Ny chef for 300 it-folk: Data vil give os milliarder

Danmarks data er bogstaveligt talt milliarder af kroner værd, forklarer ny direktør.

Artikel top billede

Geodatastyrelsen med 300 medarbedere har fået ny direktør.

Det er 39-årige Kristian Møller, der kommer fra en stilling som vicedirektør i Energistyrelsen.

Styrelsen kommer til at spille en væsentlig rolle i forbindelse med frigivelse af offentlige grunddata.

Du skal stå i spidsen for Geodatastyrelsen - hvad tror du geodata kan gøre for Danmark?

"Geodata indgår allerede i mange forskellige sammenhænge, og jeg forventer, at anvendelsen vil stige betydeligt de kommende år," udtaler han til Computerworld.

Geodata bruges eksempelvis til at opdatere søkort til sejlads, og geodata er centrale for registrering af fast ejendom.

Samtidig har Kristian Møller store forventinger til frigivelsen af grunddata, som trådte i kraft ved årsskiftet.

"Arbejdet med grunddataprogrammet i regi af den fællesoffentlige digitaliseringsstrategi har vist, at de frie geodata vil give en årlig merværdi for samfundet på 100 millioner," forklarer den nye direktør.

"Og når alle grunddatapakkerne er foldet ud, så snakker vi om en lille milliard kroner om året," udtaler han.

Din rolle

Ja, den gratis udbredelse af frie grundata er blevet spået at ville give milliardgevinst. Kan du mærke et forventningspres på dine skuldre?

"Vi er mange både offentlige og private virksomheder som sammen skal løse denne opgave. Jeg bliver motiveret af udfordringer, der, som her, har betydning for samfundet," lyder det fra embedsmanden. 

Har du en it-baggrund - eller hvordan griber du opgaven an?

"Der er masser af solid viden om it og data hos medarbejderne i Geodatastyrelsen. Min rolle bliver at få orkestret til at spille endnu bedre og få musikken længere ud i vores omverden," forklarer Kristian Møller, der i øvrigt bor på Frederiksberg med kone og barn og tiltræder den nye stilling 1. maj. 

Du får 300 datafolk under dig - hvad er din ledelsesmæssige kerneværdi?

"Ledelse handler om rigtig mange ting og er afhængig af situationen. Det er i sig selv vigtigt at være opmærksom på. Men ellers er tillid og gode relationer helt grundlæggende værdier," forklarer direktøren, der er uddannet cand. merc. (mat).

Kristian Møller har desuden en fortid i Finansministeriet, senest som kontorchef, hvor hans arbejdsområder var inden for miljø, energi, økonomi og erhverv.

I perioden 2004-2006 havde han en afstikker til London som seniorøkonom for Maxwell Stamp PLC, der er en konsulentvirksomhed med speciale i økonomisk rådgivning af udviklingslande, oplyser styrelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics