Kunder brokker sig over nedbrud hos Telenor

Vrede kunder hos Telenor klager over nedetid. "I har sat min tålmodighed på en meget hård prøve," lyder det blandt andet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

På Telenors Facebook-side har sure kunder de seneste par dage brokket sig gevaldigt over nedetid på deres mail.

Computerworld har været i kontakt med en kunde, der sad i udlandet og var dybt af afhængig af sin mail.

Frustrationen var derfor stor.

På Telenors hjemmeside kan man læse, at der da også har været problemer med Telenor-mailen.

"Uregelmæssig drift: Telenor-mail," hedder det i en meddelese fra den 7/5 klokken 21:07, hvor det meddeles, at fejlen er rettet.

Kunderne kunne simpelthen ikke modtage eller sende mail.
Men allerede dagen efter, den 8/5 er den gal igen.  

Nu oplever kunder problemer med at kunne logge ind.

Telenor skriver, at kunder, der fortsat oplever problemer, skal kontakte support.

"Fejlretning i gang," står der skrevet med rødt, ligesom det meddeles, at man vil vende tilbage med status senest den 10/5 klokken 12.00.

Frustrerede kunder og danmarkshistorie

På Telenors Facebook-side kan man læse denne kommentar:

Kære Telenor

Min tålmodighed har I sat på en meget hård prøve i de seneste dage.

Til trods for I på jeres driftstatus skriver, at problemet med webmail er løst, er det sandelig ikke tilfælder for mig.
Uanset hvad jeg gør, får jeg en meddelese, at brugernavn eller password er forkert. Når jeg så forsøger via web-administration at undersøge mine brugerdata, får jeg en meget kryptisk meddelse. se nedenfor:

Der opstod en teknisk fejl i forbindelse med læsning af dine data fra mail serveren.System.Web.Services.Protocols.SoapHeaderException: 100 at System.Web.Services.Protocols.SoapHttpClientProtocol.ReadResponse(SoapClientMessage message, WebResponse response, Stream responseStream, Boolean asyncCall) at System.Web.Services.Protocols.SoapHttpClientProtocol.Invoke(String methodName, Object[] parameters) at WebMailAPI2.WebMailInterfaceService.authenticateUser(LoginDTO login) at Sonofon.Security.AuthenticateUser(String loginName, String loginPassword) at loginPage.btnLogin_Click(Object sender, EventArgs e)

Så summasumarum - er jeg afskåret fra adgang til mine mails - og det er ret ufedt, når jeg venter på svar fra flere mennesker.

Hvad gør I for at hjælpe mig ???

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Telenor.

Telenor har i øvrigt i ugens løb været igennem Danmarkshistoriens største sammenlægning af 3G-net.

Det kan du læse meget mere om her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks