Opera kræver 20 millioner kroner af tidligere ansat

Opera kræver 20 millioner kroner af tidligere udvikler for alvorlig brøde.

Artikel top billede

Det norske browser-selskab Opera forlanger 20 millioner norske kroner af den tidligere medarbejder Trond Werner Hansen, der regnes for at være en af hovedarkitekterne bag flere af Operas kernefunktioner.

Opera mener at kunne bevise, at Trond Werner Hansen har røbet flere af selskabets forretningshemmeligheder til browser-rivalen Mozilla.

Central i sagen er denne video, hvor Mozilla fremviser nyt interface-design, som Opera mener er kopieret og tyvstjålet.

Trond Werner Hansen arbejdede for Opera fra 1999 til 2006, ligesom han fungerede som konsulent for selskabet i 2009 og 2010.

Green Browser

Her arbejdede han blandt andet på at inkorporere en række funktioner fra en open source-baseret browser med navnet 'Green Browser' eller GB, som han havde udviklet i sin fritid.

Han skriver i et blog-indlæg, at han har hjulpet med at designe en række features, der blandt andet tæller integreret søgning og specielle muse-funktioner.

Opera-stifter og topchef, Jon von Tetzchner, ønskede, at Trond Werner Hansen udviklede GB for Opera, men ville ikke være med til at betale én procent af søge-omsætningen fremfor en fast løn til Trond Werner Hansen.

I stedet blev de enige om, at Trond Werner Hansen skulle fungere som konsulent, hvilket Opera mener var en blåstempling af de oprindelige planer om at bringe GB ind i Opera-porteføljen.

Trond Werner Hansen siger til norske Dagens Næringsliv, at sagsanlægget er 'trist' og 'uforståeligt.'

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S