Dansk kommuneboss: Derfor afblæser vi KMD-dramaet

En aftale om op imod fire milliarder kroner mellem KMD og kommunerne er en afblæsning af et større drama, forklarer kommuneboss.

Artikel top billede

KITA's (foreningen af kommunale it-chefer) formand, Jørgen Kristensen Rasch er man lettet over, at der nu er kommet en aftale på plads mellem kommunerne og KMD om monopol-priserne.

"Vi var en af elleve kommuner, der for alvor var på vej i clinch med KMD," fortæller Jørgen Kristensen Rasch, som også er digitaliseringschef i Egedal Kommune.

Han henviser til den voldgiftssag, der var lagt i ovnene til, men som med aftalen og et forlig på 55 millioner kroner blev lukket.

"Vi har jagtet en gennemsigtighed på systempriser. KMD var gået i den anden retning. Men nu er der kommet en afklaring, alle parter kan være bekendt. Det er en lettelse," forklarer digitaliseringschefen.

Udover forliget på 55 millioner kroner blev der også forhandlet en rabat hjem på monopol-systemer over fire år, der skulle give 100 millioner kroner per år og svare til en rabat på cirka otte procent.

Ergo vil omsætningen hos KMD være på cirka fire milliarder kroner, hvilket KMD's administerende direktør Lars Monrad-Gylling også tidligere har bekræftet.

Kan se lyset

KITA-formanden glæder sig også over den sikkerhed, der har afløst usikkerheden omkring priserne.

"Dramaet er trukket ned på et plan, hvor vi nu kan se lys for enden af tunnelen. Vi slår streg over de uenigheder, der har været og ser frem mod en mere åbent og professionelt samarbejde i fremtiden," siger han.

Han oplyser, at Egedal Kommune snart - ligesom andre kommuner - skal mødes med KMD og få styr på, hvad den store aftale konkret betyder for dem.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S