Stjålne computere fra Skat spøger i skattesag

Et uopklaret dobbelttyveri af computere fra Skatteministeriet i 2010 er blevet en del af sagen om, hvem der gjorde hvad hos Skatteministeriet i forbindelse med behandlingen af Statsministerens skattesag.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Et antal pc'er, der i 2010 blev stjålet i Skatteministeriet i to omgange, er nu blevet en del af Skattesagskommissionens undersøgelse af, hvem der gjorde hvad, da Skat behandlede Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) og ægtemandens skattesag.

Det kom frem ved den sidste afhøring af vidner før sommeren, som foregik forleden.  

Computerne, der i forbindelse med to hændelser i 2010 forsvandt fra Skatteminsteriet, er i forbindelse med afhøringerne af flere vidner blevet nævnt for kommissionen, blandt andet af tidligere skatteminister Troels Lund Poulsen (V).
  
Det siger formand for Skattesagskommissionen, Lars E. Andersen.

Spindoktor-pc forsvandt

Ifølge kommissionsformanden forsvandt en af minstersekretærernes computer ved samme lejlighed.

Det skete, da ukendte tyve skaffede sig adgang til Skatteministeriet, formentlig ved hjælp af et stjålet, men i øvrigt gyldigt, adgangskort over flere omgange. 

Skattesagskommissionen har ifølge formanden modtaget politirapporterne fra efteråret 2010 om computer-tyverierne, som aldrig er blevet opklaret.

Han fortæller, at Skattesagskommissionen endnu ikke har gennemgået materialet, der er ret nyt for kommissionen.

Men materialet vil blive delt ud til bisidderne, når arbejdet genoptages til efteråret. 

Lars E. Andersen fortæller, at han ikke tror, at Skattesagskommissionen gør mere ud af materialet om de to computertyverier.

"Jeg tror bare, at vi konstaterer, at det er rigtigt, at der har været de her to tyverier."

Ingen kommentarer

Omvendt vil han ikke svare på, om den uopklarede sag kan være interessant.

Hvilken relation kan de her tyverier af computere have til det i skal undersøge?

"Det vil jeg ikke kommentere. Næste forår skal vi jo afgive en beretning, og der vil vi jo selvfølgelig komme ind på de her forhold," siger Lars E. Andersen.  

Det er iøvrigt ikke kun Skattevæsenet, der mister computerudstyr. Du kan læse om flere tab af offentlig it-ejendom her.

Læs også: Skat ramt af dobbelt it-indbrud på få dage

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S