Salget af pc'er styrtdykker - her er kæden hoppet af

Salget af pc'er faldet med rekordfart. Det bratte fald skyldes en række alvorlige tendenser, der tilsammen er en giftpille. Se her, hvorfor det står så slemt til for pc-producenterne.

Artikel top billede

En række konkrete omstændigheder presser tilsammen markedet helt i bund. Se her, hvor kæden er hoppet af.

En hel stribe omstændigheder oven i hinanden har fået salget af pc'er til at styrtdykke.

Det samlede globale salg af pc'er er faldet med hele 13,9 procent i årets første kvartal i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

I alt blev der i årets først kvartal solgt 76,3 millioner solgte enheder, viser tal fra analysehuset IDC.

En giftpille

Årsagen i det bratte fald i pc-salget skal findes i en række årsager, der tilsammen udgør en giftpille for pc-branchen,

IDC peger på, at pc-industrien står ved en skillevej, hvor forbrugerne for alvor rykker mod andre devices - smartphones, tablet-computere og lignende.

Det betyder, at der bliver stillet spørgsmål ved, om pc'en overhovedet har nogen fremtid.

Hertil kommer en vis ustabilitet blandt pc-producenterne, hvor prisstigninger og underleverandør-problemer har været med til at skubbe salget nedad, lyder det fra IDC-analytiker David Daoud.

Bærbare hårdest ramt

Værst ser det ud for salget af bærbare computere. IDC mener, at det skyldes, at mange mulige købere af en bærbar computer i stedet vælger at købe en tablet-computer.

David Daoud peger på, at verdens største pc-producent, HP, er i gang med en lang og tung omstrukturering, mens Dell er i gang med at lægge forretningen om til at blive mere service-orienteret.

I alt har det ført til en opbremsning i innovationen, der blot forværres af, at pc-producenterne har svært ved at skaffe de nødvendige komponenter, som ellers kan være med til at tiltrække nye kunder - eksempelvis touchskærme.

Også Windows 8 bærer en del af ansvaret.

Ifølge IDC har Microsofts nye styresystem slet ikke vundet gehør, og mange forbrugere ser ikke som forventet Windows 8 som et incitament til at anskaffe sig en ny computer.

Det samme gælder virksomhederne, hvor CIO'erne i stor stil foretrækker at beholde Windows 7 fremfor at udskifte maskinparken til pc'er med Windows 8.

Mange brugere med desktop-computere har bøvl med det touch-baserede interface i Windows 8, lyder det fra IDC, der også peger på, at touch-baserede computere er dyre.

Langt størstedelen af de solgte pc'er i kvartalet har været uden touch.

IDC forventer, at faldet i salget af pc'er vil fortsætte.

Det blev i hele 2012 i alt solgt 314 millioner pc'er. Analyshuset Gartner forventer, at dette tal vil falde til i alt 315 millioner i hele 2013 og 302 millioner i 2014.

Så hårdt har nedgangen ramt de fem største pc-leverandører

Så mange pc'er har de solgt i første kvartal:

1) Hewlett-Packard: 12 millioner solgte enheder (nedgang på 23,7 procent).

2) Lenovo: 11,7 millioner solgte enheder (samme niveau som et år tidligere).

3) Dell: ni millioner solgte enheder (nedgang på 10,9 procent).

4) Acer: 6,15 millioner solgte enheder (nedgang på 31,3 procent).

5) Asustek: 4,36 millioner solgte enheder (nedgang på 19,2 procent)

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse