Et af verdens største it-firmaer vil købe Blackberry

En af verdens største pc-producenter overvejer at købe Blackberry, der netop lanceret et nyt styresystem og nye smartphones.

Artikel top billede

Læs også: 

Her er dommen over Blackberrys nye smartphones

Helt nyt Blackberry-styresystem: Sådan fungerer det

Efter at have set noget slidt ud i kanterne i flere år lancerede Blackberry i januar et helt nyt styresystem og nye smartphones.

Den manøvre har tilsyneladende fået andre virksomheder til at få øjnene op for, at Blackberry fortsat eksisterer og måske endda går en lys fremtid i møde.

Verdens næststørste pc-producent, Lenovo, har set sig lun på Blackberry.

Lenovo præsenterede selv sin første smartphone på CES-messen i januar 2012 og har siden lanceret en stribe Android-telefoner, men har aldrig fået det store gennembrud på  markedet.

I et interview til franske Les Échos forholder Lenovos administrerende direkør, Yang Yuanqing, sig til spørgsmålet, om et opkøb af Blackberry kunne være en mulighed?

Han svarer, at det "muligvis kan give mening, men først er jeg nødt til at analysere markedet for at forstå, hvor vigtig denne virksomhed er."

Han giver også udtryk for, at vækst ikke altid kan opnås alene ved at udvikle nye produkter.

Derfor giver et opkøb god mening

Så sent som i januar var der også en del skriverier om dette mulige opkøb. Dengang var det Bloomberg, der kunne citere Lenonos økonomidirektør for at sige, at "vi ser på alle mulighederne - RIM og mange andre."

"Vi vil ikke tøve, hvis den rette mulighed opstår, som kan komme os og aktionærerne til gavn," lød det desuden fra
Wong Wai Ming.

Der er ofte skriverier om potentielle opkøb i smartphone-industrien - Microsofts køb af Nokia er et af de mest vedholdende - men det vil faktisk på mange måder kunne give god mening for Lenovo at købe Blackberry.

Derfor vil BlackBerry passe godt til Lenovo

Lenovo har en lang tradition for at lave business-produkter, som det også er tilfældet med Blackberry.

Samtidig flytter forbrugernes opmærksomhed sig i disse år i stigende grad over mod smartphones og tablets, og med et opkøb vil Lenovo kunne få en stærkere position på de markeder.

Lige før jul kom IDC med en forudsigelse om, at Blackberry i 2016 vil have en markedsandel på 4,1 procent, hvilket kun er et mindre fald fra de 4,7 procent, platformen nuppede i 2012.

I Gartners opgørelse over det globale pc-salg i 2012 var HP verdens største pc-producent med en markedsandel på 16 procent.

HP's markedsandel faldt dog 6,7 procent fra 2011 til 2012, og den nærmeste konkurrent, Lenovo, øgede samtidig sin markedsandel, så selskabet nu ligger på en andenplads med 14,8 procent af markedet.

Læs også:

Her er dommen over Blackberrys nye smartphones

Helt nyt Blackberry-styresystem: Sådan fungerer det

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos