Skjult aftale: TDC betaler Dansk Erhverv for at skaffe kunder

I al stilhed har TDC gennem de sidste mange år sendt Dansk Erhverv en check som tak for hjælpen med at skaffe nye tele- og bredbåndskunder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Gennem de sidste otte år har erhvervsorganisationen Dansk Erhverv modtaget penge fra TDC som tak for hjælpen med at anvise kunder til Danmarks største teleselskab TDC.

Det skriver Berlingske.

De to parter underskrev for otte år siden en kontrakt om anvisningsprovision. Den indebærer, at Dansk Erhverv også får en del af kagen, når organisationen sender nogle af sine 17.000 medlemsvirksomheder lige lukt i armene på TDC.

TDC er blot en af flere virksomheder, som Dansk Erhverv har underskrevet partneraftaler med, og det rejser kritik fra flere steder, blandt andet fordi aftalerne hverken fremgår af salgsmaterialet eller kundens kontrakter.

Det store spørgsmål er desuden, om aftalerne er i strid med markedsføringsloven, som erhvervsorganisationer, der driver kommerciel virksomhed, også er omfattet af.

Forbrugerombudsmanden har over for Berlingske ikke ønsket at tage stilling til den konkrete sag, men udtaler følgende til avisen:

"Hvis en erhvervsdrivende får penge for at anbefale et bestemt produkt, så er det vigtigt, at modtageren af budskabet bliver oplyst om provisionen og de økonomiske incitamenter, der dermed kan ligge bag anbefalingen. Den viden er vigtig at have for, at vedkommende kan overveje, om det er en god idé at undersøge markedet yderligere og indhente andre tilbud," udtaler Eva Sjøgren, jurist ved Forbrugerombudsmanden.

Hverken TDC eller Dansk Erhverv har ønsket at oplyse størrelsen på de overførte beløb.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S