Billetkaos: Umuligt at købe billet på app

Danskere ramt af billetkaos efter DSB's billet-app gik ned.

Artikel top billede

(Foto: René Strandbygaard)

Computerworlds mand på stedet oplyser, at det ikke var muligt at foretage billetkøb fra sin app her til morgen. 

Det viser sig nu, at der er en forklaring på de besværligheder, han og mange andre rejsende i dag har oplevet med DSB's billet-app. 

Der var nemlig konkrete problemer med de to apps, DSB Billet og DSB Wildcard.

Ifølge DSB pressekommunikation har betalingssystemet således ikke virket fra klokken 10:00 torsdag formiddag til lidt over 14:00.

"Det er rigtigt, at de to apps har været nede i omkring fire timer i dag," oplyser DSB. 

Betalingsinterfacet skulle ændres

Brugerne har stadig kunne tilgå de to apps, men det har ikke været muligt at foretage nye billetkøb. 

Det skulle angiveligt være en fejl i betalingssystemet, der har ført til, at det ikke var muligt at færdiggøre billetkøb på appen. 

"Den tredjepart, som driver betalingsinterfacet, har haft gennemført nogle ændringer, som har medført nogle problemer med transaktionerne. Problemerne med betallingssystemet er nu løst," oplyser DSB.

DSB har så vidt muligt forsøgt at informere kunderne om de problemer, der har været på de to apps via eksempelvis Twitter og på selve appen. 

"Vi tweetede hurtigt ud til vores kunder, og derudover har vi installeret en pop-up på appen, som kort informerede om problemerne, og at man også kunne købe via DSB's hjemmeside," oplyser DSB.

Ifølge DSB, er der omkring 5.000 daglige transaktioner på de to apps.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S