Kontroversiel internet-kongres skudt i gang: Vigtige ting på spil

Omstridt kongres vil arbejde på en øget regulering af det frie internet. Amerikansk kommissær råber vagt i gevær.

Artikel top billede

Geneve i Schweiz står de næste tre dage for det årlige telekommunikations-forum, der bliver afholdt for femte gang.

'The Fifth World Telecommunication/ICT Policy Forum (WTPF) har før trukket overskrifter.

Sidste år stod FN for afholdelsen af WCIT-12 i Dubai, der blandt andet medførte en skarp kritik af Den Internationale Telekommunikationsunions (ITU) forsøg på at indføre tiltag, der kunne føre til mere overvågning. Det kan du læse meget mere om her.

I disse dage er forummet så i gang i igen. Denne gang er det Den Internationale Telekommunikationsunion (ITU), der afholder begivenheden, der har besøg af delegerede for lande verden over.

Årets tema er 'internationale internet-relaterede offentlige politiske spørgsmål', og det har igen fået kritikken til at blusse op.

Særligt en amerikansk kommissær har været ude med kritik. Således pegede han som vidne ved den amerikanske kongres på, at Dubai og Geneve er et indledende stykke arbejde, der samlet kan lede op til en gennemgribende indgribning i 2014 - The 2014 ITU Plenipotentiary Conference

Det skriver Zdnet.com.

ITU's planner må stoppes

I vidneskranken sagde kommissæren, Rovert McDowell, blandt andet, at når alt kom til alt, så har 89 lande allerede givet ITU rettigheder over internettet. Videre gjorde han det også klart, at ITU's planner må stoppes.

"Fjender af internetfrihed rundt om i verden arbejder hårdt på at udnytte disse forhandlinger..." siger han blandt andet.

De næste par dages forhandlinger vil endvidere, ifølge Zdnet.com, gå på en oprettelse af 'Globale Principper for styring og brug af internettet'.

En kommissær fra EU på det digitale område og med ansvar for Europas internetpolitik har, ifølge Zdnet.com, også været ude med skarp kritik. Hun siger blandt andet at ITU's forslag risikerer at ødelægge internettets evolution som et kritisk, globalt og kommercielt netværk af frit bevægelige information og data.

Her er fjenderne

Og skal man tro den amerikanske kommissær er det særligt nogle land, der er mere aggressive end andre.

"Siden 2003 har mit kontor direkte observeret at lande som Kina, Rusland, Iran, Saudi Arabien og deres allierede, aldrig har opgivet deres lovgivningsmæssige søgen. De er blevet ved med at skubbe til ITU og FN i forhold til reguleringer af drift, økonomi og indhold på internettet," citerer zdnet.com kommissærren for at have udtalt til kongressen.

Kommissærren udtalte videre at skaden allerede er sket, fordi kongressen og mange, der kæmper for internettets frihed ikke har taget ITU's intentioner seriøse.

Telekommunikationsforummet 2013 i Geneve er netop påbegyndt i dag og slutter den 16. maj 2013. Danmark har tre delegerede med fra Erhvervsstyrelsen. 

Læs også: 
Hemmeligt forslag skal indføre øget overvågning af dig

EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet

Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid

Slap bare af: Ny overvågning vil ikke ramme dig

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job