Rent blodbad på pc-markedet: Så slemt står det til

Nye tal for pc-markedet i Vesteuropa er et sandt mareridt for mange af producenterne.

Artikel top billede

Første kvartal i 2013 blev en voldsom nedtur for størsteparten af pc-producenterne.

Nye tal fra analysefirmaet Gartner viser, at der blev sendt 20,5 procent færre pc'er afsted fra producenterne i vores del af verden i forhold til samme periode sidste år.

Det er et fald, der i den grad cementerer den krise, pc-producenterne har været ramt af i et stykke tid nu.

Ifølge Gartner er det aktuelle fald i forsendelserne det værste, der er set i den tid, analysefirmaet har målt markedet i Vesteuropa. At det sker i en periode, hvor et spritnyt Windows-styresystem ellers netop skulle øge efterspørgslen, gør ikke sitationen bedre. 

"Selvom der var masser af adgang til Windows 8-baserede pc'er, kunne det ikke booste forbrugernes pc-indkøb i kvartalet. Selvom det nye Metro-interface passer til nye formfaktorer, er brugerne i tvivl om, hvorvidt det egner sig til traditionelle pc'er som ikke-touchscreen desktop-computere og bærbare," skriver Gartner.

Disse producenter lider mest

Værst gik det dramatistiske fald ud over producenterne HP og Acer, der begge oplevede et fald på mere end 30 procent. Kun Lenovo og Apple holdt skansen og oplevede en beskeden vækst, skriver Gartner.

"Pc'en er den første, der efterlades i vejkanten, når brugermønstrene skifter mod smartphones og tablets. Denne fremadrettede trend vil have en omfattende indflydelse på, hvor mange pc'er der er i brug."

På verdensplan har Gartner tidligere vurderet, at markedet for traditionelle stationære og bærbare pc'er vil opleve et fald på 7,6 procent i 2013 i forhold til sidste år.

Til sammenligning ventes antallet af tablets at stige med hele 69,8 procent fra 2012 til 2013.


Læs også: 

Pc'ens nedtur først lige begyndt: Sådan ser fremtiden ud

Læses lige nu

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Danmarks Lærerforening

    Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job