Kommune rykker 200 applikationer til nye servere på en weekend

Håbløst forældet it i dansk kommune nødvendiggør migreringen til helt nye servere og helt ny software. Og det hele skal ske på én weekend.

Artikel top billede

I Kerteminde Kommune bliver den kommende pinse noget speciel på it-fronten.

I alt skal 200 applikationer, der anvendes i administrationen, opgraderes og flyttes til nye servere. 

Det er et migreringsprojekt, der vedrører omkring 700-800 medarbejdere, forklarer økonomidirektør Marianne Friis Toft.

"Formålet er at få driftssikker it, som lever op til nutidens standarder. Vi er i en situation, hvor vi har en meget, meget gammel serverpark, og vi har nogle meget gamle udgaver af vores kontorpakker og vores ESDH-system."

Kerteminde kører således blandt andet med Office 2003 i dag, fortæller hun.

"Det er utidsvarende det, vi har, og hvis vi så bare opgraderede Office-pakken, kunne vores ESDH-system ikke følge med, og serverne kunne heller ikke følge med," siger Marianne Friis Toft.

"Det betyder, at vi rent faktisk ikke kan opgradere en af tingene uden at tage de andre med. Vi er nødt til at lave det i ét stort hug, fordi vi har så stort et efterslæb."

KMD skal stå for driften

Mens serverne i dag står i kommunens egen kælder, så skal KMD stå for driften fremadrettet.

På softwaresiden opgraderes der nu til Office 2007/2010, ligesom en nyeste version af ESDH-systemet implementeres sammen med den nye serverpark.

Opgraderingen skal også ses i lyset af, at Kerteminde Kommune i forbindelse med den seneste kommunesammenlægning blev lagt sammen med Munkebo og Langeskov Kommune.

Derfor har det længe ligget i kortene, at en mere grundlæggende, fælles opgradering skulle gennemføres.

Marianne Friis Toft håber, at opgraderingen går gnidningsfrit, men kommunens borgere er alligevel informeret om, at der godt kan opstå driftsforstyrrelser med både it-systemer og telefoner efter pinsen.

"Vi kører på med fuld drøn på projektet og håber selvfølgelig på, at det lykkes, men er også opmærksomme på, at det godt kan være, at det ikke lige er det hele, der virker efter hensigten efter pinsen."

Læs også:

Skovler penge ind: Så guldrandet en forretning er KMD

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect