Går væk fra Android: Samsung satser på nyt open source-OS

Samsung er på vej med en high-end smartphone baseret på et nyt open source-styresystem. Måske er Samsung i gang med at bevæge sig fra Android. Se her, hvad det skyldes.

Artikel top billede

Samsung er på vej med en high-end smartphone, der bliver baseret på open source-styresystemet Tizen.

Open source-telefonen vil blive lanceret i august eller september.

Ifølge analysehusene IDC og Gartner kører syv ud af 10 smartphones i dag på Android, og Samsung står i dag bag omkring halvdelen af de Android-baserede smartphones, der produceres i verden.

Derfor har Samsungs beslutning om at lancere en Tizen-telefon fået mange analytikeres hjerner til at knage.

De skriver blandt andet, at Samsung dårligt nok har nævnt, at den netop lancerede topmodel Galazy S4 - som du kan læse udførligt om her - kører på Android 4.2.2.

Kan den manglende omtale indikere, at Samsung er ved at bevæge sig væk fra Android, lyder spekulationen?

Vil få de bedste specifikationer

Samsung-chef Lee Young Hee siger til Bloomberg, at den kommende Tizen-telefon vil blive "i high-end kategorien,' samt at den vil blive 'blandt de bedste produkter og udstyret med de bedste specifikationer." Altså ikke noget prisbilligt discount-produkt her.

Kevion Burden, analytiker i Strategy Analytics, siger til Computerworld News Service, at Samsung ønsker større kontrol med det styresystem, der befinder sig i selskabets telefoner.

Samsung, Intel og Sprint arbejder sammen om den videre udvikling af Tizen. Også andre smartphone-producenter har angiveligt kig på systemet.

En af årsagerne kan være, at Google - der står bag Android - for nogle måneder siden købte den kriseramte mobil-producent Motorola.

Det har vakt bekymring blandt flere af Motorolas konkurrenter, som frygter, at Google vil sikre Motorola visse fordele, når det gælder Android, som vil være det oplagte valg på kommende Motorola-telefoner.

Andre analytikere vurderer, at Samsung mener, at det har stået for sløjt til med udrulningen af opdateringer af Android til samtlige typer enheder.

Næste generation af Android ventes præsenteret til maj. Sandsynligvis kommer næste generation - der afløser den nuværende 4.2 Jelly Bean - til at hedde Key Lime Pie.

Læs også:

Ny topmobil fra Samsung: Her er Samsung Galaxy S4

Test: Ni måneder med Samsung Galaxy S3 - det har jeg lært.

Læses lige nu

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Lindhardt og Ringhof Forlag

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S