Salget af pc'er styrtdykker - her er kæden hoppet af

Salget af pc'er faldet med rekordfart. Det bratte fald skyldes en række alvorlige tendenser, der tilsammen er en giftpille. Se her, hvorfor det står så slemt til for pc-producenterne.

Artikel top billede

En række konkrete omstændigheder presser tilsammen markedet helt i bund. Se her, hvor kæden er hoppet af.

En hel stribe omstændigheder oven i hinanden har fået salget af pc'er til at styrtdykke.

Det samlede globale salg af pc'er er faldet med hele 13,9 procent i årets første kvartal i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

I alt blev der i årets først kvartal solgt 76,3 millioner solgte enheder, viser tal fra analysehuset IDC.

En giftpille

Årsagen i det bratte fald i pc-salget skal findes i en række årsager, der tilsammen udgør en giftpille for pc-branchen,

IDC peger på, at pc-industrien står ved en skillevej, hvor forbrugerne for alvor rykker mod andre devices - smartphones, tablet-computere og lignende.

Det betyder, at der bliver stillet spørgsmål ved, om pc'en overhovedet har nogen fremtid.

Hertil kommer en vis ustabilitet blandt pc-producenterne, hvor prisstigninger og underleverandør-problemer har været med til at skubbe salget nedad, lyder det fra IDC-analytiker David Daoud.

Bærbare hårdest ramt

Værst ser det ud for salget af bærbare computere. IDC mener, at det skyldes, at mange mulige købere af en bærbar computer i stedet vælger at købe en tablet-computer.

David Daoud peger på, at verdens største pc-producent, HP, er i gang med en lang og tung omstrukturering, mens Dell er i gang med at lægge forretningen om til at blive mere service-orienteret.

I alt har det ført til en opbremsning i innovationen, der blot forværres af, at pc-producenterne har svært ved at skaffe de nødvendige komponenter, som ellers kan være med til at tiltrække nye kunder - eksempelvis touchskærme.

Også Windows 8 bærer en del af ansvaret.

Ifølge IDC har Microsofts nye styresystem slet ikke vundet gehør, og mange forbrugere ser ikke som forventet Windows 8 som et incitament til at anskaffe sig en ny computer.

Det samme gælder virksomhederne, hvor CIO'erne i stor stil foretrækker at beholde Windows 7 fremfor at udskifte maskinparken til pc'er med Windows 8.

Mange brugere med desktop-computere har bøvl med det touch-baserede interface i Windows 8, lyder det fra IDC, der også peger på, at touch-baserede computere er dyre.

Langt størstedelen af de solgte pc'er i kvartalet har været uden touch.

IDC forventer, at faldet i salget af pc'er vil fortsætte.

Det blev i hele 2012 i alt solgt 314 millioner pc'er. Analyshuset Gartner forventer, at dette tal vil falde til i alt 315 millioner i hele 2013 og 302 millioner i 2014.

Så hårdt har nedgangen ramt de fem største pc-leverandører

Så mange pc'er har de solgt i første kvartal:

1) Hewlett-Packard: 12 millioner solgte enheder (nedgang på 23,7 procent).

2) Lenovo: 11,7 millioner solgte enheder (samme niveau som et år tidligere).

3) Dell: ni millioner solgte enheder (nedgang på 10,9 procent).

4) Acer: 6,15 millioner solgte enheder (nedgang på 31,3 procent).

5) Asustek: 4,36 millioner solgte enheder (nedgang på 19,2 procent)

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Scantruck A/S

Digitaliseringskonsulent

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S