Salgsplaner slået fejl: Telia må vinke farvel til milliarder

Den svenske telemastodont skrinlægger planerne om at sælge datterselskab.

Artikel top billede

Læs også: Topchef stopper hos telegigant efter beskidt sag

TeliaSoneras forsøg på at trække sig ud af kriseramte Spanien er blevet opgivet.

Den beslutning er taget, efter det svenskejede selskab i et stykke tid uden held har forsøgt at sælge datterselskabet Yoigo, som er landets fjerdestørste operatør med 3,7 millioner kunder.

Det har i hvert fald ikke været muligt at finde nogen, der vil betale den pris, TeliaSonera har krævet.

"Yoigo har et kæmpe potentiale for at udvikle sig, men da selskabets markedsstrategi ikke rigtig passer ind i vores andre operationer, har vi forberedt os på et salg, hvis vi blev mødt med en pris, der reflekterede selskabets fremtidige potentiale."

"Da det ikke er sket, har vi nu afbrudt salgsprocessen og ser frem til at fortsætte med at udvikle selskabet," udtaler TeliaSoneras midlertidige topchef Per-Arne Blomquist i en pressemeddelelse.

Ifølge Mobileworldlive skulle både Vodafone og Orange have flirtet med tanker om at købe Yoigo, der ifølge analytikeres vurdering har en værdi i omegnen af cirka en milliard euro.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision