Skjult aftale: TDC betaler Dansk Erhverv for at skaffe kunder

I al stilhed har TDC gennem de sidste mange år sendt Dansk Erhverv en check som tak for hjælpen med at skaffe nye tele- og bredbåndskunder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Gennem de sidste otte år har erhvervsorganisationen Dansk Erhverv modtaget penge fra TDC som tak for hjælpen med at anvise kunder til Danmarks største teleselskab TDC.

Det skriver Berlingske.

De to parter underskrev for otte år siden en kontrakt om anvisningsprovision. Den indebærer, at Dansk Erhverv også får en del af kagen, når organisationen sender nogle af sine 17.000 medlemsvirksomheder lige lukt i armene på TDC.

TDC er blot en af flere virksomheder, som Dansk Erhverv har underskrevet partneraftaler med, og det rejser kritik fra flere steder, blandt andet fordi aftalerne hverken fremgår af salgsmaterialet eller kundens kontrakter.

Det store spørgsmål er desuden, om aftalerne er i strid med markedsføringsloven, som erhvervsorganisationer, der driver kommerciel virksomhed, også er omfattet af.

Forbrugerombudsmanden har over for Berlingske ikke ønsket at tage stilling til den konkrete sag, men udtaler følgende til avisen:

"Hvis en erhvervsdrivende får penge for at anbefale et bestemt produkt, så er det vigtigt, at modtageren af budskabet bliver oplyst om provisionen og de økonomiske incitamenter, der dermed kan ligge bag anbefalingen. Den viden er vigtig at have for, at vedkommende kan overveje, om det er en god idé at undersøge markedet yderligere og indhente andre tilbud," udtaler Eva Sjøgren, jurist ved Forbrugerombudsmanden.

Hverken TDC eller Dansk Erhverv har ønsket at oplyse størrelsen på de overførte beløb.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Vallensbæk Kommune

Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks