YouSee-nedbrud på tredje døgn: Kunder kræver erstatning

Vrede Yousee-kunder kræver kompensation for et tv-nedbrud, der har varet siden natten til onsdag. Yousee gumler på kravet.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Siden meget tidligt onsdag morgen har der været store problemer hos TDC's tv-udbyder Yousee.

Efter de første fejl blev fundet og rettet, er der siden opstået nye drillerier på Yousee-tekniken, som i skrivende stund stadig giver bøvl med at få billede og lyd på enkelte af Yousee-kanalerne, som i alt har 1,2 millioner danske husstande som kunder.

Undervejs i forløbet har der været flere sorte kanaler, kanaler med lydproblemer eller pixeleringer og flimmer. Ligeledes er flere HD-kanaler er også sendt i SD (standard definition) i den fejlramte periode.

Det betyder, at nedbruddet har varet i mere end 48 timer, som er den grænse, der ifølge Yousee kan udløse kompensation til kunderne.

Mistænker Yousee for smuthuller

Yousees Facebook-side er det da også en kendsgerning, som ikke bliver overset.

"Nu er der gået 48 timer med manglende kanaler og pixelering, så er der kompensation fra YouSee i henhold til deres egne kriterier. Nu vil de sikkert dække sig ind under. at de sender kanalernerne i SD (standard definition, red.)," skriver en af kunderne blandt andet.

Undervejs i det lange nedbrud har flere andre utilfredse kunder også forlangt penge tilbage eller sågar kompensation i form af gratis VM-boksekamp mellem Mikkel Kessler og Carl Froch.

Yousee beslutter det i dag

Computerworld har spurgt TDC, om de mange nedbrudsramte kunder så også får udbetalt kompensation for den lange nedetid.

"I dag kommer der en beslutning om, hvorvidt der bliver tale om kompensation, og eventuelt hvad den skal dække," fortæller TDC-presserådgiver Rasmus Avnskjold.

Han forklarer, at nedbruddet er lidt komplekst i forhold til kompensation, da der ikke er tale om et totalt nedbrud, men det over to døgn lange knas i stedet handler om udfald på enkelte kanaler.

TDC har lovet at informere Computerworld, så snart, der er nyt om, hvorvidt kunderne får kompensation eller ej for den lange periode med flimrende sendeforhold, der startede natten til onsdag.

Annonceindlæg fra DE-CIX

At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S