Microsoft: Nu retter vi fokus direkte mod CIO'erne

Microsoft fjerner fokus fra slutbrugerne og sætter nu udviklingskræfterne ind på at udvikle direkte til CIO'erne.

Artikel top billede

Læs også:
Økonomichef på jagt efter ny ERP: Så meget skal nyt system kunne

Disse it-firmaer dominerer dansk ERP-marked - endnu

Microsoft Convergence, New Orleans: Microsoft retter nu kiggeren direkte mod CIO'erne, når Dynamics AX-produktet og services udvikles.

"Tidligere fokuserede vi på slutbrugeren, men nu er fokus rettet imod CIO'erne, CFO'erne og andre positioner i arbejdsstyrken," fortæller danske Christian Pedersen, der er Microsofts general manager for produktet Dynamics AX.

Udover CIO-fokus arbejder Microsoft nu også meget aktivt med løsninger, der skal gøre det attraktivt for kunderne at udskifte deres ofte dybt specialiserede ERP-løsninger til Dynamics AX.

Ifølge Christian Pedersen skal det ske ved at nedbryde de gamle silo-modeller, der kunne gøre Dynamics AX for tung at danse med.

Christian Pedersen har tidligere arbejdet ved Navision, men blev integreret direkte i Microsoft, da Navision blev opkøbt i 2002.

Alt i én løsning

Microsofts fokus for Dynamics AX kan inddeles i tre grupper, fortæller Christian Pedersen

"Jobtitel, proces og økosystem," siger han.

"Fokus omkring jobtitler er skiftet direkte fra slutbrugerne til at være mere præcise omkring inddelinger i organisationen. Eksempelvis CIO rollen."

Procesdelen handler om at kunne levere ét system, der kan opfylde alle kundens ønsker.

"Vi forsøger at fjerne siloerne. I eksempelvis retail-branchen har du brug for at kunne arbejde indenfor ekstremt mange områder samtidig," siger Christian Pedersen.

Og her kommer økosystemet ind i billedet. Igen handler det om at kunne konsolidere kundernes ERP-systemer.

"Kunderne skal kunne konsolidere deres i dag tilpassede moduler og stoppe med at bruge eksempelvis Dynamics NAV, for i stedet at bruge Dynamics AX."

Sådan kommer fremtidens arbejdsstyrke til at se ud

Ved at kunne håndtere hele sin ERP-løsning, kan virksomhederne meget hurtigt eksekvere på de forandringer, der i fremtiden skal udføres endnu hurtigere i dag argumentere Christian Pedersen.

"Generation X er nu på vej ud på arbejdsmarkedet, og netop denne generation bliver driveren snart. 75 procent af arbejdsmarkedet vil være generation X'ere i 2025."

Og skal virksomhederne være forberedt på.

"Når de skal bruge noget, så finder de en app og virker den ikke, så afinstalleres den med det samme og de skifter til nyt," siger han og afslutter:

"De er altså ikke loyale over eksempelvis arbejdsgiveren, men derimod loyale overfor de rigtige værktøjer, og har din virksomhed ikke det rigtige værktøj, så forsvinder de andre steder han."

Læs også:

Økonomichef på jagt efter ny ERP: Så meget skal nyt system kunne

Disse it-firmaer dominerer dansk ERP-marked - endnu

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS