Stjålne computere fra Skat spøger i skattesag

Et uopklaret dobbelttyveri af computere fra Skatteministeriet i 2010 er blevet en del af sagen om, hvem der gjorde hvad hos Skatteministeriet i forbindelse med behandlingen af Statsministerens skattesag.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Et antal pc'er, der i 2010 blev stjålet i Skatteministeriet i to omgange, er nu blevet en del af Skattesagskommissionens undersøgelse af, hvem der gjorde hvad, da Skat behandlede Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) og ægtemandens skattesag.

Det kom frem ved den sidste afhøring af vidner før sommeren, som foregik forleden.  

Computerne, der i forbindelse med to hændelser i 2010 forsvandt fra Skatteminsteriet, er i forbindelse med afhøringerne af flere vidner blevet nævnt for kommissionen, blandt andet af tidligere skatteminister Troels Lund Poulsen (V).
  
Det siger formand for Skattesagskommissionen, Lars E. Andersen.

Spindoktor-pc forsvandt

Ifølge kommissionsformanden forsvandt en af minstersekretærernes computer ved samme lejlighed.

Det skete, da ukendte tyve skaffede sig adgang til Skatteministeriet, formentlig ved hjælp af et stjålet, men i øvrigt gyldigt, adgangskort over flere omgange. 

Skattesagskommissionen har ifølge formanden modtaget politirapporterne fra efteråret 2010 om computer-tyverierne, som aldrig er blevet opklaret.

Han fortæller, at Skattesagskommissionen endnu ikke har gennemgået materialet, der er ret nyt for kommissionen.

Men materialet vil blive delt ud til bisidderne, når arbejdet genoptages til efteråret. 

Lars E. Andersen fortæller, at han ikke tror, at Skattesagskommissionen gør mere ud af materialet om de to computertyverier.

"Jeg tror bare, at vi konstaterer, at det er rigtigt, at der har været de her to tyverier."

Ingen kommentarer

Omvendt vil han ikke svare på, om den uopklarede sag kan være interessant.

Hvilken relation kan de her tyverier af computere have til det i skal undersøge?

"Det vil jeg ikke kommentere. Næste forår skal vi jo afgive en beretning, og der vil vi jo selvfølgelig komme ind på de her forhold," siger Lars E. Andersen.  

Det er iøvrigt ikke kun Skattevæsenet, der mister computerudstyr. Du kan læse om flere tab af offentlig it-ejendom her.

Læs også: Skat ramt af dobbelt it-indbrud på få dage

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S