TDC: Utilfreds kunde blander tingene sammen

It-mand, der skal betale mere end 80.000 kroner for en fastnetforbindelse, blander tingene sammen i sin kritik af TDC.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Den tidligere direktør for It-forum Midtjylland, Finn Støy, blander tingene sammen, når han beskylder TDC for ikke at opfylde sin leveringspligt.

Du kan læse om Finn Støys problemer, der blandt andet har udløst en pris på mere end 80.000 kroner for en fastnetforbindelse her: TDC til it-mand: Din fastnettelefon koster 83.615 kroner.

Ifølge TDC-pressemedarbejder Povl Rasmussen gælder TDC´s forsyningspligt nemlig taletelefoni.

Han henviser til de nærmere regler, der fremgår af Forsyningspligtbekendtgørelsen.

Heraf fremgår i §2, at pligten omfatter "udbud af basale taletelefonitjenester".

"Stk. 2. De i stk. 1 nævnte forsyningspligttjenester skal omfatte:

1) Én forbindelse til en taletelefonitjeneste, der giver slutbrugeren adgang til at foretage og modtage opkald mellem nettermineringspunkter samt mulighed for udveksling af trafik med andre slutbrugere, der er tildelt numre i nummerplaner baseret på ITU's anbefaling E.164.

2) Mulighed for taleoverførsel i en kvalitet, der som minimum svarer til den, der opnås på PSTN-tjenesten pr. 1. december 2000."

"Hermed fremgår det implicit, at der ikke er krav om en bestemt teknologi til at udbyde en basal taletelefonitjeneste, så længe den opfylder de i stk. 1 og 2 angivne krav," forklarer Povl Rasmussen.

Samtidig fremgår det af de konkrete vilkår for TDC's forsyningspligt, som TDC påtog sig per 1. januar 2009 og 6 år:

"Forsyningspligtudbyderen er frit stillet ved valg af teknologi i forbindelse med opfyldelse af forsyningspligten, i det omfang den anvendte teknologi overholder de fastsatte vilkår. Forsyningspligtudbyderen kan bl.a. vælge at benytte tekniske løsninger, som kræver lokal strømforsyning."

TDC henviser i øvrigt til embedsmand Tore Christensen i Erhvervsstyrelsen, der bør kunne bekræfte dette.

"Jeg tror, at Finn Støy blander faste kredsløb ind i forsyningspligten, men et fast kredsløb har ikke noget med en bredbåndsforbindelse eller internetopkobling at gøre," lyder det fra Povl Rasmussen fra TDC.

Læs om Finn Støys sag her: TDC til it-mand: Din fastnettelefon koster 83.615 kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S