It-gigant: Her er den sikre vej direkte ud i it-kaos

Dine medarbejdere er mobile og stiller sig ikke bare tilfredse med en enkel arbejdscomputer - så lad nu være med at tro at du bare kan kigge den anden vej.

Artikel top billede

Der er først og fremmest mange gevinster ved at implementere en velfungerende BYOD-strategi - men det væsentlige er at håndtere BYOD, for ellers kan det går grueligt galt. 

"Hvis du bare kigger den anden vej og lader vær med at tage hånd om de bølger af devices, der skyller ind over virksomheden - så ender du med et fuldstændigt kaos," pointerer Sheila Jordan vicepræcident for kommunikations- og samarbejds-it i Cisco. 

Hun har stået i spidsen for den BYOD-strategi, der skal sørge for de rigtige rammer for de mere end 60.000 medarbejdere, Cisco har på lønningslisten.

Reaktive vs. proaktive

Ifølge vicepræcidenten i Cisco handler det om at være på forkant i stedet for at skulle reagere på de ændringer, der uden tvivl kommer.

"Medarbejderne komme ind i virksomhederne i dag med en forventning om at kunne bruge deres egne devices proffesionelt. Det kan medføre at it-afdelingerne bliver reaktive i stedet for proaktive," siger Sheila Jordan.

Dert handler nemlig om at sætte sig ned fra start og få lagt en god og sammenhængende plan ellers ender du ud i en fragmenteret virksomhed.

"Det handler om at tænke alle aspekter ind, hvad tillader du, eller hvad tillader du ikke? Du bliver nødt til at tænke det ind mere holistisk, for ellers kommer det bare ind i små stykker, og så ender du ud med en arkitektur, der ikke tage højde for det samlede billede - men er kompleks og begrænset," siger hun.

Der var ifølge Sheila Jordan omkring 120.000 virksomheds-laptops og lidt over 60.000 tablet eller mobiletelefoner registreret til Ciscos interne netværk i februar 2013.

Strømmede ind med nye devices

Det antal begyndte for alvor at stige, da man gjorde det muligt for folk selv at købe og vælge mellem flere modeller.

"Vi startede vores projekt for omkring fire et halvt år siden. Det tog omkring et år før politikkerne havde bundfalder sig rigtigt i virksomheden, og kort efter udvidede med købselv samt at kunne vælge mellem Blackberry, iPhone og Android," siger Sheila Jordan og tilføjer:

"Det var netop på det tidspunkt, hvor medarbejderne frit kunne vælge mellem modellerne, at det virkelig tog fart."

Sådan ser den simple tretrinsraket ud

Planlægningen af Ciscos BYOD-strategi kan i princippet deles op i tre dele.

Først handlede det om at få de basale ting på plads.

"Du skal være klar til det ud fra et sikkerheds-, netværks- og arkitektur-synspunkt. Hvad mangler vi for at unstøtte det samlede billede," siger Sheila Jordan og fortsætter:

"Når du har det på plads, handler det om politikken. Hvad skal der tillades, og hvilke forbehold og regler skal der være - og hvordan får du dem kommunikeret ud i et klart sprog i virksomheden."

Når de to områder er plads, er den sidste del egentlig bare at eksekvere og få rullet det ud.

Det handler således om at sætte sig ned og få styr på rammerne og plannerne inden det overrumpler én.

"Du skal omfagne det, for det kommer til at ske lige meget hvad. Så du bliver nødt til at beslutte, hvad der er den rigtige strategi for din virksomhed - det er bare med at komme i gang," slutter hun af.

Læs også:
Top-CIO: Derfor må ansatte ikke anvende private gadgets her

Sådan får du styr på kritisk data på ansattes private devices

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo