Et af verdens største it-firmaer vil købe Blackberry

En af verdens største pc-producenter overvejer at købe Blackberry, der netop lanceret et nyt styresystem og nye smartphones.

Artikel top billede

Læs også: 

Her er dommen over Blackberrys nye smartphones

Helt nyt Blackberry-styresystem: Sådan fungerer det

Efter at have set noget slidt ud i kanterne i flere år lancerede Blackberry i januar et helt nyt styresystem og nye smartphones.

Den manøvre har tilsyneladende fået andre virksomheder til at få øjnene op for, at Blackberry fortsat eksisterer og måske endda går en lys fremtid i møde.

Verdens næststørste pc-producent, Lenovo, har set sig lun på Blackberry.

Lenovo præsenterede selv sin første smartphone på CES-messen i januar 2012 og har siden lanceret en stribe Android-telefoner, men har aldrig fået det store gennembrud på  markedet.

I et interview til franske Les Échos forholder Lenovos administrerende direkør, Yang Yuanqing, sig til spørgsmålet, om et opkøb af Blackberry kunne være en mulighed?

Han svarer, at det "muligvis kan give mening, men først er jeg nødt til at analysere markedet for at forstå, hvor vigtig denne virksomhed er."

Han giver også udtryk for, at vækst ikke altid kan opnås alene ved at udvikle nye produkter.

Derfor giver et opkøb god mening

Så sent som i januar var der også en del skriverier om dette mulige opkøb. Dengang var det Bloomberg, der kunne citere Lenonos økonomidirektør for at sige, at "vi ser på alle mulighederne - RIM og mange andre."

"Vi vil ikke tøve, hvis den rette mulighed opstår, som kan komme os og aktionærerne til gavn," lød det desuden fra
Wong Wai Ming.

Der er ofte skriverier om potentielle opkøb i smartphone-industrien - Microsofts køb af Nokia er et af de mest vedholdende - men det vil faktisk på mange måder kunne give god mening for Lenovo at købe Blackberry.

Derfor vil BlackBerry passe godt til Lenovo

Lenovo har en lang tradition for at lave business-produkter, som det også er tilfældet med Blackberry.

Samtidig flytter forbrugernes opmærksomhed sig i disse år i stigende grad over mod smartphones og tablets, og med et opkøb vil Lenovo kunne få en stærkere position på de markeder.

Lige før jul kom IDC med en forudsigelse om, at Blackberry i 2016 vil have en markedsandel på 4,1 procent, hvilket kun er et mindre fald fra de 4,7 procent, platformen nuppede i 2012.

I Gartners opgørelse over det globale pc-salg i 2012 var HP verdens største pc-producent med en markedsandel på 16 procent.

HP's markedsandel faldt dog 6,7 procent fra 2011 til 2012, og den nærmeste konkurrent, Lenovo, øgede samtidig sin markedsandel, så selskabet nu ligger på en andenplads med 14,8 procent af markedet.

Læs også:

Her er dommen over Blackberrys nye smartphones

Helt nyt Blackberry-styresystem: Sådan fungerer det

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems