Rent blodbad på pc-markedet: Så slemt står det til

Nye tal for pc-markedet i Vesteuropa er et sandt mareridt for mange af producenterne.

Artikel top billede

Første kvartal i 2013 blev en voldsom nedtur for størsteparten af pc-producenterne.

Nye tal fra analysefirmaet Gartner viser, at der blev sendt 20,5 procent færre pc'er afsted fra producenterne i vores del af verden i forhold til samme periode sidste år.

Det er et fald, der i den grad cementerer den krise, pc-producenterne har været ramt af i et stykke tid nu.

Ifølge Gartner er det aktuelle fald i forsendelserne det værste, der er set i den tid, analysefirmaet har målt markedet i Vesteuropa. At det sker i en periode, hvor et spritnyt Windows-styresystem ellers netop skulle øge efterspørgslen, gør ikke sitationen bedre. 

"Selvom der var masser af adgang til Windows 8-baserede pc'er, kunne det ikke booste forbrugernes pc-indkøb i kvartalet. Selvom det nye Metro-interface passer til nye formfaktorer, er brugerne i tvivl om, hvorvidt det egner sig til traditionelle pc'er som ikke-touchscreen desktop-computere og bærbare," skriver Gartner.

Disse producenter lider mest

Værst gik det dramatistiske fald ud over producenterne HP og Acer, der begge oplevede et fald på mere end 30 procent. Kun Lenovo og Apple holdt skansen og oplevede en beskeden vækst, skriver Gartner.

"Pc'en er den første, der efterlades i vejkanten, når brugermønstrene skifter mod smartphones og tablets. Denne fremadrettede trend vil have en omfattende indflydelse på, hvor mange pc'er der er i brug."

På verdensplan har Gartner tidligere vurderet, at markedet for traditionelle stationære og bærbare pc'er vil opleve et fald på 7,6 procent i 2013 i forhold til sidste år.

Til sammenligning ventes antallet af tablets at stige med hele 69,8 procent fra 2012 til 2013.


Læs også: 

Pc'ens nedtur først lige begyndt: Sådan ser fremtiden ud

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Statens IT

Linux-serverspecialist til Statens It

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job