TDC: Utilfreds kunde blander tingene sammen

It-mand, der skal betale mere end 80.000 kroner for en fastnetforbindelse, blander tingene sammen i sin kritik af TDC.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Den tidligere direktør for It-forum Midtjylland, Finn Støy, blander tingene sammen, når han beskylder TDC for ikke at opfylde sin leveringspligt.

Du kan læse om Finn Støys problemer, der blandt andet har udløst en pris på mere end 80.000 kroner for en fastnetforbindelse her: TDC til it-mand: Din fastnettelefon koster 83.615 kroner.

Ifølge TDC-pressemedarbejder Povl Rasmussen gælder TDC´s forsyningspligt nemlig taletelefoni.

Han henviser til de nærmere regler, der fremgår af Forsyningspligtbekendtgørelsen.

Heraf fremgår i §2, at pligten omfatter "udbud af basale taletelefonitjenester".

"Stk. 2. De i stk. 1 nævnte forsyningspligttjenester skal omfatte:

1) Én forbindelse til en taletelefonitjeneste, der giver slutbrugeren adgang til at foretage og modtage opkald mellem nettermineringspunkter samt mulighed for udveksling af trafik med andre slutbrugere, der er tildelt numre i nummerplaner baseret på ITU's anbefaling E.164.

2) Mulighed for taleoverførsel i en kvalitet, der som minimum svarer til den, der opnås på PSTN-tjenesten pr. 1. december 2000."

"Hermed fremgår det implicit, at der ikke er krav om en bestemt teknologi til at udbyde en basal taletelefonitjeneste, så længe den opfylder de i stk. 1 og 2 angivne krav," forklarer Povl Rasmussen.

Samtidig fremgår det af de konkrete vilkår for TDC's forsyningspligt, som TDC påtog sig per 1. januar 2009 og 6 år:

"Forsyningspligtudbyderen er frit stillet ved valg af teknologi i forbindelse med opfyldelse af forsyningspligten, i det omfang den anvendte teknologi overholder de fastsatte vilkår. Forsyningspligtudbyderen kan bl.a. vælge at benytte tekniske løsninger, som kræver lokal strømforsyning."

TDC henviser i øvrigt til embedsmand Tore Christensen i Erhvervsstyrelsen, der bør kunne bekræfte dette.

"Jeg tror, at Finn Støy blander faste kredsløb ind i forsyningspligten, men et fast kredsløb har ikke noget med en bredbåndsforbindelse eller internetopkobling at gøre," lyder det fra Povl Rasmussen fra TDC.

Læs om Finn Støys sag her: TDC til it-mand: Din fastnettelefon koster 83.615 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    Senior software developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S