It-gigant: Her er den sikre vej direkte ud i it-kaos

Dine medarbejdere er mobile og stiller sig ikke bare tilfredse med en enkel arbejdscomputer - så lad nu være med at tro at du bare kan kigge den anden vej.

Artikel top billede

Der er først og fremmest mange gevinster ved at implementere en velfungerende BYOD-strategi - men det væsentlige er at håndtere BYOD, for ellers kan det går grueligt galt. 

"Hvis du bare kigger den anden vej og lader vær med at tage hånd om de bølger af devices, der skyller ind over virksomheden - så ender du med et fuldstændigt kaos," pointerer Sheila Jordan vicepræcident for kommunikations- og samarbejds-it i Cisco. 

Hun har stået i spidsen for den BYOD-strategi, der skal sørge for de rigtige rammer for de mere end 60.000 medarbejdere, Cisco har på lønningslisten.

Reaktive vs. proaktive

Ifølge vicepræcidenten i Cisco handler det om at være på forkant i stedet for at skulle reagere på de ændringer, der uden tvivl kommer.

"Medarbejderne komme ind i virksomhederne i dag med en forventning om at kunne bruge deres egne devices proffesionelt. Det kan medføre at it-afdelingerne bliver reaktive i stedet for proaktive," siger Sheila Jordan.

Dert handler nemlig om at sætte sig ned fra start og få lagt en god og sammenhængende plan ellers ender du ud i en fragmenteret virksomhed.

"Det handler om at tænke alle aspekter ind, hvad tillader du, eller hvad tillader du ikke? Du bliver nødt til at tænke det ind mere holistisk, for ellers kommer det bare ind i små stykker, og så ender du ud med en arkitektur, der ikke tage højde for det samlede billede - men er kompleks og begrænset," siger hun.

Der var ifølge Sheila Jordan omkring 120.000 virksomheds-laptops og lidt over 60.000 tablet eller mobiletelefoner registreret til Ciscos interne netværk i februar 2013.

Strømmede ind med nye devices

Det antal begyndte for alvor at stige, da man gjorde det muligt for folk selv at købe og vælge mellem flere modeller.

"Vi startede vores projekt for omkring fire et halvt år siden. Det tog omkring et år før politikkerne havde bundfalder sig rigtigt i virksomheden, og kort efter udvidede med købselv samt at kunne vælge mellem Blackberry, iPhone og Android," siger Sheila Jordan og tilføjer:

"Det var netop på det tidspunkt, hvor medarbejderne frit kunne vælge mellem modellerne, at det virkelig tog fart."

Sådan ser den simple tretrinsraket ud

Planlægningen af Ciscos BYOD-strategi kan i princippet deles op i tre dele.

Først handlede det om at få de basale ting på plads.

"Du skal være klar til det ud fra et sikkerheds-, netværks- og arkitektur-synspunkt. Hvad mangler vi for at unstøtte det samlede billede," siger Sheila Jordan og fortsætter:

"Når du har det på plads, handler det om politikken. Hvad skal der tillades, og hvilke forbehold og regler skal der være - og hvordan får du dem kommunikeret ud i et klart sprog i virksomheden."

Når de to områder er plads, er den sidste del egentlig bare at eksekvere og få rullet det ud.

Det handler således om at sætte sig ned og få styr på rammerne og plannerne inden det overrumpler én.

"Du skal omfagne det, for det kommer til at ske lige meget hvad. Så du bliver nødt til at beslutte, hvad der er den rigtige strategi for din virksomhed - det er bare med at komme i gang," slutter hun af.

Læs også:
Top-CIO: Derfor må ansatte ikke anvende private gadgets her

Sådan får du styr på kritisk data på ansattes private devices

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kollegaer med stærke styringskompetencer til nyoprettet CIO-kontor i IT-staben

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S