Politikere vrede over myndigheders licens-rod: Bare ikke i orden

Danske myndigheder, der over de sidste år har betalt mindst 70 millioner kroner i ekstra licensregninger efter kontrol, får skæld ud af politikere.

Artikel top billede

(Foto: © Claude Dagenais, 2007 /)

Læs også: Offentlige kunder har rod i licenser for millioner

Igennem de seneste måneder har Computerworld afsløret den ene millionregning efter den næste, der er udløst i kølvandet på de såkaldte licensaudits.

I alt beløber regninger i kommuner, ministerier og regioner sig til mindst 70 millioner kroner.

Og det får flere politikere til at skælde ud.

"Det er simpelthen for ringe, at der ikke er styr på licenserne. Det offentlige har en speciel forpligtelse til at overholde reglerne og betale, hvad der skal betales," forklarer it-ordfører Brian Mikkelsen fra de Konservative.

Han kalder det dobbeltmoralsk, fordi det offentlige selv håndhæver rettigheder.

"Dobbeltmoralsk at myndigheder som ofte går hårdt til privatpersoner og virksomheder ikke kan finde ud at betale for rettigheder."

"Den politiske ledelse må forlange overfor administrationen at der kommer styr på det med det samme," mener Brian Mikkelsen.

Helt på linie er it-ordfører Michael Aastrup-Jensen fra Venstre.

"Jeg synes, at det er stærkt kritisabelt, at der åbenbart ikke er styr på licenserne indenfor det offentlige, for det skal der selvfølgelig være - ikke mindst, når man tænker på, at det offentlige burde være dem som gik frem med det gode eksempel i forhold til både virksomheder og private," udtaler han.

Her kan du læse mere om de mange store regninger og her afslører en fortrolig rapport, hvordan kontrollen egentlig udføres.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S