Dansk region efter udbud: Skrotter alle tilbud fra it-firmaer

Dansk region fik store it-firmaer til at udarbejde tilbud, men droppede alligevel dem alle. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

It-giganterne CSC, Atos, TDC Hosting, KMD og NNIT havde alle sat næsen op efter en kontrakt hos Region Syddanmark om datacenterdrift.

I hvert fald var de alle blevet prækvalificeret til udbuddet.

To af dem havde sågar brugt tid på forhandlinger og valgte at sende et formelt tilbud til regionen.

Det var virksomhederne CSC og Atos.

Men i stedet valgte regionen at trække stikket.

"Region Syddanmark har på grundlag af de indkomne tilbud besluttet at annullere igangværende begrænset udbud, da de ud fra en samlet vurdering ikke findes at være tilstrækkelig attraktive," skriver regionen som begrundelse.

Computerworld har søgt indsigt i priserne fra de forskellige leverandører - og søgt om indsigt i regionens egen beregning af, hvad prisen er for fortsat egen drift.

Alle tal blevet mørklagt

Men disse tal er blevet mørklagt af regionen.

Hele sagen var en tur forbi regionens direktion, hvor det fremgår af en indstilling, at "Den gennemførte konkurrenceudsættelse af Region Syddanmarks infrastruktur har vist, at konsolidering og modernisering af Regionens datacentre og infrastruktur, er nødvendig for, både på mellemlang og langt sigt, at kunne levere en omkostningseffektiv drift."

"Udbudsrunden har vist, at grundlaget for udbuddet er mangelfuldt, særligt med henblik på dokumentation og sammenhæng mellem de mange geografisk spredte serverrum (mere end 25)." står der i indstillingen, hvor mere end halvdelen af indstillingens ordlyd i øvrigt er overstreget.

Chefkonsulent Kim Svendsen fra IT-Drift hos regionen oplyser i en mail til Computerworld:

"Den foreløbige konsekvens af det annullerede udbud, er at den interne it-driftsafvikling, fortsat bibeholdes internt i Region Syddanmark."

Computerworld overvejer at påklage afgørelsen om hemmeligholdelsen af blandt andet regionens egne beregninger.

Region: Derfor afblæste vi udbud

Hos Region Syddanmark forklarer direktør Søren Lindgaard , hvorfor regionen har valgt at hemmeligholde dets egne beregninger.

For regionen udarbejder altid en intern beregning eller et kontrolbud, når den sender opgaver i udbud.

"På den måde har vi en pejling for, hvad vi mener, opgaven skal koste. Når vi vælger at holde tallet internt, er det selvfølgelig af hensyn til et eventuelt fremtidigt udbud."

"Hvis vi offentligt går ud med, at vi eksempelvis forventer en pris på 10 milioner kroner for en opgave, så får vi jo ingen bud, der ligger under den pris," forklarer han og påpeger, at det er borgernes penge, regionen forvalter i regionerne.

"Og på deres vegne skal vi selvfølgelig have mest muligt ud af pengene. Vi har absolut intet imod at udlicitere driftsområder helt eller delvist, men det skal være til den rigtige pris og kvalitet," understreger Søren Lindgaard.

Han peger på, at regionens "interne beregninger er - som navnet antyder - til intern brug".

"Hvis vi lagde alle interne beregninger åbent frem, ville det være umuligt for os at forhandle de bedst mulige priser hjem. Det er helt normal praksis, hvad enten det gælder it-, sundheds- eller miljøopgaver," forklarer direktøren.

Ægerlig over forløb

Imidlertid er direktøren ærgerlig over det forløb, der har været.

"Når det så er sagt, så er vi selvfølgelig ærgerlige over, at virksomhederne har brugt tid og penge på at byde ind på opgaven," udtaler han.

"Det har vi også selv, og vi havde den klare forventning at få et tilbud, der matchede vores forventninger. Det fik vi desværre ikke," siger Søren Lindgaard.

Han understreger, at "det er yderst sjældent, vi annullerer et udbud på denne måde".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT Cyber- og Sikkerhedmedarbejder for Kommando og Kontrol Systemer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S