It-chefen havner på bænken: Her er bossen over it

Stadig flere chefer, som ikke er fra it-afdelingen, foretager it-investeringer. Se hvorfor her.

Artikel top billede

Analysefirmaet Forrester har spurgt 1.000 virksomhedsledere fra Nordamerika og Europa i fjerde kvartal 2012 om deres teknologi-investeringer. 

Ud af de 891 respondenter, der havde et budget på mere end fem-seks millioner kroner, brugte 824 deres egne penge på hardware, software, telekommunikation eller services, skriver Forrester.

Analysefirmaet mener, at en del af forklaringen er, at lederne - som ikke er fra selve it-organisationen - anser teknologi for at være så afgørende for deres succes, at de er nødt til selv at være involveret i investeringerne.

Samtidig mener mange af lederne, at deres teknologiske viden generelt er højnet, og at de er blevet mere trygge ved at arbejde med it.

"Consumerization handler ikke bare om yngre generation Y-medarbejdere, der ønsker at tage egne Macs og iPhones med på kontoret; det er mindst lige så vigtige eller måske endnu vigtigere, at det også ændrer den måde, som seniorledere driver deres forrretnings- og teknologistrategi på," skriver CIO-rådgiver fra Forrester, John McCarthy, i et blogindlæg.

Han forklarer, at en del af disse chefer nu begynder at ansætte egne it-folk og eksempelvis selv investerer i smartphone-apps og analyseværktøjer.

"Konsekvenserne? CIO'er er nødt til at snurre rundt og agere mere som en konsulent i forhold til forretningen - de tider, hvor vi havde en verden med centraliseret, kontrolleret it, er forbi, ligesom den centraliserede, statsdrevne økonomi i Sovjetunionen er fortid."

Læs også:

Der investeres flere penge i it - men ikke i it-afdelingen

Snedig taktik: Sådan gør du it-afdelingen uundværlig

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos