Går væk fra Android: Samsung satser på nyt open source-OS

Samsung er på vej med en high-end smartphone baseret på et nyt open source-styresystem. Måske er Samsung i gang med at bevæge sig fra Android. Se her, hvad det skyldes.

Artikel top billede

Samsung er på vej med en high-end smartphone, der bliver baseret på open source-styresystemet Tizen.

Open source-telefonen vil blive lanceret i august eller september.

Ifølge analysehusene IDC og Gartner kører syv ud af 10 smartphones i dag på Android, og Samsung står i dag bag omkring halvdelen af de Android-baserede smartphones, der produceres i verden.

Derfor har Samsungs beslutning om at lancere en Tizen-telefon fået mange analytikeres hjerner til at knage.

De skriver blandt andet, at Samsung dårligt nok har nævnt, at den netop lancerede topmodel Galazy S4 - som du kan læse udførligt om her - kører på Android 4.2.2.

Kan den manglende omtale indikere, at Samsung er ved at bevæge sig væk fra Android, lyder spekulationen?

Vil få de bedste specifikationer

Samsung-chef Lee Young Hee siger til Bloomberg, at den kommende Tizen-telefon vil blive "i high-end kategorien,' samt at den vil blive 'blandt de bedste produkter og udstyret med de bedste specifikationer." Altså ikke noget prisbilligt discount-produkt her.

Kevion Burden, analytiker i Strategy Analytics, siger til Computerworld News Service, at Samsung ønsker større kontrol med det styresystem, der befinder sig i selskabets telefoner.

Samsung, Intel og Sprint arbejder sammen om den videre udvikling af Tizen. Også andre smartphone-producenter har angiveligt kig på systemet.

En af årsagerne kan være, at Google - der står bag Android - for nogle måneder siden købte den kriseramte mobil-producent Motorola.

Det har vakt bekymring blandt flere af Motorolas konkurrenter, som frygter, at Google vil sikre Motorola visse fordele, når det gælder Android, som vil være det oplagte valg på kommende Motorola-telefoner.

Andre analytikere vurderer, at Samsung mener, at det har stået for sløjt til med udrulningen af opdateringer af Android til samtlige typer enheder.

Næste generation af Android ventes præsenteret til maj. Sandsynligvis kommer næste generation - der afløser den nuværende 4.2 Jelly Bean - til at hedde Key Lime Pie.

Læs også:

Ny topmobil fra Samsung: Her er Samsung Galaxy S4

Test: Ni måneder med Samsung Galaxy S3 - det har jeg lært.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS