Nu falder der dom i 12 år gammelt it-opgør

Om to timer falder der i Vestre Landsret dom i kæmpe erstatningssag. It-virksomheder det hele handler om kollapsede for 12 år siden.

Artikel top billede

I januar 2001 går it-virksomheden Memory Card Technology i betalingsstandsning.

Det ender med et kæmpe kollaps, hvor storbankerne Nordea og Danske Bank taber over en halv milliard kroner, på den ellers prisbelønnet chipkortproducent.

Et strafferetligt opgør over flere år munder ud i en dom i Landsretten, der sender topchef og stifter John Trolle bag tremmer for bedrageri.

Nu - mere end 12 år efter - afgøres et erstatningssag mod den tidligere bestyrelse, revisorer og John Trolle, der afkræves 100 millioner kroner plus renter af konkursboet.

"Dom afsiges den 1. juli 2013 kl. 9.00," oplyser Anja Kjær Sørensen fra Vestre Landsret i en mail til Computerworld.

Dermed har selve erstatningssagen - fra den blev anlagt - til dommen varet mere end ti år.

Topchef ville udskyde sagen

Men den lange sagsbehandlingstid til trods, forsøgte Joyhn Trolle på målstregen at få udskudt hovedforhandlingen.

Men det mislykkedes dog totalt.

De andre parter i sagen afvist blankt anmodningen - og det samme gjorde dommeren.

Undervejs i sagen er to af verdens største revisionshuse Ernst & Young og PwCs arbejde med it-virksomheden og topchef John Trolle blevet kortlagt.

Blandt de mere iøjnefaldende tal-øvelser, var et forsøg på angiveligt at gardere sig mod udsving i dollarskursen.

Hvorfor man på papiret flyttede hele lageret til USA om aftenene - for om morgen på papiret at flytte det tilbage igen.

Det skete i alt otte gange og der blev flyttet varer for fire milliarder kroner. Men derefter stoppede den ellers meget fantasifulde øvelse.

Magtfulde erhvervsbosser

Imidlertid har der omvendt også været fokus på hvad kreditorerne egentlig vidste om ricisi.

For var bankerne opmærksomme på, at de havde at gøre med en højrisiko-virksomhed?

Hvis det er tilfældet, ville deres krav via konkursboet imod bestyrelse og revisorer unægteligt virke mindre legitimt.

Derofr har der også været kamp om at få flere hemmelige bankpapirer frem i lyset.

Det kan du læse mere om her.

I øvrigt har nogle af landets mest kendte erhvervsfolk personligt været tæt på sagen.

Det gælder blandt andet Danske Bank-folkene Peter Straarup og Jakob Broager, der i dag er formand for Finansiel Stabilitet og Nordeas Peter Schütze, der er i dag er formand for DSB.

De følger alle sagen tæt, vurderer en ledelsesekspert.

Snart vil de altså se om deres bankforretninger gik galt grundet dårlig bestyrelses og revisionsarbejde.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S