Kunder brokker sig over nedbrud hos Telenor

Vrede kunder hos Telenor klager over nedetid. "I har sat min tålmodighed på en meget hård prøve," lyder det blandt andet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

På Telenors Facebook-side har sure kunder de seneste par dage brokket sig gevaldigt over nedetid på deres mail.

Computerworld har været i kontakt med en kunde, der sad i udlandet og var dybt af afhængig af sin mail.

Frustrationen var derfor stor.

På Telenors hjemmeside kan man læse, at der da også har været problemer med Telenor-mailen.

"Uregelmæssig drift: Telenor-mail," hedder det i en meddelese fra den 7/5 klokken 21:07, hvor det meddeles, at fejlen er rettet.

Kunderne kunne simpelthen ikke modtage eller sende mail.
Men allerede dagen efter, den 8/5 er den gal igen.  

Nu oplever kunder problemer med at kunne logge ind.

Telenor skriver, at kunder, der fortsat oplever problemer, skal kontakte support.

"Fejlretning i gang," står der skrevet med rødt, ligesom det meddeles, at man vil vende tilbage med status senest den 10/5 klokken 12.00.

Frustrerede kunder og danmarkshistorie

På Telenors Facebook-side kan man læse denne kommentar:

Kære Telenor

Min tålmodighed har I sat på en meget hård prøve i de seneste dage.

Til trods for I på jeres driftstatus skriver, at problemet med webmail er løst, er det sandelig ikke tilfælder for mig.
Uanset hvad jeg gør, får jeg en meddelese, at brugernavn eller password er forkert. Når jeg så forsøger via web-administration at undersøge mine brugerdata, får jeg en meget kryptisk meddelse. se nedenfor:

Der opstod en teknisk fejl i forbindelse med læsning af dine data fra mail serveren.System.Web.Services.Protocols.SoapHeaderException: 100 at System.Web.Services.Protocols.SoapHttpClientProtocol.ReadResponse(SoapClientMessage message, WebResponse response, Stream responseStream, Boolean asyncCall) at System.Web.Services.Protocols.SoapHttpClientProtocol.Invoke(String methodName, Object[] parameters) at WebMailAPI2.WebMailInterfaceService.authenticateUser(LoginDTO login) at Sonofon.Security.AuthenticateUser(String loginName, String loginPassword) at loginPage.btnLogin_Click(Object sender, EventArgs e)

Så summasumarum - er jeg afskåret fra adgang til mine mails - og det er ret ufedt, når jeg venter på svar fra flere mennesker.

Hvad gør I for at hjælpe mig ???

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Telenor.

Telenor har i øvrigt i ugens løb været igennem Danmarkshistoriens største sammenlægning af 3G-net.

Det kan du læse meget mere om her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S