Politikere vrede over myndigheders licens-rod: Bare ikke i orden

Danske myndigheder, der over de sidste år har betalt mindst 70 millioner kroner i ekstra licensregninger efter kontrol, får skæld ud af politikere.

Artikel top billede

(Foto: © Claude Dagenais, 2007 /)

Læs også: Offentlige kunder har rod i licenser for millioner

Igennem de seneste måneder har Computerworld afsløret den ene millionregning efter den næste, der er udløst i kølvandet på de såkaldte licensaudits.

I alt beløber regninger i kommuner, ministerier og regioner sig til mindst 70 millioner kroner.

Og det får flere politikere til at skælde ud.

"Det er simpelthen for ringe, at der ikke er styr på licenserne. Det offentlige har en speciel forpligtelse til at overholde reglerne og betale, hvad der skal betales," forklarer it-ordfører Brian Mikkelsen fra de Konservative.

Han kalder det dobbeltmoralsk, fordi det offentlige selv håndhæver rettigheder.

"Dobbeltmoralsk at myndigheder som ofte går hårdt til privatpersoner og virksomheder ikke kan finde ud at betale for rettigheder."

"Den politiske ledelse må forlange overfor administrationen at der kommer styr på det med det samme," mener Brian Mikkelsen.

Helt på linie er it-ordfører Michael Aastrup-Jensen fra Venstre.

"Jeg synes, at det er stærkt kritisabelt, at der åbenbart ikke er styr på licenserne indenfor det offentlige, for det skal der selvfølgelig være - ikke mindst, når man tænker på, at det offentlige burde være dem som gik frem med det gode eksempel i forhold til både virksomheder og private," udtaler han.

Her kan du læse mere om de mange store regninger og her afslører en fortrolig rapport, hvordan kontrollen egentlig udføres.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration