It-koks forsinker vigtige valg på dansk universitet

It-problemer forsinker valg til en stribe nye råd på dansk universitet.

Artikel top billede

(Foto: S.Jastrzebski)

En stribe nye institutråd skulle være oprettet på Københavns Universitet.

Men it-ballade omkring universitetets intranet har forsinket hele processen.

Det skriver Universitetsavisen.

Valget til rådene er nemlig blevet udskudt, fordi det var meningen, at medarbejdere skulle logge på intranettet KUnet og stemme via en selvbetjeningsfunktion.

Men det gik ikke, skriver avisen.

Problem kendt længe

"En fejl betyder dog, at der er risiko for, at man får adgang til en anden persons data, når man logger ind og dermed kan stemme på vegne af andre, hvilket har fået Koncern-it til at lukke for de berørte dele af Selvbetjeningen, og det går altså også udover institutrådsvalget," står der i artiklen.

It-fejlen blev fundet allerede i februar, men det lykkes ikke at finde fejlen, forklarer it-infrastrukturchef Steen Rydicher til avisen.

De råd, hvor der ikke skal være kampvalg, kan begynde arbejdet som planlagt 1. april. Mens der nu ledes efter alternative valgformer til de øvrige råd.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job