Går væk fra Android: Samsung satser på nyt open source-OS

Samsung er på vej med en high-end smartphone baseret på et nyt open source-styresystem. Måske er Samsung i gang med at bevæge sig fra Android. Se her, hvad det skyldes.

Artikel top billede

Samsung er på vej med en high-end smartphone, der bliver baseret på open source-styresystemet Tizen.

Open source-telefonen vil blive lanceret i august eller september.

Ifølge analysehusene IDC og Gartner kører syv ud af 10 smartphones i dag på Android, og Samsung står i dag bag omkring halvdelen af de Android-baserede smartphones, der produceres i verden.

Derfor har Samsungs beslutning om at lancere en Tizen-telefon fået mange analytikeres hjerner til at knage.

De skriver blandt andet, at Samsung dårligt nok har nævnt, at den netop lancerede topmodel Galazy S4 - som du kan læse udførligt om her - kører på Android 4.2.2.

Kan den manglende omtale indikere, at Samsung er ved at bevæge sig væk fra Android, lyder spekulationen?

Vil få de bedste specifikationer

Samsung-chef Lee Young Hee siger til Bloomberg, at den kommende Tizen-telefon vil blive "i high-end kategorien,' samt at den vil blive 'blandt de bedste produkter og udstyret med de bedste specifikationer." Altså ikke noget prisbilligt discount-produkt her.

Kevion Burden, analytiker i Strategy Analytics, siger til Computerworld News Service, at Samsung ønsker større kontrol med det styresystem, der befinder sig i selskabets telefoner.

Samsung, Intel og Sprint arbejder sammen om den videre udvikling af Tizen. Også andre smartphone-producenter har angiveligt kig på systemet.

En af årsagerne kan være, at Google - der står bag Android - for nogle måneder siden købte den kriseramte mobil-producent Motorola.

Det har vakt bekymring blandt flere af Motorolas konkurrenter, som frygter, at Google vil sikre Motorola visse fordele, når det gælder Android, som vil være det oplagte valg på kommende Motorola-telefoner.

Andre analytikere vurderer, at Samsung mener, at det har stået for sløjt til med udrulningen af opdateringer af Android til samtlige typer enheder.

Næste generation af Android ventes præsenteret til maj. Sandsynligvis kommer næste generation - der afløser den nuværende 4.2 Jelly Bean - til at hedde Key Lime Pie.

Læs også:

Ny topmobil fra Samsung: Her er Samsung Galaxy S4

Test: Ni måneder med Samsung Galaxy S3 - det har jeg lært.

Annonce

KMD A/S

Senior Business Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec