Intel mister terræn: Taber markedsandele med lynets hast

Især én type konkurrenter haler ind på verdens største chipselskab med stor fart.

Artikel top billede

Verdens største chip-producent, Intel, mister terræn på det store globale chip-marked.

De af Intels konkurrenter, der tidligt satsede på markedet for chip til mobile enheder, vinder ind på selskabets med forrygende hast, viser ny undersøgelse fra analysehuset IC Insights.

Ganske vist er Intel fortsat verdens største chipproducent målt på omsætning, men selskabet mister terræn til især rivalerne Samsung og Qualcomm, der udvikler og producerer chip til smartphones og tablet-computere.

Intel har først sent erkendt markedets udvikling, og er derfor i dag fortsat tung på chipsalg til pc'er, der oplever faldende salg. Det kan du læse mere om her.

I årets første kvartal solgte Intel chip for 66,4 milliarder kroner, hvilket svarer til et fald på tre procent i forhold til den samme periode i fjor.

Til gengæld steg Samsungs salg af chip med 13 procent til 45,7 milliarder kroner. Det skyldes ikke mindst øget produktion af Apples iPhone og iPad, som Samsung leverer chip til.

Det helt store hop har Qualcomm taget. Selskabet har i perioden øget sit salg af chip med hele 28 procent til et samlet chip-salg i kvartalet for 22,4 milliarder kroner.

Qualcomm leverer blandt andet sin Snapdragon-chip til mange af de nyeste smartphones som eksempelvis HTC One og visse udgaver af Samsungs Galaxy S4.

Det samlede salg af chip er steget med blot to procent i kvartalet i forhold til den samme periode sidste år.

Intel ejer i dag verdens mest komplekse faciliteter til produktion af chip. Selskabet planlægger at indlede 14-nanometer-produktion i begyndelsen af næste år.

Læs også:

Pc-markedets krise: Sådan ser fremtiden ud

Sådan overlever Intel en tid med faldende pc-salg

Det danske pc-salg sendt til tælling

Intels indtjening og omsætning styrtdykker

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network