YouSee-topchef stopper - udtræder af TDC's ledelse

Det TDC-ejede YouSee's øverste chef, Niels Breining, fratræder sin stilling.

Artikel top billede

Topchefen for det TDC-ejede YouSee, Niels Breining, stopper.

Det oplyser TDC, der meddeler, at der er 'indgået aftale' mellem TDC og Niels Breining om, at han fratræder stillingen og ligeledes udtræder af TDC's direktion.

"Der er indgået aftale med koncerndirektør i TDC A/S og administerende direktør for YouSee A/S Niels Breining om at stoppe som administerende direktør for YouSee A/S og udtræde som medlem af TDC A/S' direktion," hedder det i en meddelelse.

Telegiganten oplyser videre, at stillingen som topchef for YouSee A/S ikke vil være en del af TDC A/S' direktion i fremtiden.

Direktør i 13 år

Ændringerne vil ske pr. 1. juli 2013. Niels Breining har været direktør for YouSee siden år 2000.

TDC-topchef Carsten Dilling sidder i bestyrelsen for det TDC-ejede selskab, YouSee.

YouSee omsætte i i 2011 for små 4 milliarder kroner og havde et overskud på næsten 700 millioner kroner.

Senest var YouSee i vælten, da tv-signalet ødelagde flere danskeres fodboldaften.

Læs mere om det her.

Ændrer organisation

Samtidig er en større organisationsændring på vej hos TDC. 

Således vil telekæmpen oprette en ny enhed med navnet "Consumer".

"Alle brands på privatmarkedet vil blive samlet i forretningsenheden Consumer med henblik på at styrke TDC's multibrand-strategi og sikre en optimal marketingseffekt på tværs af brands," hedder det.

Dette vil også påvirke YouSee, hvor nogle områder vil blive rykket over i Consumer.

"For at overholde de juridiske forpligtelser om at drive selskabets kabel-tv-netværk i en separat juridisk enhed vil YouSee A/S dog fortsætte som selskab," understreges det dog.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen