Salgsplaner slået fejl: Telia må vinke farvel til milliarder

Den svenske telemastodont skrinlægger planerne om at sælge datterselskab.

Artikel top billede

Læs også: Topchef stopper hos telegigant efter beskidt sag

TeliaSoneras forsøg på at trække sig ud af kriseramte Spanien er blevet opgivet.

Den beslutning er taget, efter det svenskejede selskab i et stykke tid uden held har forsøgt at sælge datterselskabet Yoigo, som er landets fjerdestørste operatør med 3,7 millioner kunder.

Det har i hvert fald ikke været muligt at finde nogen, der vil betale den pris, TeliaSonera har krævet.

"Yoigo har et kæmpe potentiale for at udvikle sig, men da selskabets markedsstrategi ikke rigtig passer ind i vores andre operationer, har vi forberedt os på et salg, hvis vi blev mødt med en pris, der reflekterede selskabets fremtidige potentiale."

"Da det ikke er sket, har vi nu afbrudt salgsprocessen og ser frem til at fortsætte med at udvikle selskabet," udtaler TeliaSoneras midlertidige topchef Per-Arne Blomquist i en pressemeddelelse.

Ifølge Mobileworldlive skulle både Vodafone og Orange have flirtet med tanker om at købe Yoigo, der ifølge analytikeres vurdering har en værdi i omegnen af cirka en milliard euro.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S