Kombit-boss efter KMD-forlig: Vi sætter dagsordenen

KMD har indset, at kommunerne har sat en ny dagsorden. Det påpeger en svært tilfreds Kombit-direktør efter forlig til lille halv milliard kroner.

Artikel top billede

KMD og landets kommuner repræsenteret ved Kombit har netop offentliggjort udfaldet af måneders forhandlinger på en årelang strid om monopol-priser.

Udfaldet har været en konkret kompensation på 55 millioner kroner og en aftale om forlængelse i fire år af den såkaldte transitionsaftale med en prisnedsættelse på cirka 400 millioner kroner.

"Det er transitionsaftalens bestemmelser om priser, der udløber, og de bestemmelser afløses nu af det forlig, der er indgået," siger Hans Berthelsen fra Kombit til Computerworld.

Han glæder sig over, at KMD vælger at gå positivt ind i det kommende forløb med konkurrenceudsættelse.

"Det betyder, at KMD accepterer kommunernes dagsorden," forklarer Hans Berthelsen.

Han peger ligeledes på den økonomiske sikkerhed, der sikres i aftalen frem til udgangen af 2017.

Fjerner økonomisk usikkerhed

Nu ved alle kommuner, hvad de skal betale til og med 2017, påpeger Kombit-direktøren.

Er Kombit og KMD så blevet gode venner igen?

"Vi er sat i verden for at varetage forskellige legitime interesser," svarer Hans Bertelsen.

Han peger på, at han glæder sig over, at KMD har meldt sig positivt ind i samspillet.

Hans Berthelsen har personligt været inde over sagen gentagne gange. Blandt andet i heftige brev-udvekslinger.

Læs mere om det her.

Læs også: KMD sænker priserne og betaler millioner tilbage til kommuerne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse