Kombit-boss efter KMD-forlig: Vi sætter dagsordenen

KMD har indset, at kommunerne har sat en ny dagsorden. Det påpeger en svært tilfreds Kombit-direktør efter forlig til lille halv milliard kroner.

Artikel top billede

KMD og landets kommuner repræsenteret ved Kombit har netop offentliggjort udfaldet af måneders forhandlinger på en årelang strid om monopol-priser.

Udfaldet har været en konkret kompensation på 55 millioner kroner og en aftale om forlængelse i fire år af den såkaldte transitionsaftale med en prisnedsættelse på cirka 400 millioner kroner.

"Det er transitionsaftalens bestemmelser om priser, der udløber, og de bestemmelser afløses nu af det forlig, der er indgået," siger Hans Berthelsen fra Kombit til Computerworld.

Han glæder sig over, at KMD vælger at gå positivt ind i det kommende forløb med konkurrenceudsættelse.

"Det betyder, at KMD accepterer kommunernes dagsorden," forklarer Hans Berthelsen.

Han peger ligeledes på den økonomiske sikkerhed, der sikres i aftalen frem til udgangen af 2017.

Fjerner økonomisk usikkerhed

Nu ved alle kommuner, hvad de skal betale til og med 2017, påpeger Kombit-direktøren.

Er Kombit og KMD så blevet gode venner igen?

"Vi er sat i verden for at varetage forskellige legitime interesser," svarer Hans Bertelsen.

Han peger på, at han glæder sig over, at KMD har meldt sig positivt ind i samspillet.

Hans Berthelsen har personligt været inde over sagen gentagne gange. Blandt andet i heftige brev-udvekslinger.

Læs mere om det her.

Læs også: KMD sænker priserne og betaler millioner tilbage til kommuerne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S