Fiber-firmaer slipper for bøder for smart regnskabsfidus

Energitilsynet forklarer her, hvordan de sikrer vandtætte skotter mellem fiber og el.

Artikel top billede

Som beskrevet i Computerworld har det underskudsramte fiberselskab Sydfyns Intranet forbedret regnskabet ved at flytte markedsføringsomkostninger over i moderselskabet Sydfyns Elforsyning.

En manøvre, der har vakt bekymring i telebranchen, da de frygter sammenblanding af fiber- og el-penge, men som elselskabet selv forklarer er foregået helt efter bogen.

Computerworld har derfor forsøgt at få svar fra Energitilsynet på, hvorvidt manøvren i Sydfyns Elforsyning er helt efter bogen, da det ikke er lovligt at sammenblande el- og fiberforretningen.

Kontorchef Rune Moesgaard fra Energitilsynet, der er tilsynsmyndighed på området, ønsker dog ikke at gå ned i konkrete sager.

Men han forklarer, at § 46 i elforsyningsloven er indsat for at sikre, at elkunder ikke kommer til at betale for andre ydelser end dem, der vedrører distribution af el.

"Når elnetselskaber handler med koncernforbundne selskaber skal der foreligge aftaler, der er indgået på markedsmæssige vilkår, og som gælder fra det tidspunkt, aftalen er indgået på," siger han.

Han fortæller, at Energitilsynet fører stikprøvekontrol med, at aftalerne findes, og at de er indgået på markedsmæssige vilkår.

"Hvis for eksempel et netselskab lejer sig ind i lokaler hos et koncernforbundet selskab, så skal der ligge en lejekontrakt med alt fra prisen per kvadratmeter til lejekontraktens ophør, og så vurderer vi, om det er på markedsmæssige vilkår. Eller hvis et fiberselskab låner nogle medarbejdere, så skal den løn, der bliver afregnet, være på markedsmæssige vilkår.

"Hvis vi kan påvise, at en aftale ikke er lavet på markedsmæssige vilkår, kan vi påbyde, at de laver dem om," siger han og tilføjer, at loven ikke giver mulighed for at udstede bøder, og at tilsynet alene har fremadrettet virkning.

Han fortæller, at Energitilsynet sidste år gennemgik udvalgte koncerninterne aftaler fra ti netselskaber. I alt er der cirka 75 netselskaber i Danmark.

Læs også:

Vupti: Dansk fiberselskab forbedrer regnskab med smart snuptag

Dansk telebranche bekymret over fiks regnskabsmanøvre

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S