YouSee-topchef stopper - udtræder af TDC's ledelse

Det TDC-ejede YouSee's øverste chef, Niels Breining, fratræder sin stilling.

Artikel top billede

Topchefen for det TDC-ejede YouSee, Niels Breining, stopper.

Det oplyser TDC, der meddeler, at der er 'indgået aftale' mellem TDC og Niels Breining om, at han fratræder stillingen og ligeledes udtræder af TDC's direktion.

"Der er indgået aftale med koncerndirektør i TDC A/S og administerende direktør for YouSee A/S Niels Breining om at stoppe som administerende direktør for YouSee A/S og udtræde som medlem af TDC A/S' direktion," hedder det i en meddelelse.

Telegiganten oplyser videre, at stillingen som topchef for YouSee A/S ikke vil være en del af TDC A/S' direktion i fremtiden.

Direktør i 13 år

Ændringerne vil ske pr. 1. juli 2013. Niels Breining har været direktør for YouSee siden år 2000.

TDC-topchef Carsten Dilling sidder i bestyrelsen for det TDC-ejede selskab, YouSee.

YouSee omsætte i i 2011 for små 4 milliarder kroner og havde et overskud på næsten 700 millioner kroner.

Senest var YouSee i vælten, da tv-signalet ødelagde flere danskeres fodboldaften.

Læs mere om det her.

Ændrer organisation

Samtidig er en større organisationsændring på vej hos TDC. 

Således vil telekæmpen oprette en ny enhed med navnet "Consumer".

"Alle brands på privatmarkedet vil blive samlet i forretningsenheden Consumer med henblik på at styrke TDC's multibrand-strategi og sikre en optimal marketingseffekt på tværs af brands," hedder det.

Dette vil også påvirke YouSee, hvor nogle områder vil blive rykket over i Consumer.

"For at overholde de juridiske forpligtelser om at drive selskabets kabel-tv-netværk i en separat juridisk enhed vil YouSee A/S dog fortsætte som selskab," understreges det dog.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen