Opera kræver 20 millioner kroner af tidligere ansat

Opera kræver 20 millioner kroner af tidligere udvikler for alvorlig brøde.

Artikel top billede

Det norske browser-selskab Opera forlanger 20 millioner norske kroner af den tidligere medarbejder Trond Werner Hansen, der regnes for at være en af hovedarkitekterne bag flere af Operas kernefunktioner.

Opera mener at kunne bevise, at Trond Werner Hansen har røbet flere af selskabets forretningshemmeligheder til browser-rivalen Mozilla.

Central i sagen er denne video, hvor Mozilla fremviser nyt interface-design, som Opera mener er kopieret og tyvstjålet.

Trond Werner Hansen arbejdede for Opera fra 1999 til 2006, ligesom han fungerede som konsulent for selskabet i 2009 og 2010.

Green Browser

Her arbejdede han blandt andet på at inkorporere en række funktioner fra en open source-baseret browser med navnet 'Green Browser' eller GB, som han havde udviklet i sin fritid.

Han skriver i et blog-indlæg, at han har hjulpet med at designe en række features, der blandt andet tæller integreret søgning og specielle muse-funktioner.

Opera-stifter og topchef, Jon von Tetzchner, ønskede, at Trond Werner Hansen udviklede GB for Opera, men ville ikke være med til at betale én procent af søge-omsætningen fremfor en fast løn til Trond Werner Hansen.

I stedet blev de enige om, at Trond Werner Hansen skulle fungere som konsulent, hvilket Opera mener var en blåstempling af de oprindelige planer om at bringe GB ind i Opera-porteføljen.

Trond Werner Hansen siger til norske Dagens Næringsliv, at sagsanlægget er 'trist' og 'uforståeligt.'

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S