It-gigant erstatter udviklere med robotter

Outsourcing-virksomhed i gang med at undervise i brugen af ny software, der skal reducere antallet af menneskelige hænder i udviklingsarbejdet. Selskabet forventer store besparelser.

Artikel top billede

Den indiske outsourcing-gigant Infosys er gået i gang med at træne medarbejdere til at benytte software-robotter til udførelsen af trivielle og rutinemæssige opgaver i udviklingsarbejdet.

Meningen er, at Infosys med sine selvkørende applikationer vil reducere antallet af ingeniører.

Det skriver ZDNet

Sparer op mod 30 procent

De første 5.000 medarbejdere vil i næste uge gå i gang med at lære at bruge Infosys IPCenter-automatiseringsapplikation, som bliver leveret af selskabet IPsoft.

Softwaren vil blive brugt til at udvikle proof-of-concept, designløsninger og fejlfinding for kunderne, hvilket tilsyneladende kan gøres hurtigere og mere effektivt end ved brug af menneskelige udviklere.

Med manøvren forventer den britiske it-analytiker Thomas Reuner fra Ovum, at Infosys med omkring 150.000 medarbejdere kan skære helt op mod omkring 30 procent af it-omkostningerne i virksomheden, som omsætter for godt 40 milliarder kroner.

Klarer 60 procent af arbejdet

Gartners leverandør-analytiker Fred Giron har tidligere på en blog vurderet, at fejlfinding kan ske meget hurtigere ved brugen af IPsofts software.

Ifølge Fred Giron mener selskabet IPsoft selv, at dets software kan automatisere minimum 60 procent af de mest simple it-supportopgaver, som de tusindvis af Infosys-medarbejdere nu er begyndt at øve sig i at automatisere.

Det forventes, at træningen i Infosys er overstået i december, og at de første kunder vil stifte bekendtskab med den selvlærende og selvkørende software i "nær fremtid", hvorefter Infosys også vil forsøge at kapre nye kunder med sin omkostningsbesparende software-aftale.

"Vi har allerede vist løsningen til en del kunder, efter aftalen (med IPsoft, red.) blev indgået i marts. Reaktionerne har været meget positive," siger Infosys it-chef for business-it-services, Chandrashekhar Kakal, til ZDNet.

Han ønsker ikke at komme ind på de konkrete besparelser ved ibrugtagningen af IPsofts software, men mediet Livemint rapporterer, at omsætningen på softwaren bliver delt i porten mellem Infosys og IPSoft.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S