsulent Ulrik Marschall fra Nets, at der har manglet fælles fodslag mellem Nets og Digitaliseringsstyrelsen om, hvilke data styrelsen - og herunder kommunerne - ønsker fra Nets.

Han understreger, at Nets og Digitaliseringsstyrelsen som sådan ikke har været uenige undervejs, men bekræfter, at det har været en lang proces at finde definitionerne på Nets' dataudtræk.

"Vi har et omfattende business intelligence-system, som kan trække de rette data ud, men der skal man altså være skarp på hvilke data, man ønsker sig," siger Ulrik Marschall.

"Det har det været ressourcekrævende at få det rette datagrundlag på plads, og derfor har vi prioriteret at bruge kræfterne på driften i stedet," fortsætter han.

Kommer i denne måned

Nets og Digitaliseringsstyrelsen er dog løbende i dialog om dataudtrækkene, hvor kommunernes brug af NemID fordelt på postnumre er en del af den store datapakke, som Digitaliseringsstyrelsen vil få tilsendt snart.

Ifølge Ulrik Marschall vil data-definitionerne formentlig være på plads i denne måned, så styrelsen - og herunder kommunerne - kan få fingrene i data omkring NemID-udbredelsen.

"Indtil videre har vi kun ad hoc trukket tal, og disse tal kan godt have været fejlbehæftede. Med nye definitioner vil der kunne trækkes data om NemID noget oftere og mere præcist, end det hidtil har været tilfældet," forklarer Ulrik Marschall.

Han fortæller, at når definitionerne på plads, så vil kommunerne kunne følge med i NemID-udbredelsen, og hvordan det går med deres medbetjeningstiltag til endnu større udbredelse af NemID.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cybersecurity

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S