Kombit-boss efter KMD-forlig: Vi sætter dagsordenen

KMD har indset, at kommunerne har sat en ny dagsorden. Det påpeger en svært tilfreds Kombit-direktør efter forlig til lille halv milliard kroner.

Artikel top billede

KMD og landets kommuner repræsenteret ved Kombit har netop offentliggjort udfaldet af måneders forhandlinger på en årelang strid om monopol-priser.

Udfaldet har været en konkret kompensation på 55 millioner kroner og en aftale om forlængelse i fire år af den såkaldte transitionsaftale med en prisnedsættelse på cirka 400 millioner kroner.

"Det er transitionsaftalens bestemmelser om priser, der udløber, og de bestemmelser afløses nu af det forlig, der er indgået," siger Hans Berthelsen fra Kombit til Computerworld.

Han glæder sig over, at KMD vælger at gå positivt ind i det kommende forløb med konkurrenceudsættelse.

"Det betyder, at KMD accepterer kommunernes dagsorden," forklarer Hans Berthelsen.

Han peger ligeledes på den økonomiske sikkerhed, der sikres i aftalen frem til udgangen af 2017.

Fjerner økonomisk usikkerhed

Nu ved alle kommuner, hvad de skal betale til og med 2017, påpeger Kombit-direktøren.

Er Kombit og KMD så blevet gode venner igen?

"Vi er sat i verden for at varetage forskellige legitime interesser," svarer Hans Bertelsen.

Han peger på, at han glæder sig over, at KMD har meldt sig positivt ind i samspillet.

Hans Berthelsen har personligt været inde over sagen gentagne gange. Blandt andet i heftige brev-udvekslinger.

Læs mere om det her.

Læs også: KMD sænker priserne og betaler millioner tilbage til kommuerne

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland