Derfor gik Roskilde Kommunes mail-system i sort

Roskilde Kommune har fundet årsagen til, at kommunens ansatte ikke kunne sende mails i næsten to døgn.

Artikel top billede

Læs også:

It-kaos i stor dansk kommune: Samtlige ansatte uden mail

Virus sender 600 pc'er til tælling i dansk kommune

Den uge Frederiksberg mistede sit netværk

Der har været ualmindelig stillle i mail-programmerne i Roskilde kommune siden i går, tirsdag, da det ikke har været muligt for de ansatte at sende mails.

Årsagen til mail-nedbruddet i den midtsjællandske kommune er en uhæderlig mail, der foregav at komme fra en af de offentlige kollegaer, nemlig fra Region Sjælland.

"Den (mailen, red.) foregav, at ens mail-boks var ved at være fuld, og med et klik kunne man få mere plads," fortæller digitaliseringschef Ole Bech til Roskilde Avis.

Den besked var der nogle medarbejdere i kommunen, som tog til efterretning og klikkede på.

Konsekvensen var, at nogle maskiner på eget initiativ sendte mails.

"Vi har haft et par pc'er, der begyndte at sende store mængder tomme e-mails ud af huset, siger Ole Bech til avisen.

Alle har fået svar

Derfor blev kommunens mail-center hos TDC lukket for udgående post.

Der har dog ikke været problemer med at modtage posten.

"Vi har fået alle mails, og medarbejderne har svaret på vigtige mails via deres private mails eller fax," siger Ole Bech.

Fra i dag klokken 13 har Roskilde kommune fået rettet problemerne, og de ansatte kan igen udsende digitale postbeskeder, oplyser digitaliseringschefen.

Læs også:

It-kaos i stor dansk kommune: Samtlige ansatte uden mail

Virus sender 600 pc'er til tælling i dansk kommune

Den uge Frederiksberg mistede sit netværk

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS