YouSee-topchef stopper - udtræder af TDC's ledelse

Det TDC-ejede YouSee's øverste chef, Niels Breining, fratræder sin stilling.

Artikel top billede

Topchefen for det TDC-ejede YouSee, Niels Breining, stopper.

Det oplyser TDC, der meddeler, at der er 'indgået aftale' mellem TDC og Niels Breining om, at han fratræder stillingen og ligeledes udtræder af TDC's direktion.

"Der er indgået aftale med koncerndirektør i TDC A/S og administerende direktør for YouSee A/S Niels Breining om at stoppe som administerende direktør for YouSee A/S og udtræde som medlem af TDC A/S' direktion," hedder det i en meddelelse.

Telegiganten oplyser videre, at stillingen som topchef for YouSee A/S ikke vil være en del af TDC A/S' direktion i fremtiden.

Direktør i 13 år

Ændringerne vil ske pr. 1. juli 2013. Niels Breining har været direktør for YouSee siden år 2000.

TDC-topchef Carsten Dilling sidder i bestyrelsen for det TDC-ejede selskab, YouSee.

YouSee omsætte i i 2011 for små 4 milliarder kroner og havde et overskud på næsten 700 millioner kroner.

Senest var YouSee i vælten, da tv-signalet ødelagde flere danskeres fodboldaften.

Læs mere om det her.

Ændrer organisation

Samtidig er en større organisationsændring på vej hos TDC. 

Således vil telekæmpen oprette en ny enhed med navnet "Consumer".

"Alle brands på privatmarkedet vil blive samlet i forretningsenheden Consumer med henblik på at styrke TDC's multibrand-strategi og sikre en optimal marketingseffekt på tværs af brands," hedder det.

Dette vil også påvirke YouSee, hvor nogle områder vil blive rykket over i Consumer.

"For at overholde de juridiske forpligtelser om at drive selskabets kabel-tv-netværk i en separat juridisk enhed vil YouSee A/S dog fortsætte som selskab," understreges det dog.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S