Her er årsagen til dårlig mobildækning i Danmark

Er det mobiltelefonerne eller netværkene, den er gal med, når danskernes telefoner falder ud? Det svarer Erhvervsstyrelsen nu på.

Artikel top billede

I kølvandet på debatten om mobilhuller og dårlig dækning har Erhvervsstyrelsen gennemført en stor undersøgelse af mobildækningen i det danske landskab.

For mens nogle stemmer hævder, at mobilhuller skyldes fejl og mangler i mobilnetværkene, mener andre, at årsagen skal findes i mobiltelefonerne.

For at skabe mere klarhed har Erhvervsstyrelsen derfor sendt Teknologisk Institut ud i det danske landskab med to smartphones og to almindelige telefoner i hænderne.

Det drejer sig om en Nokia C2-01, Nokia 1800, iPhone 4S og en Samsung Galaxy SIII.

Mobilen har betydning

Helt konkret har de besøgt 417 udvalgte steder i Danmark, hvorfra der fra de fire telefoner er blevet ringet til de fire mobilnetværk fra TDC, Telia, Telenor og 3.

Resultatet foreligger nu, og mobiltelefonen får en stor del af skylden.

"Målingerne viser, at mobildækningen for udendørs tale generelt er god, men at typen af mobiltelefon har betydning for muligheden for at foretage opkald," udtaler Finn Petersen, vicedirektør i Erhvervsstyrelsen i en pressemeddelelse.

Forskel på fire selskabers net

Selv om rapporten fastslår, at der er forskel på telefonernes kvalitet, slipper mobilnetværkene heller ikke for kritik.

Ud af de 417 steder, var det kun 254 steder muligt at ringe i alle fire mobilnetværk med alle fire mobiltelefoner. 155 steder var det muligt at ringe i alle netværk med mindst en af telefonerne.

Denne telefon klarer sig dårligst

Det får Erhvervstyrelsen til at opfordre borgerne til at overveje hvilket mobilselskab, de bruger.

"Målingerne viser, at der er forskel på dækningen fra de fire mobilselskabers net. Det er derfor muligt, at man ved at skifte til et andet mobilselskab kan opnå dækning der, hvor man bruger mobiltelefonen mest."

"For at kunne undersøge dette før man vælger mobilselskab, er det vigtigt med gode dækningskort fra mobilselskaberne," står der i rapporten.

Men netop på dette punkt er der ikke ligefrem ros til teleselskaberne.

"Mobilselskabernes dækningskort er ikke altid nøjagtige nok og kan være svære at sammenligne. Erhvervsstyrelsen vil i samarbejde med mobilselskaberne undersøge, hvorledes præsentationen af mobildækningen kan forbedres,"

Denne telefon er dårligst

Ifølge undersøgelsen er iPhone 4S den klart dårligste telefon i testen, hvor hver telefon har foretaget 1668 opkald.

"Opgørelsen viser, at iPhone 4S i denne undersøgelse fejlede oftere end de andre telefoner, der var med i testen. De andre tre telefoner har et forholdsvis ens fejlniveau," står der i rapporten, der fortsætter:

"iPhone 4S havde et fejlniveau på ca. 10 procent mod et gennemsnit for de tre andre telefoner på ca. 4 procent."

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job