Rent blodbad på pc-markedet: Så slemt står det til

Nye tal for pc-markedet i Vesteuropa er et sandt mareridt for mange af producenterne.

Artikel top billede

Første kvartal i 2013 blev en voldsom nedtur for størsteparten af pc-producenterne.

Nye tal fra analysefirmaet Gartner viser, at der blev sendt 20,5 procent færre pc'er afsted fra producenterne i vores del af verden i forhold til samme periode sidste år.

Det er et fald, der i den grad cementerer den krise, pc-producenterne har været ramt af i et stykke tid nu.

Ifølge Gartner er det aktuelle fald i forsendelserne det værste, der er set i den tid, analysefirmaet har målt markedet i Vesteuropa. At det sker i en periode, hvor et spritnyt Windows-styresystem ellers netop skulle øge efterspørgslen, gør ikke sitationen bedre. 

"Selvom der var masser af adgang til Windows 8-baserede pc'er, kunne det ikke booste forbrugernes pc-indkøb i kvartalet. Selvom det nye Metro-interface passer til nye formfaktorer, er brugerne i tvivl om, hvorvidt det egner sig til traditionelle pc'er som ikke-touchscreen desktop-computere og bærbare," skriver Gartner.

Disse producenter lider mest

Værst gik det dramatistiske fald ud over producenterne HP og Acer, der begge oplevede et fald på mere end 30 procent. Kun Lenovo og Apple holdt skansen og oplevede en beskeden vækst, skriver Gartner.

"Pc'en er den første, der efterlades i vejkanten, når brugermønstrene skifter mod smartphones og tablets. Denne fremadrettede trend vil have en omfattende indflydelse på, hvor mange pc'er der er i brug."

På verdensplan har Gartner tidligere vurderet, at markedet for traditionelle stationære og bærbare pc'er vil opleve et fald på 7,6 procent i 2013 i forhold til sidste år.

Til sammenligning ventes antallet af tablets at stige med hele 69,8 procent fra 2012 til 2013.


Læs også: 

Pc'ens nedtur først lige begyndt: Sådan ser fremtiden ud

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job