Her kan du (måske) tjene kassen på din app

Det er svært at få kommerciel succes som app-udvikler, men milliarderne gemmer sig ude i markedet, hvis man bare fokuserer det rette sted.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor kan du godt glemme alt om at få et app-hit

App Store fylder fem: Sådan skabte Apple en it-revolution

Selvom mange håbefulde app-udviklere må erkende, at det er nemmere sagt end gjort at skabe det nye Angry Birds-hit, er der omvendt en så betydelig vækst i markedet, at det er værd at fortsætte arbejdet.

På de blot fem år, der er gået, siden Apple kom med sin App Store og skabte en it-revolution, er markedet vokset og vokset i både i antal apps, antal brugere - og i omsætning.

En ny opgørelse fra ABI Research viser, at der i 2013 vil blive omsat for omkring 50 milliarder kroner på markedet for tablet-apps, mens omsætningen inden for smartphone-apps ventes at nå op på mere end 93 milliarder kroner.

De beløb skal naturligvis holdes op imod, at der eksempelvis findes flere end 800.000 apps alene i Apples App Store til iPhone, iPad og iPod Touch.

Her sælges der mest

ABI skriver, at 65 procent af den samlede app-omsætning i 2013 vil komme fra salget i Apples butik, mens 27 procent kommer fra Android og otte procent fra de andre platforme som eksempelvis Windows Phone og Blackberry.

Det er interessant, når man holder det op imod en anden opgørelse.

Den viser, at Android i 2013 vil være udgangspunkt for 58 procent af de apps, der downloades til smartphones, mens Apples App Store vil levere 33 procent af de apps, der hentes til smartphones.

På tablet-fronten står Apples iOS til gengæld for 75 procent af de apps, der downloades.

Er man app-udvikler, skal man også holde øje med, hvor efterspørgslen rykker hen i de kommende år.

Dette app-marked tager over nu

Da Apple tilbage i 2008 introducerede App Store og sparkede gang i hele app-industrien, var det iPhonen, der var omdrejningspunktet.

Siden har tablet-pc'erne for alvor fået medvind, og nu vurderer ABI Research, at det i de kommende år er her, man for alvor skal vente væksten.

I 2017 vil der blive omsat lige så meget inden for tablet-apps som smartphone-apps, forudser analysefirmaet. Allerede fra 2018 vil tablet-apps være det største marked.

"Dynamikken er ret lige til. De større skærme får apps og indhold til at se bedre ud, og derfor er der mere lukrative muligheder," lyder det fra ABI Research.

"Smartphonen banede vejen for dem, men i sidste ende tror vi, at det er tablets, der vil blive det mest transformerende af de to device-segmenter."

I 2018 vil apps-markedet samlet set omsætte for omkring 524 milliarder kroner ifølge ABI Research.

Du kan høre meget mere om app-udvikling ved at tilmelde dig Danmarks største it-messe, Computerworld Expo. Det er gratis. 

Læs også:

Rødglødende app-butikker: Her er de mest succesfulde

It-giganter bønfalder udviklerne: Kom over til os

Sådan ser fremtidens app ud: Kombinerer to verdener

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems