Fiber-firmaer slipper for bøder for smart regnskabsfidus

Energitilsynet forklarer her, hvordan de sikrer vandtætte skotter mellem fiber og el.

Artikel top billede

Som beskrevet i Computerworld har det underskudsramte fiberselskab Sydfyns Intranet forbedret regnskabet ved at flytte markedsføringsomkostninger over i moderselskabet Sydfyns Elforsyning.

En manøvre, der har vakt bekymring i telebranchen, da de frygter sammenblanding af fiber- og el-penge, men som elselskabet selv forklarer er foregået helt efter bogen.

Computerworld har derfor forsøgt at få svar fra Energitilsynet på, hvorvidt manøvren i Sydfyns Elforsyning er helt efter bogen, da det ikke er lovligt at sammenblande el- og fiberforretningen.

Kontorchef Rune Moesgaard fra Energitilsynet, der er tilsynsmyndighed på området, ønsker dog ikke at gå ned i konkrete sager.

Men han forklarer, at § 46 i elforsyningsloven er indsat for at sikre, at elkunder ikke kommer til at betale for andre ydelser end dem, der vedrører distribution af el.

"Når elnetselskaber handler med koncernforbundne selskaber skal der foreligge aftaler, der er indgået på markedsmæssige vilkår, og som gælder fra det tidspunkt, aftalen er indgået på," siger han.

Han fortæller, at Energitilsynet fører stikprøvekontrol med, at aftalerne findes, og at de er indgået på markedsmæssige vilkår.

"Hvis for eksempel et netselskab lejer sig ind i lokaler hos et koncernforbundet selskab, så skal der ligge en lejekontrakt med alt fra prisen per kvadratmeter til lejekontraktens ophør, og så vurderer vi, om det er på markedsmæssige vilkår. Eller hvis et fiberselskab låner nogle medarbejdere, så skal den løn, der bliver afregnet, være på markedsmæssige vilkår.

"Hvis vi kan påvise, at en aftale ikke er lavet på markedsmæssige vilkår, kan vi påbyde, at de laver dem om," siger han og tilføjer, at loven ikke giver mulighed for at udstede bøder, og at tilsynet alene har fremadrettet virkning.

Han fortæller, at Energitilsynet sidste år gennemgik udvalgte koncerninterne aftaler fra ti netselskaber. I alt er der cirka 75 netselskaber i Danmark.

Læs også:

Vupti: Dansk fiberselskab forbedrer regnskab med smart snuptag

Dansk telebranche bekymret over fiks regnskabsmanøvre

Annonce

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec