Politikere vrede over myndigheders licens-rod: Bare ikke i orden

Danske myndigheder, der over de sidste år har betalt mindst 70 millioner kroner i ekstra licensregninger efter kontrol, får skæld ud af politikere.

Artikel top billede

(Foto: © Claude Dagenais, 2007 /)

Læs også: Offentlige kunder har rod i licenser for millioner

Igennem de seneste måneder har Computerworld afsløret den ene millionregning efter den næste, der er udløst i kølvandet på de såkaldte licensaudits.

I alt beløber regninger i kommuner, ministerier og regioner sig til mindst 70 millioner kroner.

Og det får flere politikere til at skælde ud.

"Det er simpelthen for ringe, at der ikke er styr på licenserne. Det offentlige har en speciel forpligtelse til at overholde reglerne og betale, hvad der skal betales," forklarer it-ordfører Brian Mikkelsen fra de Konservative.

Han kalder det dobbeltmoralsk, fordi det offentlige selv håndhæver rettigheder.

"Dobbeltmoralsk at myndigheder som ofte går hårdt til privatpersoner og virksomheder ikke kan finde ud at betale for rettigheder."

"Den politiske ledelse må forlange overfor administrationen at der kommer styr på det med det samme," mener Brian Mikkelsen.

Helt på linie er it-ordfører Michael Aastrup-Jensen fra Venstre.

"Jeg synes, at det er stærkt kritisabelt, at der åbenbart ikke er styr på licenserne indenfor det offentlige, for det skal der selvfølgelig være - ikke mindst, når man tænker på, at det offentlige burde være dem som gik frem med det gode eksempel i forhold til både virksomheder og private," udtaler han.

Her kan du læse mere om de mange store regninger og her afslører en fortrolig rapport, hvordan kontrollen egentlig udføres.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS