Staten på vej med egen app store

Hos Statens It arbejder man med ideen om at lave en app store, som myndigheder kan anvende til at distribuere apps.

Artikel top billede

Enterprise app store.

Sådan lyder det på listen over udvikling og innovation hos Statens It, der ellers for tiden kæmper med utilfredse kunder.

Planen er den enkle, at myndigheder fra en app store skal kunne udbrede sine udviklede apps til andre.

Dog er førsteprioritet at sørge for sikker og stabil drift, understreger direktør Michael Ørnø.

Men Statens It undersøger mulighederne for at lave en enterprise app store, fordi man vurderer, at dets kunder kommer til at udvikle apps, og at der bliver et behov for at distribuere dem til udvalgte grupper.

Løsning til distribution af apps

Det vil sige, at det ikke bare skal køre gennem App Store eller Google Play til alle, men til for eksempel en afgrænset gruppe medarbejdere, borgere eller lignende, forklarer Statens IT.

Med tiden forventer Statens IT derfor, at kunne tilbyde dets kunder en løsning til distribution af apps, der opfylder deres behov i forhold til både brugervenlighed, sikkerhed og pris.

Der er dog endnu ikke fastlagt en tidsplan for udviklingen, oplyser Statens IT.

Læs også:

Sådan vil Statens IT gøre sine mange utilfredse kunder glade igen

Statens It foretager stor intern rokade efter bøvl

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS