Kombit-boss efter KMD-forlig: Vi sætter dagsordenen

KMD har indset, at kommunerne har sat en ny dagsorden. Det påpeger en svært tilfreds Kombit-direktør efter forlig til lille halv milliard kroner.

Artikel top billede

KMD og landets kommuner repræsenteret ved Kombit har netop offentliggjort udfaldet af måneders forhandlinger på en årelang strid om monopol-priser.

Udfaldet har været en konkret kompensation på 55 millioner kroner og en aftale om forlængelse i fire år af den såkaldte transitionsaftale med en prisnedsættelse på cirka 400 millioner kroner.

"Det er transitionsaftalens bestemmelser om priser, der udløber, og de bestemmelser afløses nu af det forlig, der er indgået," siger Hans Berthelsen fra Kombit til Computerworld.

Han glæder sig over, at KMD vælger at gå positivt ind i det kommende forløb med konkurrenceudsættelse.

"Det betyder, at KMD accepterer kommunernes dagsorden," forklarer Hans Berthelsen.

Han peger ligeledes på den økonomiske sikkerhed, der sikres i aftalen frem til udgangen af 2017.

Fjerner økonomisk usikkerhed

Nu ved alle kommuner, hvad de skal betale til og med 2017, påpeger Kombit-direktøren.

Er Kombit og KMD så blevet gode venner igen?

"Vi er sat i verden for at varetage forskellige legitime interesser," svarer Hans Bertelsen.

Han peger på, at han glæder sig over, at KMD har meldt sig positivt ind i samspillet.

Hans Berthelsen har personligt været inde over sagen gentagne gange. Blandt andet i heftige brev-udvekslinger.

Læs mere om det her.

Læs også: KMD sænker priserne og betaler millioner tilbage til kommuerne

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura