Opera kræver 20 millioner kroner af tidligere ansat

Opera kræver 20 millioner kroner af tidligere udvikler for alvorlig brøde.

Artikel top billede

Det norske browser-selskab Opera forlanger 20 millioner norske kroner af den tidligere medarbejder Trond Werner Hansen, der regnes for at være en af hovedarkitekterne bag flere af Operas kernefunktioner.

Opera mener at kunne bevise, at Trond Werner Hansen har røbet flere af selskabets forretningshemmeligheder til browser-rivalen Mozilla.

Central i sagen er denne video, hvor Mozilla fremviser nyt interface-design, som Opera mener er kopieret og tyvstjålet.

Trond Werner Hansen arbejdede for Opera fra 1999 til 2006, ligesom han fungerede som konsulent for selskabet i 2009 og 2010.

Green Browser

Her arbejdede han blandt andet på at inkorporere en række funktioner fra en open source-baseret browser med navnet 'Green Browser' eller GB, som han havde udviklet i sin fritid.

Han skriver i et blog-indlæg, at han har hjulpet med at designe en række features, der blandt andet tæller integreret søgning og specielle muse-funktioner.

Opera-stifter og topchef, Jon von Tetzchner, ønskede, at Trond Werner Hansen udviklede GB for Opera, men ville ikke være med til at betale én procent af søge-omsætningen fremfor en fast løn til Trond Werner Hansen.

I stedet blev de enige om, at Trond Werner Hansen skulle fungere som konsulent, hvilket Opera mener var en blåstempling af de oprindelige planer om at bringe GB ind i Opera-porteføljen.

Trond Werner Hansen siger til norske Dagens Næringsliv, at sagsanlægget er 'trist' og 'uforståeligt.'

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S