Artikel top billede

Android banker iPad af banen: Nu klart størst i verden

Apple har mistet førertrøjen til Android.

Android buldrer frem, og det rammer nu Apple, der ellers i flere år har været det klart dominerende mærke på markedet for tablet-computere.

Sådan er det ikke længere.

Ifølge analyserhuset IDC overhalede Android med fynd og klem Apples iPad i første kvartal, hvor Android ifølge analysehuset havde en markedsandel på 56,5 procent mod blot 39,6 procent til iOS.

I samme periode i fjor sad iOS på en markedsandel på 58,1 procent mod Androids 39,4 procent.

Det betyder, at Androids markedsandel er eksploderet med en massiv stigning på 247,5 procent.

Ifølge IDC blev der i alt solgt 49,2 millioner enheder i årets første kvartal.

Det er ifølge analysehuset flere, end der blev solgt i hele første halvdel af 2012.

I alt er hele markedet vokset med 142,4 procent i forhold til den samme periode i fjor.

Ser man på enkeltstående producenter, er Apple fortsat størst.

Selskabet solgte 19,5 millioner iPad-computere i første kvartal.

Andenstørste tablet-producent er Samsung med et salg på 8,8 millioner tablet-computere, mens Asus har fravristet tredjepladsen fra Amazon - ikke mindst på grund af pæn efterspørgsel efter Nexus 7-tabletcomputeren.

På femtepladsen finder vi Microsoft, der i kvartalet solgte 900.000 Surface-computere - langt størstedelen Surface Pro, der i perioden kun har været til salg i Canada og USA.

Læs også:

Test: Skal du vælge Surface RT eller iPad?

På disse områder er iPad klar bedre end Surface RT

Derfor skal du vælge en Surface RT - og glemme alt om iPad.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2 - Sådan forbereder du din virksomhed til den store dag med ny EU-lovgivning om cybersikkerhed

NIS2 er et nyt EU-direktiv, som pålægger medlemslandene at sikre, at udbydere af kritisk infrastruktur og tjenester har passende sikkerhedsforanstaltninger på plads til at styre cyberrisici og opretholde modstandsdygtighed i tilfælde af en hændelse. Du skal være klar fra dag et – ellers vanker der bøder.

26. september 2023 | Læs mere


Er der en vej uden om usikker, kostbar og kompleks clouddrift?

Få indsigt i konklusionerne fra en nylig, storstilet undersøgelse fra Computerworld og Veritas med svar fra mere end 100 danske IT-topchefer i detaljer om deres erfaringer med de seneste års bevægelse mod cloudbaserede platforme og services. Derudover får du bud på, hvordan man som virksomhed både høster fordelene ved øget clouddrift og et stigende antal leverandører. Vel at mærke samtidig med, at man får det overblik, som gør det muligt at drive infrastrukturen sikkert og effektivt.

05. oktober 2023 | Læs mere


OT-sikkerhed i produktionsmiljøer - hvor kommer truslerne fra og hvordan opnår I optimal modstandsdygtighed overfor cyberangreb?

Til trods for den intense fokus på cybersikkerhed og NIS2 er mange produktionsvirksomheder og organisationer stadig usikre på, hvad de konkret skal gøre for at sikre, at de lever op til direktivets nye skærpede krav, når det gælder risikostyring, dokumentation og indberetning samt kravene om at garantere sikkerheden igennem hele forsyningskæden – og det ansvar, der følger med.

10. oktober 2023 | Læs mere