Dansk Energi efter kritik: Dansk teleindustri på vildspor

En udtalelse fra Teleindustriens direktør Jakob Willer får fiberbranchens interesseorganisation op i det røde felt i sag om regnskabsmanøvre i Sydfyns Elforsyning.

Artikel top billede

"Jakob Willer må have misforstået noget."

Sådan lyder reaktionen nu fra Dansk Energis konsulent, Christian Berg.

Det sker efter, at Teleindustriens direktør Jakob Willer i sidste uge offentligt gav udtryk for sin bekymring for, hvorvidt der er vandtætte skotter mellem elselskabernes el- og fiberforretninger.

Jakob Willers udtalelse faldt i forbindelse med regnskabet for Sydfyns Intranet, hvor det fremgår, at regnskabet er forbedret ved at flytte udgifter til markedsføring over til et andet selskab.

Har fået noget galt i halsen

"Umiddelbart synes jeg, det lyder bekymrende, at et selskab kan overføre sine omkostninger til et andet selskab for at forbedre sine konkurrencemuligheder. Der burde være vandtætte skotter, så der er lige konkurrencemuligheder," udtalte Jakob Willer fra Teleindustrien i den forbindelse.

Men Jakob Willer har fået noget helt galt i halsen, mener Christian Berg om udtalelsen, som ifølge Christian Berg indirekte mistænkeliggør hele elbranchen.

"Energiselskaberne har i mange år været underlagt strenge krav om adskillelse af netselskab fra al øvrig aktivitet - el-salg, solceller, fiber med videre."

"Altså vandtætte skotter, hvor selskaberne er pålagt detaljerede krav om intern overvågning som revideres af ekstern revisor - noget som Energitilsynet fører skarpt tilsyn med. Der er klare regler på området som skal følges - og længere er den ikke," svarer Christian Berg nu igen.

Læs også:

Fiberfirma efter fiks manøvre: Alt kører efter bogen

Fiber-firmaer slipper for bøder for smart regnskabsfidus

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job