Politikere vrede over myndigheders licens-rod: Bare ikke i orden

Danske myndigheder, der over de sidste år har betalt mindst 70 millioner kroner i ekstra licensregninger efter kontrol, får skæld ud af politikere.

Artikel top billede

(Foto: © Claude Dagenais, 2007 /)

Læs også: Offentlige kunder har rod i licenser for millioner

Igennem de seneste måneder har Computerworld afsløret den ene millionregning efter den næste, der er udløst i kølvandet på de såkaldte licensaudits.

I alt beløber regninger i kommuner, ministerier og regioner sig til mindst 70 millioner kroner.

Og det får flere politikere til at skælde ud.

"Det er simpelthen for ringe, at der ikke er styr på licenserne. Det offentlige har en speciel forpligtelse til at overholde reglerne og betale, hvad der skal betales," forklarer it-ordfører Brian Mikkelsen fra de Konservative.

Han kalder det dobbeltmoralsk, fordi det offentlige selv håndhæver rettigheder.

"Dobbeltmoralsk at myndigheder som ofte går hårdt til privatpersoner og virksomheder ikke kan finde ud at betale for rettigheder."

"Den politiske ledelse må forlange overfor administrationen at der kommer styr på det med det samme," mener Brian Mikkelsen.

Helt på linie er it-ordfører Michael Aastrup-Jensen fra Venstre.

"Jeg synes, at det er stærkt kritisabelt, at der åbenbart ikke er styr på licenserne indenfor det offentlige, for det skal der selvfølgelig være - ikke mindst, når man tænker på, at det offentlige burde være dem som gik frem med det gode eksempel i forhold til både virksomheder og private," udtaler han.

Her kan du læse mere om de mange store regninger og her afslører en fortrolig rapport, hvordan kontrollen egentlig udføres.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse