Besked-bombardement knockouter Apples iMessage

Apples SMS-system på iPhone, iPad og Mac er udsat for et oversvømmelsesangreb, der sender app'en helt til tælling.

Artikel top billede

Læs også:

Apple klar med to-faktor-sikkerhed til iCloud og iTunes

Ny iOS-opdatering lukker hul i iPhone-adgangskoder

Apples iMessage, der lader brugerne sende gratis beskeder mellem Apple-enheder, har i de seneste dage skabt problemer for en del brugere.

Det er iOS-udviklere, der oplever at blive bombaderet med beskeder i en form for oversvømmelsesangreb, der til sidst drukner iMessage, hvis ikke man hele tiden tømmer den for beskeder.

Det skriver blandt andre The Next Web.

The Next Web har kun kendskab til en god håndfuld personer, der er ramt af problemet.

Angrebet er tilsyneladende relateret et en suspect Twitter-profil, der sælger unikke iPhone/iPad ID'er (UDID) og andet, der kan bruges til at fascilitere installationen af pirat-apps, skriver mediet.

Sådan ser beskederne ud

En bruger fortæller, at han modtog læssevis af beskeder med "Hi" og "We are anonymous."

En anden bruger udtaler til The Next Web:

"Det er simpelthen en oversvømmelse: Apple ser ikke ud til at begrænse, hvor hurtigt beskeder kan sendes, så angriberen er i stand til at sende tusindvis af beskeder meget hurtigt," forklarer han.

En anden metode, som angriberne har anvendt, er at sende meget lange beskeder med mange specielle tegn, hvilket kan få iMessage til at crashe.

Apple har endnu ikke reageret på angrebet.

Det er langt fra første gang, at denne type besked-tjenester, er udsat for angreb.

Den gratis SMS-tjeneste WhatsApp, der minder en del om Apples iMessage, har flere gange være udsat for kriminelle handlinger, og er ofte kritiseret for at være for nem at udnytte af hackerne til eksempelvis at opsnuse data.

Læs også:

Apple klar med to-faktor-sikkerhed til iCloud og iTunes

Ny iOS-opdatering lukker hul i iPhone-adgangskoder

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S