Android banker iPad af banen: Nu klart størst i verden

Apple har mistet førertrøjen til Android.

Artikel top billede

Android buldrer frem, og det rammer nu Apple, der ellers i flere år har været det klart dominerende mærke på markedet for tablet-computere.

Sådan er det ikke længere.

Ifølge analyserhuset IDC overhalede Android med fynd og klem Apples iPad i første kvartal, hvor Android ifølge analysehuset havde en markedsandel på 56,5 procent mod blot 39,6 procent til iOS.

I samme periode i fjor sad iOS på en markedsandel på 58,1 procent mod Androids 39,4 procent.

Det betyder, at Androids markedsandel er eksploderet med en massiv stigning på 247,5 procent.

Ifølge IDC blev der i alt solgt 49,2 millioner enheder i årets første kvartal.

Det er ifølge analysehuset flere, end der blev solgt i hele første halvdel af 2012.

I alt er hele markedet vokset med 142,4 procent i forhold til den samme periode i fjor.

Ser man på enkeltstående producenter, er Apple fortsat størst.

Selskabet solgte 19,5 millioner iPad-computere i første kvartal.

Andenstørste tablet-producent er Samsung med et salg på 8,8 millioner tablet-computere, mens Asus har fravristet tredjepladsen fra Amazon - ikke mindst på grund af pæn efterspørgsel efter Nexus 7-tabletcomputeren.

På femtepladsen finder vi Microsoft, der i kvartalet solgte 900.000 Surface-computere - langt størstedelen Surface Pro, der i perioden kun har været til salg i Canada og USA.

Læs også:

Test: Skal du vælge Surface RT eller iPad?

På disse områder er iPad klar bedre end Surface RT

Derfor skal du vælge en Surface RT - og glemme alt om iPad.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS