Millionoverskud på dynamiske kataloger

Digitale kataloger gav et millionoverskud til Align International i softwareudviklerens første leveår. Selskabets produkt, Dynamic Publishing, holder styr på alle de produktinformationer, der skal med i et katalog, og det danske selskab er nu på vej ind i Norge og Holland.

Det har været en god idé for danske Align International at gå fra produktion af kataloger til at udvikle software, som holder styr på indholdet.

Det nye fokus resulterede sidste år i et overskud på omkring en million kroner før skat ud af en omsætning på syv-otte millioner kroner.

Folkene bag Align International har siden 1984 beskæftiget sig med publicering og salg af hardware, men i december 2002 blev fokus lagt på produktet Dynamic Publishing.

Ideen til de dynamiske kataloger opstod tilbage i 1999, da de første dele af systemet blev udviklet til kunden Dansommer.

- På det tidspunkt havde vi nok mere fokus på at hjælpe virksomheder med at lave kataloger. Men det har vist sig, at det er hele håndteringen af de informationer, der skal i med kataloget, som er det vigtige. Selve produktionen af kataloget er ikke så besværligt, når man først har styr på sine informationer, siger Preben Christensen, administrerende direktør for Align International.

Antallet af ansatte er i løbet af 2003 vokset fra syv til 14. De fleste af dem arbejder med at udvikle og levere konsulentydelser til Dynamic Publishing, som på database-siden er baseret på Oracle-platformen og på publiceringssiden gør brug af Adobes platform.

Blandt de store kunder er Dansommer og Bon' A Parte, og en salgsaftale med reklamebureauet Grey skal lokke flere kunder i butikken. Det har allerede givet gevinst i form af to nye kunder i Norge.

De enkelte aftaler går fra 50.000 kroner til over en million kroner, og afhængig af aftalens størrelse tager det alt fra nogle få uger til halve og hele år, før systemet er ude hos kunden.

I praksis laver kunden i samarbejde med sit reklamebureau en grafisk skabelon for kataloget. Når det skal i trykken, sammenflettes skabelonen automatisk med information fra eksempelvis kundens økonomisystem. Den automatiske proces er billigere for kunden, og risikoen for fejl er samtidig mindre.

Ud over salgene i Norge er Align International også ved at få en forhandleraftale på plads i Holland. Selskabet satser dog ikke på international vækst for enhver pris.

- Nu er der sket meget det seneste år, men vi går efter en dynamisk vækst. Vi vil ikke pumpe et stort eksportmarked op, og aftalen i Holland kommer på grund af forskellige kontakter, vi har haft på et tidligere tidspunkt, siger Preben Christensen.

Han satser samtidig på små og mellemstore kunder og siger, at projekterne rent kundemæssigt stopper ved de størrelser, hvor den etablerede konkurrent Stibo fra Aarhus tager over.

Preben Christensen forventer i år et økonomisk resultat på linje med 2003.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S