Salgsplaner slået fejl: Telia må vinke farvel til milliarder

Den svenske telemastodont skrinlægger planerne om at sælge datterselskab.

Artikel top billede

Læs også: Topchef stopper hos telegigant efter beskidt sag

TeliaSoneras forsøg på at trække sig ud af kriseramte Spanien er blevet opgivet.

Den beslutning er taget, efter det svenskejede selskab i et stykke tid uden held har forsøgt at sælge datterselskabet Yoigo, som er landets fjerdestørste operatør med 3,7 millioner kunder.

Det har i hvert fald ikke været muligt at finde nogen, der vil betale den pris, TeliaSonera har krævet.

"Yoigo har et kæmpe potentiale for at udvikle sig, men da selskabets markedsstrategi ikke rigtig passer ind i vores andre operationer, har vi forberedt os på et salg, hvis vi blev mødt med en pris, der reflekterede selskabets fremtidige potentiale."

"Da det ikke er sket, har vi nu afbrudt salgsprocessen og ser frem til at fortsætte med at udvikle selskabet," udtaler TeliaSoneras midlertidige topchef Per-Arne Blomquist i en pressemeddelelse.

Ifølge Mobileworldlive skulle både Vodafone og Orange have flirtet med tanker om at købe Yoigo, der ifølge analytikeres vurdering har en værdi i omegnen af cirka en milliard euro.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S