Går væk fra Android: Samsung satser på nyt open source-OS

Samsung er på vej med en high-end smartphone baseret på et nyt open source-styresystem. Måske er Samsung i gang med at bevæge sig fra Android. Se her, hvad det skyldes.

Artikel top billede

Samsung er på vej med en high-end smartphone, der bliver baseret på open source-styresystemet Tizen.

Open source-telefonen vil blive lanceret i august eller september.

Ifølge analysehusene IDC og Gartner kører syv ud af 10 smartphones i dag på Android, og Samsung står i dag bag omkring halvdelen af de Android-baserede smartphones, der produceres i verden.

Derfor har Samsungs beslutning om at lancere en Tizen-telefon fået mange analytikeres hjerner til at knage.

De skriver blandt andet, at Samsung dårligt nok har nævnt, at den netop lancerede topmodel Galazy S4 - som du kan læse udførligt om her - kører på Android 4.2.2.

Kan den manglende omtale indikere, at Samsung er ved at bevæge sig væk fra Android, lyder spekulationen?

Vil få de bedste specifikationer

Samsung-chef Lee Young Hee siger til Bloomberg, at den kommende Tizen-telefon vil blive "i high-end kategorien,' samt at den vil blive 'blandt de bedste produkter og udstyret med de bedste specifikationer." Altså ikke noget prisbilligt discount-produkt her.

Kevion Burden, analytiker i Strategy Analytics, siger til Computerworld News Service, at Samsung ønsker større kontrol med det styresystem, der befinder sig i selskabets telefoner.

Samsung, Intel og Sprint arbejder sammen om den videre udvikling af Tizen. Også andre smartphone-producenter har angiveligt kig på systemet.

En af årsagerne kan være, at Google - der står bag Android - for nogle måneder siden købte den kriseramte mobil-producent Motorola.

Det har vakt bekymring blandt flere af Motorolas konkurrenter, som frygter, at Google vil sikre Motorola visse fordele, når det gælder Android, som vil være det oplagte valg på kommende Motorola-telefoner.

Andre analytikere vurderer, at Samsung mener, at det har stået for sløjt til med udrulningen af opdateringer af Android til samtlige typer enheder.

Næste generation af Android ventes præsenteret til maj. Sandsynligvis kommer næste generation - der afløser den nuværende 4.2 Jelly Bean - til at hedde Key Lime Pie.

Læs også:

Ny topmobil fra Samsung: Her er Samsung Galaxy S4

Test: Ni måneder med Samsung Galaxy S3 - det har jeg lært.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos