Dansk Energi efter kritik: Dansk teleindustri på vildspor

En udtalelse fra Teleindustriens direktør Jakob Willer får fiberbranchens interesseorganisation op i det røde felt i sag om regnskabsmanøvre i Sydfyns Elforsyning.

Artikel top billede

"Jakob Willer må have misforstået noget."

Sådan lyder reaktionen nu fra Dansk Energis konsulent, Christian Berg.

Det sker efter, at Teleindustriens direktør Jakob Willer i sidste uge offentligt gav udtryk for sin bekymring for, hvorvidt der er vandtætte skotter mellem elselskabernes el- og fiberforretninger.

Jakob Willers udtalelse faldt i forbindelse med regnskabet for Sydfyns Intranet, hvor det fremgår, at regnskabet er forbedret ved at flytte udgifter til markedsføring over til et andet selskab.

Har fået noget galt i halsen

"Umiddelbart synes jeg, det lyder bekymrende, at et selskab kan overføre sine omkostninger til et andet selskab for at forbedre sine konkurrencemuligheder. Der burde være vandtætte skotter, så der er lige konkurrencemuligheder," udtalte Jakob Willer fra Teleindustrien i den forbindelse.

Men Jakob Willer har fået noget helt galt i halsen, mener Christian Berg om udtalelsen, som ifølge Christian Berg indirekte mistænkeliggør hele elbranchen.

"Energiselskaberne har i mange år været underlagt strenge krav om adskillelse af netselskab fra al øvrig aktivitet - el-salg, solceller, fiber med videre."

"Altså vandtætte skotter, hvor selskaberne er pålagt detaljerede krav om intern overvågning som revideres af ekstern revisor - noget som Energitilsynet fører skarpt tilsyn med. Der er klare regler på området som skal følges - og længere er den ikke," svarer Christian Berg nu igen.

Læs også:

Fiberfirma efter fiks manøvre: Alt kører efter bogen

Fiber-firmaer slipper for bøder for smart regnskabsfidus

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS