Sjælden Commodore 65 er solgt for en formue

Commodores afløser til den populære C64-model blev aldrig til andet end en prototype, men det gavner prisen. Et eksemplar af C65 er netop blevet solgt for en mindre formue. Her er hammerslaget.

Artikel top billede

Foto: Wikipedia.

17.827 euro eller 132.903 gode danske kroner.

Sådan lød hammerslaget på den Commodore 65, som netop er blevet solgt på den tyske auktionsside eBay.

Commodore er nok mere kendt for modellen med efternavnet 64, eller i folkemunde brødkassen, end for Commodore 65-modellen.

C65 blev aldrig til andet end en prototype, og projektet blev skrinlagt i 1991. Derfor kom den aldrig som et kommercielt produkt.

Da Commodore gik konkurs i 1994, blev prototyperne solgt fra, og på den måde er de cirka 2.000 producerede maskiner - i mere eller mindre færdig stand - blevet til samlerobjekter.

Knap 18.000 euro blev resultatet af auktionen på den tyske udgave af eBay. Skærmdump fra eBay.

Tidligt eksemplar

Den solgte model bærer serienummeret 158, og den er angivelig et tidligt eksemplar.

C65 havde ellers et lovende indhold og kunne blandt andet byde på en 3,54 MHz processor. Til sammenligning havde brødkassen en MOS-processor på 1 MHz.

Hukommelsen var som standard på 128 kilobyte men med udvidelsesmulighed til otte megabyte.

C64 havde i øvrigt 30-års jubilæum sidste år.

Den historie kan du læse her: Jubilæum: En kæmpe hyldest til Brødkassen

Læs også:
De fedeste spilkonsoller gennem tiderne

Disse 20 Commodore 64-spil bør du genopleve

Her er de 15 vigtigste computere i verden

Ønsker du dig en ultra-sjælden Commodore 65?

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Afdelingschef for IT ServiceDesk

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,