Microsoft: Nu retter vi fokus direkte mod CIO'erne

Microsoft fjerner fokus fra slutbrugerne og sætter nu udviklingskræfterne ind på at udvikle direkte til CIO'erne.

Artikel top billede

Læs også:
Økonomichef på jagt efter ny ERP: Så meget skal nyt system kunne

Disse it-firmaer dominerer dansk ERP-marked - endnu

Microsoft Convergence, New Orleans: Microsoft retter nu kiggeren direkte mod CIO'erne, når Dynamics AX-produktet og services udvikles.

"Tidligere fokuserede vi på slutbrugeren, men nu er fokus rettet imod CIO'erne, CFO'erne og andre positioner i arbejdsstyrken," fortæller danske Christian Pedersen, der er Microsofts general manager for produktet Dynamics AX.

Udover CIO-fokus arbejder Microsoft nu også meget aktivt med løsninger, der skal gøre det attraktivt for kunderne at udskifte deres ofte dybt specialiserede ERP-løsninger til Dynamics AX.

Ifølge Christian Pedersen skal det ske ved at nedbryde de gamle silo-modeller, der kunne gøre Dynamics AX for tung at danse med.

Christian Pedersen har tidligere arbejdet ved Navision, men blev integreret direkte i Microsoft, da Navision blev opkøbt i 2002.

Alt i én løsning

Microsofts fokus for Dynamics AX kan inddeles i tre grupper, fortæller Christian Pedersen

"Jobtitel, proces og økosystem," siger han.

"Fokus omkring jobtitler er skiftet direkte fra slutbrugerne til at være mere præcise omkring inddelinger i organisationen. Eksempelvis CIO rollen."

Procesdelen handler om at kunne levere ét system, der kan opfylde alle kundens ønsker.

"Vi forsøger at fjerne siloerne. I eksempelvis retail-branchen har du brug for at kunne arbejde indenfor ekstremt mange områder samtidig," siger Christian Pedersen.

Og her kommer økosystemet ind i billedet. Igen handler det om at kunne konsolidere kundernes ERP-systemer.

"Kunderne skal kunne konsolidere deres i dag tilpassede moduler og stoppe med at bruge eksempelvis Dynamics NAV, for i stedet at bruge Dynamics AX."

Sådan kommer fremtidens arbejdsstyrke til at se ud

Ved at kunne håndtere hele sin ERP-løsning, kan virksomhederne meget hurtigt eksekvere på de forandringer, der i fremtiden skal udføres endnu hurtigere i dag argumentere Christian Pedersen.

"Generation X er nu på vej ud på arbejdsmarkedet, og netop denne generation bliver driveren snart. 75 procent af arbejdsmarkedet vil være generation X'ere i 2025."

Og skal virksomhederne være forberedt på.

"Når de skal bruge noget, så finder de en app og virker den ikke, så afinstalleres den med det samme og de skifter til nyt," siger han og afslutter:

"De er altså ikke loyale over eksempelvis arbejdsgiveren, men derimod loyale overfor de rigtige værktøjer, og har din virksomhed ikke det rigtige værktøj, så forsvinder de andre steder han."

Læs også:

Økonomichef på jagt efter ny ERP: Så meget skal nyt system kunne

Disse it-firmaer dominerer dansk ERP-marked - endnu

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S