Vupti: Dansk fiberselskab forbedrer regnskab med smart snuptag

Fiberselskab forbedrer sit regnskab væsentligt med smart, men tvivlsom manøvre.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Mens flere af landets elselskaber i årevis har kæmpet med røde regnskaber i deres særskilte fiberforretninger, har Sydfyns Elforsyning tilsyneladende fundet en smart løsning til at mindske de røde tal i datterselskabet Sydfyns Intranet.

Efter et katastrofalt 2011-regnskab i Sydfyns Intranet, hvor man valgte at nedskrive fiberforretningen med 120 millioner kroner efter et underskud på næsten 146 millioner kroner, har man i det netop fremlagte 2012-regnskab forbedret tallene markant.

For i 2012 lød underskuddet nemlig "kun" på en halv million kroner, altså en væsentlig forbedring.

Mirakelkuren er beskrevet i ledelsesberetningen:

"Årets resultat for 2011 var i særdeleshed påvirket negativt af omkostninger til markedsføring af bredbånd m.v. Fra og med 2012 har koncernen ændret strategi, således at markedsføringen i højere grad rettes mod koncernen som helhed."

"Dette har bevirket, at koncernens markedsføringsomkostninger i højere grad afholdes i moderselskabet Sydfyns Elforsyning A/S. Den ændrede markedsføringsstrategi har medført en betydelig reduktion af selskabets administrationsomkostninger i 2012."

Med andre ord tørrer man altså markedsføringsomkostningerne af på elselskabet.

Er denne manøvre lovlig?

Af regnskabet fremgår endvidere, at fiberselskabet Sydfyns Intranet ikke har nogen ansatte.

"Selskabet har ikke ansat medarbejdere, men har opbygget sine vidensressourcer hos medarbejdere ansat i moderselskabet Sydfyns Elforsyning A/S."

Det fremgår også, at selskabet i 2012 har modtaget et skattefrit driftstilskud på 50 millioner kroner fra SEF Forsyning A/S.

Det store spørgsmål er dog, om elselskabet bevæger sig på den rigtige side af loven, når de flytter omkostningerne.

For noget tyder altså på, at fiberforretningen nu sammenblandes med resten af forretningen i Sydfyns Elforsyning.

Og ifølge elforsyningsloven skal der være vandtætte skotter mellem elselskabernes el- og fiberforretning for at sikre, at elkunderne ikke kommer til at betale for gildet.

Plages af uenighed

Strategisk uenighed på Fyn

Det er ikke første gang et regnskab fra Sydfyns Elforsyning tiltrækker omtale.

For i kølvandet på nedskrivning af fiberforretningen sidste år blussede store strategiske uenigheder mellem Svendborgs borgmester Curt Sørensen (S) og formanden for Sydfyns Elforsyning, Guri Krøis, op.

Mens elselskabets ledelse, der er valgt af Svendborgs kommunalbestyrelse, går ind for at beholde fiberen på egne hænder, var borgmesteren åben for et salg til konkurrenten Energi Fyn.

I den forbindelse udtalte borgmesteren til Fyns Amts Avis:

"Det er sjette underskud i træk, og i de seks år er der formøblet 300 millioner kroner af egenkapitalen. Resultatet er en understregning af, at man bør være åben over for alle muligheder. Der skal i hvert fald ske noget andet end hidtil."

Det vakte også forargelse, at elselskabet Sydfyns Elforsyning, trods de kæmpe tab på fiber, alligevel fandt penge til at bygge et nyt, stort domicil, der i snit gav hver enkelt medarbejder 63 kvadratmeter at udfolde sig på.

Det svarer til dobbelt så meget plads, som medarbejderne hos Energi Fyn hver især har at boltre sig på.

Læs også:

Fynsk magtkamp blusser op efter milliontab på fiber

Borgmester raser over nyt hovedkvarter til fiberselskab

Millionerne fosser ud af elselskabernes fiber-forretninger

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S