Sjælden Commodore 65 er solgt for en formue

Commodores afløser til den populære C64-model blev aldrig til andet end en prototype, men det gavner prisen. Et eksemplar af C65 er netop blevet solgt for en mindre formue. Her er hammerslaget.

Artikel top billede

Foto: Wikipedia.

17.827 euro eller 132.903 gode danske kroner.

Sådan lød hammerslaget på den Commodore 65, som netop er blevet solgt på den tyske auktionsside eBay.

Commodore er nok mere kendt for modellen med efternavnet 64, eller i folkemunde brødkassen, end for Commodore 65-modellen.

C65 blev aldrig til andet end en prototype, og projektet blev skrinlagt i 1991. Derfor kom den aldrig som et kommercielt produkt.

Da Commodore gik konkurs i 1994, blev prototyperne solgt fra, og på den måde er de cirka 2.000 producerede maskiner - i mere eller mindre færdig stand - blevet til samlerobjekter.

Knap 18.000 euro blev resultatet af auktionen på den tyske udgave af eBay. Skærmdump fra eBay.

Tidligt eksemplar

Den solgte model bærer serienummeret 158, og den er angivelig et tidligt eksemplar.

C65 havde ellers et lovende indhold og kunne blandt andet byde på en 3,54 MHz processor. Til sammenligning havde brødkassen en MOS-processor på 1 MHz.

Hukommelsen var som standard på 128 kilobyte men med udvidelsesmulighed til otte megabyte.

C64 havde i øvrigt 30-års jubilæum sidste år.

Den historie kan du læse her: Jubilæum: En kæmpe hyldest til Brødkassen

Læs også:
De fedeste spilkonsoller gennem tiderne

Disse 20 Commodore 64-spil bør du genopleve

Her er de 15 vigtigste computere i verden

Ønsker du dig en ultra-sjælden Commodore 65?

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks