Her er årsagen til dårlig mobildækning i Danmark

Er det mobiltelefonerne eller netværkene, den er gal med, når danskernes telefoner falder ud? Det svarer Erhvervsstyrelsen nu på.

Artikel top billede

I kølvandet på debatten om mobilhuller og dårlig dækning har Erhvervsstyrelsen gennemført en stor undersøgelse af mobildækningen i det danske landskab.

For mens nogle stemmer hævder, at mobilhuller skyldes fejl og mangler i mobilnetværkene, mener andre, at årsagen skal findes i mobiltelefonerne.

For at skabe mere klarhed har Erhvervsstyrelsen derfor sendt Teknologisk Institut ud i det danske landskab med to smartphones og to almindelige telefoner i hænderne.

Det drejer sig om en Nokia C2-01, Nokia 1800, iPhone 4S og en Samsung Galaxy SIII.

Mobilen har betydning

Helt konkret har de besøgt 417 udvalgte steder i Danmark, hvorfra der fra de fire telefoner er blevet ringet til de fire mobilnetværk fra TDC, Telia, Telenor og 3.

Resultatet foreligger nu, og mobiltelefonen får en stor del af skylden.

"Målingerne viser, at mobildækningen for udendørs tale generelt er god, men at typen af mobiltelefon har betydning for muligheden for at foretage opkald," udtaler Finn Petersen, vicedirektør i Erhvervsstyrelsen i en pressemeddelelse.

Forskel på fire selskabers net

Selv om rapporten fastslår, at der er forskel på telefonernes kvalitet, slipper mobilnetværkene heller ikke for kritik.

Ud af de 417 steder, var det kun 254 steder muligt at ringe i alle fire mobilnetværk med alle fire mobiltelefoner. 155 steder var det muligt at ringe i alle netværk med mindst en af telefonerne.

Denne telefon klarer sig dårligst

Det får Erhvervstyrelsen til at opfordre borgerne til at overveje hvilket mobilselskab, de bruger.

"Målingerne viser, at der er forskel på dækningen fra de fire mobilselskabers net. Det er derfor muligt, at man ved at skifte til et andet mobilselskab kan opnå dækning der, hvor man bruger mobiltelefonen mest."

"For at kunne undersøge dette før man vælger mobilselskab, er det vigtigt med gode dækningskort fra mobilselskaberne," står der i rapporten.

Men netop på dette punkt er der ikke ligefrem ros til teleselskaberne.

"Mobilselskabernes dækningskort er ikke altid nøjagtige nok og kan være svære at sammenligne. Erhvervsstyrelsen vil i samarbejde med mobilselskaberne undersøge, hvorledes præsentationen af mobildækningen kan forbedres,"

Denne telefon er dårligst

Ifølge undersøgelsen er iPhone 4S den klart dårligste telefon i testen, hvor hver telefon har foretaget 1668 opkald.

"Opgørelsen viser, at iPhone 4S i denne undersøgelse fejlede oftere end de andre telefoner, der var med i testen. De andre tre telefoner har et forholdsvis ens fejlniveau," står der i rapporten, der fortsætter:

"iPhone 4S havde et fejlniveau på ca. 10 procent mod et gennemsnit for de tre andre telefoner på ca. 4 procent."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car