Apple klar med to-faktor-sikkerhed til iCloud og iTunes

Det bliver snart muligt at anvende to-faktor login til Apples populære tjenester. Se her, hvordan det fungerer.

Artikel top billede

Læs også: 

Sådan skabte Apple en it-revolution med App Store

Ny iOS-opdatering lukker hul i iPhone-adgangskoder

Sikkerheden ved at anvende Apples iCloud og handle i iTunes, App Store og iBookstore får nu et nøk i den rigtige retning.

Apple meddeler i sit support-forum, at der er åbnet for to-faktor autentificering til de mange tjenester.

Det er en mulighed, der allerede eksisterer til eksempelvis Googles online-tjenester, og som gør det sværere for kriminelle at misbruge brugernes konti, fordi login ikke blot kræver en traditionel adgangkode, men også en firecifret kode, man modtager per SMS.

"Ved at slå to-faktor autentificering til, reduceres risikoen for, at nogen tilgår eller din konto eller foretager uautoriserede ændringer af din konto-information på Mit Apple ID eller foretager køb ved at bruge din konto," skriver Apple.

Sådan fungerer det

Apples løsning fungerer på den måde, at du registrerer de enheder, systemet skal stole på.

Disse enheder kan så modtage en fire-cifret kode via enten Find My iPhone eller SMS.

"Når du så på et hvilket som helst tidspunkt logger ind for at på håndtere dit Apple ID på Mit Apple ID eller for at foretage køb fra en ny enhed på iTunes, App Store eller iBookstore, vil du skulle indtaste både din adgangskode og en fire-cifret autentificerings-kode, som det ses herunder."


Desværre ser det ud til, at to-faktor-løsningen i første omgang ikke er tilgængelig i Danmark, men derimod blandt andet i USA, Englang og Irland. 

Når der åbnes op her i landet, skal man ifølge Apple:

Gå ind på Mit Apple ID og vælge "Administrer dit Apple ID."

Vælg derefter punktet "Adgangskode og sikkerhed" og "Two-Step Verification."

Læs også:

Sådan skabte Apple en it-revolution med App Store

Ny iOS-opdatering lukker hul i iPhone-adgangskoder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S