It-chefen havner på bænken: Her er bossen over it

Stadig flere chefer, som ikke er fra it-afdelingen, foretager it-investeringer. Se hvorfor her.

Artikel top billede

Analysefirmaet Forrester har spurgt 1.000 virksomhedsledere fra Nordamerika og Europa i fjerde kvartal 2012 om deres teknologi-investeringer. 

Ud af de 891 respondenter, der havde et budget på mere end fem-seks millioner kroner, brugte 824 deres egne penge på hardware, software, telekommunikation eller services, skriver Forrester.

Analysefirmaet mener, at en del af forklaringen er, at lederne - som ikke er fra selve it-organisationen - anser teknologi for at være så afgørende for deres succes, at de er nødt til selv at være involveret i investeringerne.

Samtidig mener mange af lederne, at deres teknologiske viden generelt er højnet, og at de er blevet mere trygge ved at arbejde med it.

"Consumerization handler ikke bare om yngre generation Y-medarbejdere, der ønsker at tage egne Macs og iPhones med på kontoret; det er mindst lige så vigtige eller måske endnu vigtigere, at det også ændrer den måde, som seniorledere driver deres forrretnings- og teknologistrategi på," skriver CIO-rådgiver fra Forrester, John McCarthy, i et blogindlæg.

Han forklarer, at en del af disse chefer nu begynder at ansætte egne it-folk og eksempelvis selv investerer i smartphone-apps og analyseværktøjer.

"Konsekvenserne? CIO'er er nødt til at snurre rundt og agere mere som en konsulent i forhold til forretningen - de tider, hvor vi havde en verden med centraliseret, kontrolleret it, er forbi, ligesom den centraliserede, statsdrevne økonomi i Sovjetunionen er fortid."

Læs også:

Der investeres flere penge i it - men ikke i it-afdelingen

Snedig taktik: Sådan gør du it-afdelingen uundværlig

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S