Brugerbetaling på vej: NemID skal koste 1,7 kroner per login

Fra nytår vil det koste dig 250 kroner at få tilsendt et nyt NemID-nøglekort, når du har opbrugt koderne på dit gamle kort. Brugerbetalingen er danskernes egen skyld. Se hvorfor her.

Artikel top billede

Det er slut med at gå i netbank eller ind på offentlige websites kvit og frit.

Fra og med næste år skal du nemlig lægge 250 kroner, hver gang du har opbrugt de 148 særlige koder på dit NemID-nøglekort.

Så meget kommer det nemlig at koste at få et nyt nøglekort tilsendt fra DanID, der er selskabet bag NemID.

Hidtil har man automatisk og gratis fået tilsendt et nyt kort, når antallet af engangskoder på ens NemID-nøglekort har nærmet sig bunden.

Men det er altså slut nu.

"Det har længe ligget i kortene, at der skulle indføres brugerbetaling på NemID-nøglekortene, og vi mener, at tiden nu er moden," siger kontorchef i Digitaliseringsstyrelsen, Jakob N. Nielsen, til Computerworld.

Tangerer fråds

Han peger på, at man i Digitaliseringsstyrelsen er blevet overrasket over, hvor hurtigt mange danskere får opbrugt de 148 engangskoder på kortene.

"Det tangerer i mange tilfælde fråds, og det bryder vi os ikke om. Det er som om, at mange danskere ikke kan styre sig, bare fordi løsningen er gratis. Så derfor kan man sige, at det faktisk er danskernes egen skyld, at vi nu indfører brugerbetaling," siger kontorchefen.

Faktisk er forbruget af engangskoder per dansker steget støt, siden den fælles NemID-løsning blev indført for godt to et halvt år siden. 

Det har skruet behovet for nye papkort med nye engangskoder ganske betydeligt vejret i forhold til det forventede, og det har sat budgetterne under pres.

"Udgifterne til papkorterne er langt større, end vi havde regnet med, og vi får skæld-ud over, at vi bruger for mange penge", siger Jakob N. Nielsen.

Han glæder sig til, at ordningen bliver indført, da det vil frigive en del ekstra penge i organisationen.

"Nu forsvinder der jo så heldigvis en relativ tung udgiftspost fra vores budgetter. Så kan det jo være, at vi omsider kan få lønforhøjelse eller en ordentlig personalefest," siger Jakob N. Nielsen.

Bruger en del koder hver uge

Ifølge Jakob N. Nielsen viser styrelsens tal, at godt 18 procent af danskerne har deres nøglekort fremme flere gange om ugen.

18,2 procent bruger nemlig i gennemsnit nøglekortet fire gange om ugen.

De har et gennemsnitligt forbrug på 1,08 engangskode per session, hvilket betyder, at de skal have nyt papkort cirka hver niende måned.

For hver 20. dansker er tallet endnu højere. De har et forbrug på cirka seks engangskoder om ugen og ligger dermed helt i top.

Dette er væsentligt højere end de oprindelige forventninger, der lød på, at hver dansker skulle have nyt nøglekort hver 30. måned i gennemsnit

Sådan er prisen blevet fastsat

Det har ifølge Jakob N. Nielsen hele tiden været planen, at NemID-kortene skulle finansieres ved hjælp af brugerbetaling, når danskerne først havde vænnet sig til løsningen.

Dog har Digitaliseringsstyrelsen valgt at gå stille med denne viden, da vurderingen har været, at det kunne skade udbredelsen af løsningen, hvis det kom frem.

Mange praktiske fordele

Jakob N. Nielsen peger på, at prisen på 250 kroner for et nyt nøglekort svarer til knap en krone og 70 øre per engangskode.

"Det mener vi absolut er inden for rimelighedens grænser, når man tager alle fordelene i betragtning. Man kan eksempelvis sidde derhjemme i underbukser og drikke kaffe og nusse med sin kat, mens man ordner sine anliggender med banken eller det offentlige. Det er da 1,7 kroner værd," mener Jakob N. Nielsen.

"De 250 kroner svarer nogenlunde til den faktiske omkostning alt inklusive til produktion og udsendelse af et nyt NemID-nøglekort,. Så det er ikke noget, som staten på den måde vil tjene penge på," siger Jakob N. Nielsen.

Han er ikke særligt bekymret for, at danskerne vil vende ryggen til NemID-løsningen, når først girokortene begynder at blive sendt ud fra NemID-kontoret.

"Næ, for der er jo ingen alternativer. Vil man i netbanken eller ordne ting hjemmefra med myndighederne, så skal man altså bruge en NemID-kode. Sådan er det," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S