Sjælden Commodore 65 er solgt for en formue

Commodores afløser til den populære C64-model blev aldrig til andet end en prototype, men det gavner prisen. Et eksemplar af C65 er netop blevet solgt for en mindre formue. Her er hammerslaget.

Artikel top billede

Foto: Wikipedia.

17.827 euro eller 132.903 gode danske kroner.

Sådan lød hammerslaget på den Commodore 65, som netop er blevet solgt på den tyske auktionsside eBay.

Commodore er nok mere kendt for modellen med efternavnet 64, eller i folkemunde brødkassen, end for Commodore 65-modellen.

C65 blev aldrig til andet end en prototype, og projektet blev skrinlagt i 1991. Derfor kom den aldrig som et kommercielt produkt.

Da Commodore gik konkurs i 1994, blev prototyperne solgt fra, og på den måde er de cirka 2.000 producerede maskiner - i mere eller mindre færdig stand - blevet til samlerobjekter.

Knap 18.000 euro blev resultatet af auktionen på den tyske udgave af eBay. Skærmdump fra eBay.

Tidligt eksemplar

Den solgte model bærer serienummeret 158, og den er angivelig et tidligt eksemplar.

C65 havde ellers et lovende indhold og kunne blandt andet byde på en 3,54 MHz processor. Til sammenligning havde brødkassen en MOS-processor på 1 MHz.

Hukommelsen var som standard på 128 kilobyte men med udvidelsesmulighed til otte megabyte.

C64 havde i øvrigt 30-års jubilæum sidste år.

Den historie kan du læse her: Jubilæum: En kæmpe hyldest til Brødkassen

Læs også:
De fedeste spilkonsoller gennem tiderne

Disse 20 Commodore 64-spil bør du genopleve

Her er de 15 vigtigste computere i verden

Ønsker du dig en ultra-sjælden Commodore 65?

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S