Stjålne computere fra Skat spøger i skattesag

Et uopklaret dobbelttyveri af computere fra Skatteministeriet i 2010 er blevet en del af sagen om, hvem der gjorde hvad hos Skatteministeriet i forbindelse med behandlingen af Statsministerens skattesag.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Et antal pc'er, der i 2010 blev stjålet i Skatteministeriet i to omgange, er nu blevet en del af Skattesagskommissionens undersøgelse af, hvem der gjorde hvad, da Skat behandlede Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) og ægtemandens skattesag.

Det kom frem ved den sidste afhøring af vidner før sommeren, som foregik forleden.  

Computerne, der i forbindelse med to hændelser i 2010 forsvandt fra Skatteminsteriet, er i forbindelse med afhøringerne af flere vidner blevet nævnt for kommissionen, blandt andet af tidligere skatteminister Troels Lund Poulsen (V).
  
Det siger formand for Skattesagskommissionen, Lars E. Andersen.

Spindoktor-pc forsvandt

Ifølge kommissionsformanden forsvandt en af minstersekretærernes computer ved samme lejlighed.

Det skete, da ukendte tyve skaffede sig adgang til Skatteministeriet, formentlig ved hjælp af et stjålet, men i øvrigt gyldigt, adgangskort over flere omgange. 

Skattesagskommissionen har ifølge formanden modtaget politirapporterne fra efteråret 2010 om computer-tyverierne, som aldrig er blevet opklaret.

Han fortæller, at Skattesagskommissionen endnu ikke har gennemgået materialet, der er ret nyt for kommissionen.

Men materialet vil blive delt ud til bisidderne, når arbejdet genoptages til efteråret. 

Lars E. Andersen fortæller, at han ikke tror, at Skattesagskommissionen gør mere ud af materialet om de to computertyverier.

"Jeg tror bare, at vi konstaterer, at det er rigtigt, at der har været de her to tyverier."

Ingen kommentarer

Omvendt vil han ikke svare på, om den uopklarede sag kan være interessant.

Hvilken relation kan de her tyverier af computere have til det i skal undersøge?

"Det vil jeg ikke kommentere. Næste forår skal vi jo afgive en beretning, og der vil vi jo selvfølgelig komme ind på de her forhold," siger Lars E. Andersen.  

Det er iøvrigt ikke kun Skattevæsenet, der mister computerudstyr. Du kan læse om flere tab af offentlig it-ejendom her.

Læs også: Skat ramt af dobbelt it-indbrud på få dage

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S