Dansk kommuneboss: Derfor afblæser vi KMD-dramaet

En aftale om op imod fire milliarder kroner mellem KMD og kommunerne er en afblæsning af et større drama, forklarer kommuneboss.

Artikel top billede

KITA's (foreningen af kommunale it-chefer) formand, Jørgen Kristensen Rasch er man lettet over, at der nu er kommet en aftale på plads mellem kommunerne og KMD om monopol-priserne.

"Vi var en af elleve kommuner, der for alvor var på vej i clinch med KMD," fortæller Jørgen Kristensen Rasch, som også er digitaliseringschef i Egedal Kommune.

Han henviser til den voldgiftssag, der var lagt i ovnene til, men som med aftalen og et forlig på 55 millioner kroner blev lukket.

"Vi har jagtet en gennemsigtighed på systempriser. KMD var gået i den anden retning. Men nu er der kommet en afklaring, alle parter kan være bekendt. Det er en lettelse," forklarer digitaliseringschefen.

Udover forliget på 55 millioner kroner blev der også forhandlet en rabat hjem på monopol-systemer over fire år, der skulle give 100 millioner kroner per år og svare til en rabat på cirka otte procent.

Ergo vil omsætningen hos KMD være på cirka fire milliarder kroner, hvilket KMD's administerende direktør Lars Monrad-Gylling også tidligere har bekræftet.

Kan se lyset

KITA-formanden glæder sig også over den sikkerhed, der har afløst usikkerheden omkring priserne.

"Dramaet er trukket ned på et plan, hvor vi nu kan se lys for enden af tunnelen. Vi slår streg over de uenigheder, der har været og ser frem mod en mere åbent og professionelt samarbejde i fremtiden," siger han.

Han oplyser, at Egedal Kommune snart - ligesom andre kommuner - skal mødes med KMD og få styr på, hvad den store aftale konkret betyder for dem.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S