Opera kræver 20 millioner kroner af tidligere ansat

Opera kræver 20 millioner kroner af tidligere udvikler for alvorlig brøde.

Artikel top billede

Det norske browser-selskab Opera forlanger 20 millioner norske kroner af den tidligere medarbejder Trond Werner Hansen, der regnes for at være en af hovedarkitekterne bag flere af Operas kernefunktioner.

Opera mener at kunne bevise, at Trond Werner Hansen har røbet flere af selskabets forretningshemmeligheder til browser-rivalen Mozilla.

Central i sagen er denne video, hvor Mozilla fremviser nyt interface-design, som Opera mener er kopieret og tyvstjålet.

Trond Werner Hansen arbejdede for Opera fra 1999 til 2006, ligesom han fungerede som konsulent for selskabet i 2009 og 2010.

Green Browser

Her arbejdede han blandt andet på at inkorporere en række funktioner fra en open source-baseret browser med navnet 'Green Browser' eller GB, som han havde udviklet i sin fritid.

Han skriver i et blog-indlæg, at han har hjulpet med at designe en række features, der blandt andet tæller integreret søgning og specielle muse-funktioner.

Opera-stifter og topchef, Jon von Tetzchner, ønskede, at Trond Werner Hansen udviklede GB for Opera, men ville ikke være med til at betale én procent af søge-omsætningen fremfor en fast løn til Trond Werner Hansen.

I stedet blev de enige om, at Trond Werner Hansen skulle fungere som konsulent, hvilket Opera mener var en blåstempling af de oprindelige planer om at bringe GB ind i Opera-porteføljen.

Trond Werner Hansen siger til norske Dagens Næringsliv, at sagsanlægget er 'trist' og 'uforståeligt.'

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S