YouSee-nedbrud på tredje døgn: Kunder kræver erstatning

Vrede Yousee-kunder kræver kompensation for et tv-nedbrud, der har varet siden natten til onsdag. Yousee gumler på kravet.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Siden meget tidligt onsdag morgen har der været store problemer hos TDC's tv-udbyder Yousee.

Efter de første fejl blev fundet og rettet, er der siden opstået nye drillerier på Yousee-tekniken, som i skrivende stund stadig giver bøvl med at få billede og lyd på enkelte af Yousee-kanalerne, som i alt har 1,2 millioner danske husstande som kunder.

Undervejs i forløbet har der været flere sorte kanaler, kanaler med lydproblemer eller pixeleringer og flimmer. Ligeledes er flere HD-kanaler er også sendt i SD (standard definition) i den fejlramte periode.

Det betyder, at nedbruddet har varet i mere end 48 timer, som er den grænse, der ifølge Yousee kan udløse kompensation til kunderne.

Mistænker Yousee for smuthuller

Yousees Facebook-side er det da også en kendsgerning, som ikke bliver overset.

"Nu er der gået 48 timer med manglende kanaler og pixelering, så er der kompensation fra YouSee i henhold til deres egne kriterier. Nu vil de sikkert dække sig ind under. at de sender kanalernerne i SD (standard definition, red.)," skriver en af kunderne blandt andet.

Undervejs i det lange nedbrud har flere andre utilfredse kunder også forlangt penge tilbage eller sågar kompensation i form af gratis VM-boksekamp mellem Mikkel Kessler og Carl Froch.

Yousee beslutter det i dag

Computerworld har spurgt TDC, om de mange nedbrudsramte kunder så også får udbetalt kompensation for den lange nedetid.

"I dag kommer der en beslutning om, hvorvidt der bliver tale om kompensation, og eventuelt hvad den skal dække," fortæller TDC-presserådgiver Rasmus Avnskjold.

Han forklarer, at nedbruddet er lidt komplekst i forhold til kompensation, da der ikke er tale om et totalt nedbrud, men det over to døgn lange knas i stedet handler om udfald på enkelte kanaler.

TDC har lovet at informere Computerworld, så snart, der er nyt om, hvorvidt kunderne får kompensation eller ej for den lange periode med flimrende sendeforhold, der startede natten til onsdag.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S