Millionoverskud på dynamiske kataloger

Digitale kataloger gav et millionoverskud til Align International i softwareudviklerens første leveår. Selskabets produkt, Dynamic Publishing, holder styr på alle de produktinformationer, der skal med i et katalog, og det danske selskab er nu på vej ind i Norge og Holland.

Det har været en god idé for danske Align International at gå fra produktion af kataloger til at udvikle software, som holder styr på indholdet.

Det nye fokus resulterede sidste år i et overskud på omkring en million kroner før skat ud af en omsætning på syv-otte millioner kroner.

Folkene bag Align International har siden 1984 beskæftiget sig med publicering og salg af hardware, men i december 2002 blev fokus lagt på produktet Dynamic Publishing.

Ideen til de dynamiske kataloger opstod tilbage i 1999, da de første dele af systemet blev udviklet til kunden Dansommer.

- På det tidspunkt havde vi nok mere fokus på at hjælpe virksomheder med at lave kataloger. Men det har vist sig, at det er hele håndteringen af de informationer, der skal i med kataloget, som er det vigtige. Selve produktionen af kataloget er ikke så besværligt, når man først har styr på sine informationer, siger Preben Christensen, administrerende direktør for Align International.

Antallet af ansatte er i løbet af 2003 vokset fra syv til 14. De fleste af dem arbejder med at udvikle og levere konsulentydelser til Dynamic Publishing, som på database-siden er baseret på Oracle-platformen og på publiceringssiden gør brug af Adobes platform.

Blandt de store kunder er Dansommer og Bon' A Parte, og en salgsaftale med reklamebureauet Grey skal lokke flere kunder i butikken. Det har allerede givet gevinst i form af to nye kunder i Norge.

De enkelte aftaler går fra 50.000 kroner til over en million kroner, og afhængig af aftalens størrelse tager det alt fra nogle få uger til halve og hele år, før systemet er ude hos kunden.

I praksis laver kunden i samarbejde med sit reklamebureau en grafisk skabelon for kataloget. Når det skal i trykken, sammenflettes skabelonen automatisk med information fra eksempelvis kundens økonomisystem. Den automatiske proces er billigere for kunden, og risikoen for fejl er samtidig mindre.

Ud over salgene i Norge er Align International også ved at få en forhandleraftale på plads i Holland. Selskabet satser dog ikke på international vækst for enhver pris.

- Nu er der sket meget det seneste år, men vi går efter en dynamisk vækst. Vi vil ikke pumpe et stort eksportmarked op, og aftalen i Holland kommer på grund af forskellige kontakter, vi har haft på et tidligere tidspunkt, siger Preben Christensen.

Han satser samtidig på små og mellemstore kunder og siger, at projekterne rent kundemæssigt stopper ved de størrelser, hvor den etablerede konkurrent Stibo fra Aarhus tager over.

Preben Christensen forventer i år et økonomisk resultat på linje med 2003.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S