It-gigant erstatter udviklere med robotter

Outsourcing-virksomhed i gang med at undervise i brugen af ny software, der skal reducere antallet af menneskelige hænder i udviklingsarbejdet. Selskabet forventer store besparelser.

Artikel top billede

Den indiske outsourcing-gigant Infosys er gået i gang med at træne medarbejdere til at benytte software-robotter til udførelsen af trivielle og rutinemæssige opgaver i udviklingsarbejdet.

Meningen er, at Infosys med sine selvkørende applikationer vil reducere antallet af ingeniører.

Det skriver ZDNet

Sparer op mod 30 procent

De første 5.000 medarbejdere vil i næste uge gå i gang med at lære at bruge Infosys IPCenter-automatiseringsapplikation, som bliver leveret af selskabet IPsoft.

Softwaren vil blive brugt til at udvikle proof-of-concept, designløsninger og fejlfinding for kunderne, hvilket tilsyneladende kan gøres hurtigere og mere effektivt end ved brug af menneskelige udviklere.

Med manøvren forventer den britiske it-analytiker Thomas Reuner fra Ovum, at Infosys med omkring 150.000 medarbejdere kan skære helt op mod omkring 30 procent af it-omkostningerne i virksomheden, som omsætter for godt 40 milliarder kroner.

Klarer 60 procent af arbejdet

Gartners leverandør-analytiker Fred Giron har tidligere på en blog vurderet, at fejlfinding kan ske meget hurtigere ved brugen af IPsofts software.

Ifølge Fred Giron mener selskabet IPsoft selv, at dets software kan automatisere minimum 60 procent af de mest simple it-supportopgaver, som de tusindvis af Infosys-medarbejdere nu er begyndt at øve sig i at automatisere.

Det forventes, at træningen i Infosys er overstået i december, og at de første kunder vil stifte bekendtskab med den selvlærende og selvkørende software i "nær fremtid", hvorefter Infosys også vil forsøge at kapre nye kunder med sin omkostningsbesparende software-aftale.

"Vi har allerede vist løsningen til en del kunder, efter aftalen (med IPsoft, red.) blev indgået i marts. Reaktionerne har været meget positive," siger Infosys it-chef for business-it-services, Chandrashekhar Kakal, til ZDNet.

Han ønsker ikke at komme ind på de konkrete besparelser ved ibrugtagningen af IPsofts software, men mediet Livemint rapporterer, at omsætningen på softwaren bliver delt i porten mellem Infosys og IPSoft.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Paychex Europe

Scrum Master

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S