Disse it-firmaer scorer flest kroner på den danske stat

Staten har brugt milliarder på it hos it-virksomheder i det sidste år, viser nye tal. Se hvilke firmaer, der sælger mest til staten her.

Artikel top billede

Selv om CSC længe har været i modvind, får it-kæmpen stadig betragtelige indtægter fra den danske stat. 

Faktisk var firmaet den næststørste leverandør til staten på tværs af alle former for leverancer i 2012.

Det viser oplysninger om offentlige indkøb, som projektet Open Spending, der kalder sig selv en slags Open Street Maps for penge, har indhentet og gjort offentligt tilgængeligt på nettet.

Kun Odense Stålskibsværft solgte i 2012 for flere penge til Staten end CSC, henholdsvis 1,7 milliarder kroner og knap en milliard kroner, viser materialet.  

Ifølge skaberne af databasen, hvor enhver kan kontrollere det offentlige forbrug, er der dog en række ministerier, som har nægtet at udlevere data om indkøb. Det gælder blandet andet Statsministeriet og Finansministeriet.

Den syvende største leverandør af varer til Staten er KMD, der har modtaget 1,74 procent af alle offentlige kroner brugt på indkøb ifølge datamaterialet.

Staten bruger også mange penge hos Atea, der fik næsten 316 milloner statskroner i kassen sidste år. IBM fik lidt mere ind, nemlig 331 millioner kroner.

Længere nede på listen optræder Steria og Terma, der modtog henholdsvis 175 og 255 millioner kroner fra Staten.

Du kan gå på jagt i Statens forbrug på denne hjemmeside.

Annonce

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks