Dansk kommuneboss: Derfor afblæser vi KMD-dramaet

En aftale om op imod fire milliarder kroner mellem KMD og kommunerne er en afblæsning af et større drama, forklarer kommuneboss.

Artikel top billede

KITA's (foreningen af kommunale it-chefer) formand, Jørgen Kristensen Rasch er man lettet over, at der nu er kommet en aftale på plads mellem kommunerne og KMD om monopol-priserne.

"Vi var en af elleve kommuner, der for alvor var på vej i clinch med KMD," fortæller Jørgen Kristensen Rasch, som også er digitaliseringschef i Egedal Kommune.

Han henviser til den voldgiftssag, der var lagt i ovnene til, men som med aftalen og et forlig på 55 millioner kroner blev lukket.

"Vi har jagtet en gennemsigtighed på systempriser. KMD var gået i den anden retning. Men nu er der kommet en afklaring, alle parter kan være bekendt. Det er en lettelse," forklarer digitaliseringschefen.

Udover forliget på 55 millioner kroner blev der også forhandlet en rabat hjem på monopol-systemer over fire år, der skulle give 100 millioner kroner per år og svare til en rabat på cirka otte procent.

Ergo vil omsætningen hos KMD være på cirka fire milliarder kroner, hvilket KMD's administerende direktør Lars Monrad-Gylling også tidligere har bekræftet.

Kan se lyset

KITA-formanden glæder sig også over den sikkerhed, der har afløst usikkerheden omkring priserne.

"Dramaet er trukket ned på et plan, hvor vi nu kan se lys for enden af tunnelen. Vi slår streg over de uenigheder, der har været og ser frem mod en mere åbent og professionelt samarbejde i fremtiden," siger han.

Han oplyser, at Egedal Kommune snart - ligesom andre kommuner - skal mødes med KMD og få styr på, hvad den store aftale konkret betyder for dem.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S