Et af verdens største it-firmaer vil købe Blackberry

En af verdens største pc-producenter overvejer at købe Blackberry, der netop lanceret et nyt styresystem og nye smartphones.

Artikel top billede

Læs også: 

Her er dommen over Blackberrys nye smartphones

Helt nyt Blackberry-styresystem: Sådan fungerer det

Efter at have set noget slidt ud i kanterne i flere år lancerede Blackberry i januar et helt nyt styresystem og nye smartphones.

Den manøvre har tilsyneladende fået andre virksomheder til at få øjnene op for, at Blackberry fortsat eksisterer og måske endda går en lys fremtid i møde.

Verdens næststørste pc-producent, Lenovo, har set sig lun på Blackberry.

Lenovo præsenterede selv sin første smartphone på CES-messen i januar 2012 og har siden lanceret en stribe Android-telefoner, men har aldrig fået det store gennembrud på  markedet.

I et interview til franske Les Échos forholder Lenovos administrerende direkør, Yang Yuanqing, sig til spørgsmålet, om et opkøb af Blackberry kunne være en mulighed?

Han svarer, at det "muligvis kan give mening, men først er jeg nødt til at analysere markedet for at forstå, hvor vigtig denne virksomhed er."

Han giver også udtryk for, at vækst ikke altid kan opnås alene ved at udvikle nye produkter.

Derfor giver et opkøb god mening

Så sent som i januar var der også en del skriverier om dette mulige opkøb. Dengang var det Bloomberg, der kunne citere Lenonos økonomidirektør for at sige, at "vi ser på alle mulighederne - RIM og mange andre."

"Vi vil ikke tøve, hvis den rette mulighed opstår, som kan komme os og aktionærerne til gavn," lød det desuden fra
Wong Wai Ming.

Der er ofte skriverier om potentielle opkøb i smartphone-industrien - Microsofts køb af Nokia er et af de mest vedholdende - men det vil faktisk på mange måder kunne give god mening for Lenovo at købe Blackberry.

Derfor vil BlackBerry passe godt til Lenovo

Lenovo har en lang tradition for at lave business-produkter, som det også er tilfældet med Blackberry.

Samtidig flytter forbrugernes opmærksomhed sig i disse år i stigende grad over mod smartphones og tablets, og med et opkøb vil Lenovo kunne få en stærkere position på de markeder.

Lige før jul kom IDC med en forudsigelse om, at Blackberry i 2016 vil have en markedsandel på 4,1 procent, hvilket kun er et mindre fald fra de 4,7 procent, platformen nuppede i 2012.

I Gartners opgørelse over det globale pc-salg i 2012 var HP verdens største pc-producent med en markedsandel på 16 procent.

HP's markedsandel faldt dog 6,7 procent fra 2011 til 2012, og den nærmeste konkurrent, Lenovo, øgede samtidig sin markedsandel, så selskabet nu ligger på en andenplads med 14,8 procent af markedet.

Læs også:

Her er dommen over Blackberrys nye smartphones

Helt nyt Blackberry-styresystem: Sådan fungerer det

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S