Salgsplaner slået fejl: Telia må vinke farvel til milliarder

Den svenske telemastodont skrinlægger planerne om at sælge datterselskab.

Artikel top billede

Læs også: Topchef stopper hos telegigant efter beskidt sag

TeliaSoneras forsøg på at trække sig ud af kriseramte Spanien er blevet opgivet.

Den beslutning er taget, efter det svenskejede selskab i et stykke tid uden held har forsøgt at sælge datterselskabet Yoigo, som er landets fjerdestørste operatør med 3,7 millioner kunder.

Det har i hvert fald ikke været muligt at finde nogen, der vil betale den pris, TeliaSonera har krævet.

"Yoigo har et kæmpe potentiale for at udvikle sig, men da selskabets markedsstrategi ikke rigtig passer ind i vores andre operationer, har vi forberedt os på et salg, hvis vi blev mødt med en pris, der reflekterede selskabets fremtidige potentiale."

"Da det ikke er sket, har vi nu afbrudt salgsprocessen og ser frem til at fortsætte med at udvikle selskabet," udtaler TeliaSoneras midlertidige topchef Per-Arne Blomquist i en pressemeddelelse.

Ifølge Mobileworldlive skulle både Vodafone og Orange have flirtet med tanker om at købe Yoigo, der ifølge analytikeres vurdering har en værdi i omegnen af cirka en milliard euro.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job