Sjælden Commodore 65 er solgt for en formue

Commodores afløser til den populære C64-model blev aldrig til andet end en prototype, men det gavner prisen. Et eksemplar af C65 er netop blevet solgt for en mindre formue. Her er hammerslaget.

Artikel top billede

Foto: Wikipedia.

17.827 euro eller 132.903 gode danske kroner.

Sådan lød hammerslaget på den Commodore 65, som netop er blevet solgt på den tyske auktionsside eBay.

Commodore er nok mere kendt for modellen med efternavnet 64, eller i folkemunde brødkassen, end for Commodore 65-modellen.

C65 blev aldrig til andet end en prototype, og projektet blev skrinlagt i 1991. Derfor kom den aldrig som et kommercielt produkt.

Da Commodore gik konkurs i 1994, blev prototyperne solgt fra, og på den måde er de cirka 2.000 producerede maskiner - i mere eller mindre færdig stand - blevet til samlerobjekter.

Knap 18.000 euro blev resultatet af auktionen på den tyske udgave af eBay. Skærmdump fra eBay.

Tidligt eksemplar

Den solgte model bærer serienummeret 158, og den er angivelig et tidligt eksemplar.

C65 havde ellers et lovende indhold og kunne blandt andet byde på en 3,54 MHz processor. Til sammenligning havde brødkassen en MOS-processor på 1 MHz.

Hukommelsen var som standard på 128 kilobyte men med udvidelsesmulighed til otte megabyte.

C64 havde i øvrigt 30-års jubilæum sidste år.

Den historie kan du læse her: Jubilæum: En kæmpe hyldest til Brødkassen

Læs også:
De fedeste spilkonsoller gennem tiderne

Disse 20 Commodore 64-spil bør du genopleve

Her er de 15 vigtigste computere i verden

Ønsker du dig en ultra-sjælden Commodore 65?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S